Je všeobecně známé a ze včerejšího článku o Marii Valerii i patrné, že císařovna Alžběta milovala vše uherské. Barokní zámek Gödöllő, který se nachází nedaleko Budapešti a je nazýván maďarské Versailles, si zamilovala na první pohled. Možná je to trochu nadnesené, ale zámek opravdu nádherný je. Mimochodem tuto hrdou přezdívku nese i jiný krásný maďarský zámek Esterházy ve Fertődu, který je jeho rovnocenným soupeřem...

V každém případě je Gödöllő jedním z největších palácových komplexů v Evropě. Budova samotného zámku se totiž rozkládá na ploše 1 700 m² a obklopuje ho zámecký park o rozloze téměř 29 hektarů. Seznamme se s jeho příběhem…

 Gödöllö

Když Sissi podnikla s Františkem Josefem v roce 1866 cestu do Uher, navštívila také zraněné vojáky, kteří byli ubytováni v historických prostorách zámku. Hned si dokázala představit, že by tu mohla trávit příjemné chvíle daleko od upjatých poměrů ve Vídni. Požádala císaře, aby zámek koupil.

František Josef ale nemusel nic platit! Co by Maďaři pro svou zbožňovanou královnu neudělali! Věnovali zámek královskému páru jako dar na počest jejich budapešťské korunovace roku 1867. Zámek byl rekonstruován a dokonce bylo v Gödöllő zřízeno nádraží s luxusní čekárnou pro maximální pohodlí Jejich Veličenstev.

A. GrasalkovičZámek nechal vybudovat po vyhnání Turků z Uher Anton Grassalkovich, původně chudý uherský šlechtic. Narodil se v dnešních Mojmírovcích v Horních Uhrách, tedy v dnešním Slovensku. Rod Grassalkovichů pocházel ale z Chorvatska a na Slovensko přišel v polovině 17. století. Anton Grassalkovich byl uznávaným znalcem uherského práva a národního hospodářství. Stal se tajným rádcem Marie Terezie a strážcem královské koruny. Pod jeho vedením nebývale vzrostly příjmy královské pokladny. Měl také velké zásluhy na tom, že uherský sněm přijal v roce 1741 Marii Terezii za uherskou královnu. Ta mu to nikdy nezapomněla a až do své smrti se těšil její zvláštní přízni. Ostatně povýšila ho nejdříve na barona a krátce nato mu propůjčila i hraběcí titul. Dokonce ho na zámku Gödöllő poctila osobní návštěvou. Co Anton Grassalkovich nastřádal či vybudoval (určitě znáte i Grassalkovichův palác v Bratislavě, dnes sídlo slovenského prezidenta), dokázal postupně roztočit jeho syn. Výrazně nad poměry si žil i jeho vnuk, takže se zámek Gödöllő dostal pod nucenou správu a začal chátrat.

Marie Terezie

Socha Marie Terezie v zámeckém parku připomíná návštěvu panovnice na zámku

Když Grassalkovichové vymřeli, zámek střídal majitele a sloužil různým účelům. Na opravy nikdo nepomýšlel. V polovině devatenáctého století ho v totálně dezolátním stavu údajně za hubičku koupila jakási belgická banka a v jednom zpustlém křídle tu nechala zřídit vojenský lazaret.

A dál už to znáte... Uměnímilovná Sissi si dokázala představit, jak to tu kdysi asi vypadalo. Teprve díky ní napadlo představitele uherského sněmu a vlády dát zámek do pořádku.

Gödöllő

Když sem přijela Sissi poprvé, zařízení bylo skromné, ale postupně se ze zámku stávalo přepychové sídlo o sto třiceti šesti místnostech. Traduje se, že císařovna (a uherská královna) Sissi tu strávila asi dva tisíce dní, většinou ve společnosti své nejmladší dcery Marie Valerie, kterou Maďaři vskutku milovali. Císař se tu objevoval jen vzácně.

Nádherné je také okolí zámku, které si Sissi jako vášnivá jezdkyně na koni náležitě užívala. Přímo v prostorách zámku se nachází nejstarší dosud funkční barokní kamenné divadlo v Uhrách. Zasloužil se o ně ještě Anton Grassalkovich, má kapacitu 100 diváků.

Gödöllő

Po smrti císařovny začal zámek ztrácet na lesku, František Josef tu jezdil ještě míň a také nový císař Karel I. měl v posledních letech války úplně jiné starosti. A po skončení války? V první polovině dvacátého století se stal zámek svědkem několika významných reprezentačních banketů, ale v době druhé světové války a po ní ho potkal osud mnoha kdysi velkolepých památek. Sídlila tu německá armáda a po ní vojáci Rudé armády. Ti si dokonce v sálech s intarzovanými parketami zřídili koňské stáje! Ani potom to nebylo lepší. V nevyhovujících podmínkách tu v domově důchodců prožívali svá poslední léta maďarští senioři.

I když byl zámek už v padesátých letech 20. století prohlášen národní chráněnou památkou, devastace pokračovala. Nebyly peníze… Teprve po změně poměrů a založení nadace na záchranu zámku začala v 90. letech rozsáhlá a finančně náročná rekonstrukce. A výsledkem se stal zámek, který určitě stojí zato navštívit!

Gödöllő

Opět je zámek využíván k bombastickým oslavám a setkáním evropských politiků i celebrit. Před 11 lety tu například zorganizovala herečka Sophia Lorenová okázalou svatební hostinu pro svého mladšího syna Edoarda. V nádherných prostorách zámku se celoročně pořádají koncerty komorní hudby.

Nedaleko Gödöllő byl zřízen okruh Hungaroring, v němž se poprvé jely závody Formule 1 už v roce 1986. V jeho blízkosti byla vybudována hojně navštěvovaná Aquaaréna neboli Venkovní vodní svět s řadou atrakcí pro děti i dospělé.

 

I tato zajímavá místa jste už s námi mohli navštívit:

 

Reklama