M

Gladioly, lidově mečíky, elegantní vysoké květiny bývaly ozdobou všech zahrádek. Dnes abyste je pohledali. Čím to je, že se tyto ušlechtilé krásky pomalu vytrácejí? Možná je to tím, že vypadají lépe ve váze než na záhonu.

Procházela jsem vesnici a našla jen jedinou zahradu, kde kvetly mečíky. Proč se jedny z mnoha oblíbených květin postupně vytrácejí? I moje maminka je vždycky měla ráda a byla pyšná na rozmanité barvy květů. Ale nakonec to i ona vzdala a teď si je raději kupuje jen tak do vázy.

Gladioly jsou nenáročné na pěstování, ale díky své výšce a váze květů se snadno lámou a „polehávají“, což nedělá žádnou parádu.

Dá se tomu částečně zabránit. Na stabilitu mečíků je třeba myslet už při sázení hlíz.

Na rozdíl od jiřin se musí „ponořit“ mnohem hlouběji do půdy. Nejméně deset centimetrů, u větších hlíz i více. Rostlina tak dostane pevnější základ a nebude se tak snadno kácet. Důležité je i stanoviště. Mečíkům se bude dařit na slunci a v závětří.

Existují ale i nižší odrůdy, které nejsou tak choulostivé a snáze se udrží vzpřímené.

Gladioly se nejlépe vyjímají ve skupinách. Jednak se částečně podrží navzájem, a lépe tak vynikne jejich krása.

Přesto vypadají nejlépe ve váze. Řežou se velmi brzy, když první dva květy ukážou barvu. Ve váze pak postupně vykvetou všechny květy a budou nám dělat radost dlouhou dobu.

M

Ale zpět na zahradu.

Jak se o ně správně postarat, až odkvetou?

Po odkvětu už je nezaléváme. Počkáme, až zežloutnou listy (druhá polovina září) a vyryjeme hlízy rycími vidlemi. Rýčem bychom je mohli poškodit.

Lodyhy vylámeme těsně u hlízy a sušíme na vzdušném místě asi tři týdny. Potom je skladujeme v optimální teplotě mezi 3–6 °C.

Ale to je naštěstí ještě daleko. Teď je jejich sezona a my se můžeme těšit z jejich krásy. Buď na zahrádce, nebo ve váze.

Jak se vám líbí tyto květiny. Pěstujete je, nebo si raději kupujete?

Foto: facebook Veranda a www.lukon-glads.cz

Čtěte také:

Reklama