V Glasgow, třetím největším městě Velké Británie a největším městě Skotska, nenajdete žádné impozantní panorama, okouzlující starobylé centrum ani podmanivé uličky, ze kterých na vás dýchne nálada dávno zapomenutých časů.

Vypadá to tu spíše tak, jako by nepořádné dítě odběhlo od rozházených kostek na hraní – takový trochu zmatek: vysoké budovy, velká nákupní centra sprosklenými okny, dlouhé ulice plné patrových autobusů a černých taxíků a velké parky. Ano, na první pohled tohle město nemá nic ztoho, za čím se většinou pachtí davy chtivých turistů, a přece není od věci tenhle kout světa poznat.

 

Co je dobré dopředu vědět:

 

Pokud zvolíte za cíl vaší dovolené Skotsko, slibte si, že nebudete přepočítávat útratu zliber na českou korunu – nesmyslným přemýšlením, o kolik to bylo dražší než doma, si jen zkazíte náladu. Pamatujte, že o co více investujete do jídla a dopravy, o to méně zaplatíte za návštěvy muzeí a galerií. Vstup do nich je totiž většinou zdarma a nabízejí na dlouhé hodiny zajímavý program, a to včetně promyšleného interaktivního pro nejmenší.

 

Rozhodnete-li se pro cestování po skotské zemi vlakem, rezervujte si jízdenky co nejdříve a přes internet, získáte tak velké slevy. Taxi je zde běžným dopravním prostředkem pro každého, a proto se nebojte, ceny za jeho použití jsou přijatelné, jen po půlnoci se nástupní sazba zvyšuje ze dvou na čtyři libry.

 

Všemožné pověry o místním proměnlivém počasí jsou díky blízkosti Atlantického oceánu pravdivé. Během několika málo hodin lze zažít všechny roční období, a tak by vevašem baťohu neměl chybět ani deštník, ani sluneční brýle. Oblečení zvolte tak, abyste mohli odebírat a přidávat vrstvy podle aktuální situace, boty pak určitě voděodolné.

 

Zdejší obyvatelé vás překvapí svým slušným a vstřícným chováním. Při čekání na autobus se spořádaně staví do fronty, předbíhání tu neexistuje a zákaz kouření ve veřejných prostorách je striktně dodržován a všemi respektován. Reklamace vobchodech se řeší bez hádek a stresu, a řeknete-li někomu o pomoc, spíše hrozí, že už se jeho srdečnosti nezbavíte, než že by vás odmítl.

 

Nedivte se staromilským zvyklostem, kterých se místní nechtějí zarputile vzdát: dva kohoutky, nad kterými každý den řešíte dilema, jestli se umyjete ledovou vodou a nebo spálíte horkou, či neevropské měrné jednotky palec, stopa, unce nebo libra.

 

Pro nás existuje jen jeden anglický jazyk. Ovšem právě ten má spousty rozdílných akcentů, a tak buďte připraveni, že může nějaký ten čas trvat, než si například na ten skotský a glasgowský zvyknete.

Procházka městem

 

Centrum Glasgow, které dle legendy založil v6. století svatý Mungo, tvoří pěší zóna, která začíná vThe Merchant City na ulici Argyle a pokračuje přes Buchanan ulici až do ulice Sauchiehall. Pokud nepatříte mezi otrlé nákupčí nadšence a fanatické vyznavače módních trendů, zatmí se vám tady na několik minut před očima.

Glasgow patří po Londýně knejlepším destinacím pro nakupování, a tak sami nebudete moci uvěřit, kolik obchodních domů, butiků, svatebních salonů, modelových obchodů a samozřejmě tady tolik oblíbených rychlých občerstvení se uživí natěsnaných vedle sebe. Podaří-li se vám zvládnout chvilkové poblouznění znepřeberného množství příležitostí kvyždímání vaší peněženky, zastavte se v The Willow Tea Rooms, překrásné čajovně, jejíž secesní vzhled navrhl slavný Charles Rennie Mackintosh.

Servírují snídaně, lehké obědy a tradiční odpolední čaj. Pokud dáváte přednost kávě, vejděte do knihkupectví Borders, kde si můžete vklidné kavárně prohlédnout jakoukoliv knihu chcete, aniž byste byli nuceni si ji zakoupit, vnabídce mají i velké množství časopisů a novin všeho zaměření. A když vám zbude energie, vblízkosti se nachází historická budova Galerie moderního umění a velkolepý radniční palác (City Chambers) na George square, odkud také vyjíždí vyhlídkový autobus po městě, který staví u všech důležitých památek, jízdenku na dva dny pořídíte pro dospělého za osm liber.

