Foto: Shutterstock
Google v neděli uvedl, že urovnal hromadnou žalobu, podle které nedostatečně vyplácel své zaměstnankyně a přiděloval jim nižší pozice. Vyrovnání ve výši 118 milionů dolarů (zhruba 2,8 miliardy korun) se týká asi 15 500 zaměstnankyň, které pro společnost pracovaly v Kalifornii od září 2013, uvedly právní firmy Lieff Cabraser Heimann & Bernstein LLP a Altshuler Berzon LLP v prohlášení zveřejněném v pátek večer.
Společnost také souhlasila s tím, aby třetí strana analyzovala její postupy při přijímání a odměňování zaměstnanců, včetně rovnosti odměňování.
Žalobu na Google v září 2017 podaly bývalé zaměstnankyně Kelly Ellis, Holly Pease, Kelli Wisuri a Heidi Lamar, které požadovaly odškodnění ve výši 600 milionů dolarů. Učitelka v dětském centru společnosti Google měla například dostávat 18,51 dolaru na hodinu, naproti tomu její kolega s nižší kvalifikací a menšími zkušenostmi dostával 21 dolarů na hodinu.
Podle kopie smlouvy vydané právními kancelářemi Google popírá všechna obvinění v soudním sporu a trvá na tom, že vždy plně dodržoval všechny platné zákony, pravidla a předpisy. Dohodu musí ještě schválit soudce. Slyšení o předběžném schválení je naplánováno na 21. června.
Zdroje: Insider, NDTV, Refresher, Právní dokumenty
Nový komentář
Komentáře
Podle mého je to kontraproduktivní. Každý si potom dvakrát rozmyslí zaměstnat takovou potížistku, co má ve zvyku žalovat svého zaměstnavatele, a nejen tu jednu konkrétní ženu, bude se to vztahovat i na ostatní ženy. Doplatí na to i ty, které by opravdu pracovaly, místo aby vymýšlely brikule. Osobní zkušenost - ve své firmě jsem zaměstnávala dvě ženy. Jedna byla zadarmo drahá, a několikrát se nedostavila tam, kam měla, a musel za ni narychlo zaskočit některý z jejích kolegů mužů, a ten to pak logicky dostal zaplaceno. Ona frfňala, že má málo. Velmi brzy odešla jinam. Druhá byla naprosto perfektní, precizní, přesná, spolehlivá, a vydělávala ze všech zaměstnanců nejvíc, plně po zásluze. Byla to Filipínka... A z pozice zaměstnance - ano, ženy dostávaly často nižší mzdu, ale ne za "stejnou" práci. Na stejné pracovní pozici zdaleka neodváděly stejnou práci jako muži. Protože měly často nemocné děti, protože je vyzvedávaly ze školy, školky, kroužků, přicházely pozdě, odcházely dřív, nedělaly přesčasy, v pracovní době si vyřizovaly nákupy, a přestávky na kafe taky měly častěji a delší, protože než se probraly všechny drby... no. Dámy z článku se asi cítily jisté v kramflecích, protože společenské klima nahrává podobným případům, a vykřikování o diskriminaci je "v módě". Otázka je, jak to bylo doopravdy. Osobně teda nejsem nadšená z toho, jaké "jméno" dělají tyhle případy souhrnně všem ženám.