Glykemický index už pro většinu lidí není neznámou, ale mnoho lidí ještě neví, jak se řídit hodnotami u jednotlivých pokrmů. Vědí sice, že čím nižší glykemický index, tím lépe, ale horší už to je v případě, kdy kombinují více potravin. Záleží také na tom, zda jíte potravinu syrovou nebo vařenou. 

Minule jsme si ZDE vysvětlili, cože to je glykemický index a jak si v tomto směru stojí běžné potraviny. Nyní vás upozorníme na další záludnosti glykemického indexu.

Mimo jiné záleží na tom, kolik je v jídle cukrů, dále jaký je v něm poměr cukrů, tuků a bílkovin, kolik obsahuje vlákniny. Roli hraje i to, nakolik je potravina kyselá - kyselina snižuje GI - a samozřejmě kolik jí sníte.

Podívejme se na to blíže:
Cukry
Není cukr jako cukr, pokud potravina obsahuje složené cukry, mívá nižší GI než ta s jednoduchými cukry. Sem patří i poznatek, že méně zralé ovoce má nižší GI než přezrálé. Lépe je, když mají sacharidy podobu škrobu - ovšem pozor, čím jsou potraviny rozvařenější, tím hůře: brambory nebo třeba rozvařené těstoviny mají GI dost vysoký. Konkrétně těstoviny je proto lépe vařit tak, aby byly takzvaně "na skus" neboli "al dente", jsou jak zdravější, tak i chutnější.

S čím jídlo jíte?
GI potraviny se liší podle toho, zda ji sníte samotnou, anebo zda se stane součástí nějakého menu. Pokud třeba k sladkému ovoci přidáte plátek šunky, celkové GI pokrmu klesne - roli hraje přídavek tuku a bílkovin.

Vláknina

Zpomaluje vstřebávání cukrů, a proto se také vyplatí doplnit jídlo s vysokým obsahem sacharidů vlákninou v podobě ovoce a zeleniny.

Úprava pokrmu

Jednoduše řečeno, čím uvařenější potravina, tím vyšší GI. Pokud zeleninu uvaříte, její GI stoupne.

Více informací na  www.glycemicindex.com, www.stob.cz

       
Reklama