Jiný pohled na Glasgow

 

Chcete-li poznat skutečně půvabné historické jádro města, a získat tak představu, jak vypadalo předtím, než se zněj stalo průmyslové centrum, máte na výběr hned tři místa, kam vyrazit. Prvním znich je Glasgow Green. Krásný park u řeky Clyde nedaleko od centra, uprostřed kterého stojí People's Palace, muzeum každodenního života se zimní zahradou. Před muzeem můžete vidět největší kaskádovitou fontánu na světě.

Pouhou čtvrthodinku chůze odtud najdete druhou zmnou doporučovaných historických destinací. Tou je místní slavná katedrála sneobvyklou skotskou výzdobou a členěním prostoru, která vminulosti bývala jedním znejdůležitějších poutních míst, a nekropole, starý hřbitov shonosnými hrobkami, dnes fungující jako park. Vblízkosti těchto památek stojí i nejstarší dům vGlasgow a Muzeum náboženství Svatého Munga.

Nutností každého turisty je navštívit West End, tedy západní stranu města, kde stojí historický areál univerzity (University of Glasgow). Pro tuto procházku si rezervujte nejméně den, lépe ale dva. Součástí komplexu vysoké školy je Hunterian muzeum a galerie výtvarného umění. Je tady také možné navštívit skvost secesního designu – dům manželů Mackintoshových – a nejnavštěvovanější skotskou sbírku výtvarného umění, která je umístěna vnově zrekonstruovaném Kelvingrove muzeu a galerii.

Pro obdivovatele všeho, co jezdí, je zde Muzeum dopravy. A bude-li hezké počasí, navštivte určitě i místní botanickou zahradu skrásnými skleníky, hlavní znich – proslulý orchidejemi a tropickými rostlinami – nese jméno Kibble Palace.

Pro labužníky a gastronomické fajnšmekry

 

Zlí jazykové tvrdí, že se nejen ve Skotsku ale v celé Velké Británii konverzuje během stolování zcela účelově. A to proto, aby se zapomnělo na servírované jídlo. Ano, pravda – tato země nemá, oproti jiným, příliš vytříbený jídelní lístek národních delikates, alespoň ne nějak extra bohatý. Něco by se ale přece jen našlo.

 

Množství rychlým občerstvení (take away) nabízí téměř za národní bohatství považovanépřesolené hranolky soctem (chips with vinegar) – ten vám spolehlivě na několik hodin spálí všechny chuťové buňky. Knim se podává mnoho druhů smažených pochutin, ze kterých odkapává tuk včůrcích. Tento kalorický nášup, zcela jistě velmi bohatý na saturované tuky, obdržíte často zabalený jen tak do papíru. Mezi místní nekonzumovanější pokrmy patří obecně ty, co se dají sníst za chůze a nebo jen rychle ohřát vtroubě – sendviče, balené polotovary i hotová jídla, saláty a bramborové lupínky.

 

Zdejší tradiční teplá snídaně se skládá zfazolí, párečků, hub, rajčat a volského oka. Za skotské národní jídlo se považují haggis se šťouchanými bramborami. Haggis jsou zhotovené ze směsi rozemletých a povařených ovčích vnitřností, hovězího loje a ovesných vloček, která je zašita do ovčího žaludku a opětovně asi tři hodiny vařena. Existuje ale i jejich vegetariánské verze. Chcete-li vážně ochutnat skotskou kuchyni, pak se dále ptejte po hotch-potch – vývaru zjehněčího krku ze zeleninou a ječmenem – a stovies, což je směsice zbytků masa a zeleniny sosmaženou cibulkou.

 

Svou pozornost určitě zaměřte i na sladkosti. Marmeládové koblížky, čerstvé sušenky sčokoládovými penízky, lívanečky, krémové dortíčky nebo čokolády, které mají na obalu hrdě napsáno, že obsahují denní porci zdravého mléka, ale už se jaksi nikde viditelně nezmiňuje, že též zhruba dvoutýdenní porci cukru. Všeobecně platí, že je dobré dopředu si ověřit, do čeho se hodláte zakousnout – nejednoho našince by totiž mohl zfleku popadnout takový malý roztomilý glykemický šok. Mně začaly na poplach brnět zuby poté, co jsem se zakousla do laskominy tady známé jako krémové vajíčko (creamy egg)… jak jsem zjistila – i cukr může mít různá skupenství…

 

Závěrem

 

Glasgow je svérázné místo. Potkáte tu muže vkostkovaných sukních-kiltech, co hrají na dudy, ochutnáte nejlepší skotskou whisky i nejmastnější smažené delikatesy, uvidíte tu slečny rozměrů menšího bagru i propracované módní outfity, které vám svou odvahou vyrazí dech. Můžete tu nakupovat do skonání všech vašich kreditních karet, ale taky můžete být týden vkuse vmuzeu a nevidět ani jeden exponát dvakrát.

Je jen na vás, ze které strany se rozhodnete – a jestli se vůbec rozhodnete – poznat toto město. Já vám ktomu mohu popřát jen good luck!

Reklama