Láká vás golf, ale stále jste na vážkách? Už nemusíte, nechte se přesvědčit rozhovorem s Martinem Beštou, šéfem agentury poskytující profesionální služby v oblasti golfu. Důvodů, proč s tímto krásným a elegantním sportem začít, na následujících řádcích najdete hned několik.

Proč golf? Proč by měl člověk začít s golfem?
Protože je to úplně jiný sport než všechny ostatní. Golfisti to považují za sport, byť ostatní ne, ale je to sport. Golf je čtyřhodinový sport, kde člověk chodí rychlou chůzí a buď táhnete, nebo nesete bag s holemi, který váží klidně i 10 kilo. Takže u golfu klidně i zhubnete, tedy pokud u něj nesníte tři Big Mac Menu a nevypijete placatku whisky. Golf je vlastně taková sportovní turistika.

golf

V čem se golf liší od ostatních sportů?
Je jiný v tom, že je to sport hlavně o hlavě.

Kdy je nejlepší začít s golfem?
My doporučujeme začít v brzkém věku. Aby děti hrály od 6-7 let, ale rekreačně a pro zábavu a aby ho měly doplněný o nějaký sport, kde se vylítají, naučí motorice, chytí balanc... Nejlepší je atletika a gymnastika. Golf by takhle brzy měl být jen doplňkem, který je ale postupem času naučí koncentraci, bez níž se vlastně ani tento sport hrát nedá.

Co považujete za největší prioritu golfu?
Naučíte se „vypnout“ a vyčistit si hlavu. Což je v dnešní uhnané době strašně důležité. Golf končí. Při fotbale si možná zaběháte, ve fitku si zacvičíte, ale golf neodehrajete. Já říkám, že golf je jeden z mála sportů, který lidi svléká donaha. Naprosto přirozeně, jen u toho má golfovou hůl a oblečení, ale ten švih a styl rány o něm prozradí mnohé – stres, „uhnanost“, pracovní vytíženost...

Když jsme u té vytíženosti. Je vůbec golf vhodným sportem pro dnešní uspěchané dny?
Dnes je moderní chodit jen devět jamek, ne celých osmnáct, jak je tomu na turnajích. „Devítka“ se dá obejít klidně i za dvě hodiny. Je to aktuální možnost dnešní doby, hlavně pro lidi, které právě časová náročnost golfu odpuzuje. Některá hřiště dokonce zavedla pro své hráče možnost, jít si obejít třeba jen tři nebo šest jamek.

golf

Je golf spíše sportem pro muže nebo pro ženy?
Dnes to vyjde úplně nastejno a golf hraje zhruba podobný počet mužů i žen. Ale dost často se stává, že se například turnaje často sortují a pořádají se turnaje panské a ženské. A právě u žen je to častější.

A platí pořád mýtus, kdy se říkalo, že je golf sportem jen pro bohaté lidi?
Tuhle pověst o sobě trochu udělal sám ten sport. Dříve to opravdu byla buržoazní záležitost, která trochu selektovala lidi a fungovala jen pro vrchní společnost. Zjistilo se ale, že taková filosofie neuživí globální růst tohoto sportu a začalo se to velmi uvolňovat. Golfu vlastně teď chybí osvěta toho, že už se opravdu jedná o snadno dostupný sport. Teď potřebujete členství, které se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří tisíc, a výbavu, která mnohdy stojí tolik, co kvalitní běžecké boty. Pokud je na něco golf v dnešní době drahý, je to čas.

golf

Zaměřme se na děti. Co mají rodiče dělat, chtějí-li mít ze své ratolesti malého golfistu?
Obecně preferujeme, aby šlo dítě do Dětské golfové akademie, protože poměr cena – výkon je stále tou nejlevnější a nejschůdnější variantou. Děti mají tréninky ve stejný den a čas, výuka jde plynule za sebou a v rámci členství mají navíc k dispozici vypůjčení holí a veškeré další výbavy. A pro dospělé existuje ta stejná škola.

Udrží dítě během golfu pozornost?
Zvládnou to úplně bez problému. Někdy s mobilem, někdy bez něj. Golf je samozřejmě statičtější, takže ten prostor pro lenost a nudu tam děti mají, a proto je třeba jim ten trénink udělat zábavný a trochu akční. Je to hodně na trenérovi a jeho energii, kterou do dětí vkládá.

Není golf pro děti příliš individuální hrou?
Golf obecně nyní razí u dětí teorii týmových soutěží, aby je motivoval a hecoval. Učí je zodpovědnosti. Navíc se říká, že golf je hrou gentlemanů, takže už i u dětí poznáte tu vůli nepodvést. Golf se snaží o fair play.

golf

Na co byste nalákal rodiče, kteří váhají, zda začít a zda na golf dát své dítě?
Největší motivací je podle mého čas strávený se svými dětmi. Zejména v tom tzv. krizovém období, tedy v době, kdy má rodič doma puberťáka. Je to období, kdy může táta říct synovi: „Hele, zabal si klacky a jdeme hrát.“ A to dítě jde a stráví spolu čtyři hodiny času venku, na hřišti. To je na tom to nejhezčí...

golf

Více na www.golfbestalent.cz

Reklama