Matka – krásná a výstřední Sissi, otec – známý „suchar“ František Josef I. Mít takové rodiče asi zrovna terno nebylo. I když si možná řeknete, že mohla Gisela dopadnout hůř…

Gisela se narodila coby druhorozené dítě císařského páru. Matka si k ní moc velký citový vztah nevybudovala, navíc se těžko vyrovnávala se smrtí své nejstarší dcery Žofie, kterou si dávala za vinu. Tatínek císař pro samé papírování také rodině moc času nevěnoval. I když to bylo donedávna  - také díky romantickým filmům o Sissi -  líčeno jinak, nejspíš bylo štěstí, že se o Giselu i jejího mladšího bratra Rudolfa starala babička Žofie. Ta už v této době vedla celkem poklidný život, do politiky příliš nezasahovala a spolu se svým dobromyslným manželem vnoučata ze srdce milovala a ta milovala ji.

GiselaA hlavně - Gisela tak mohla vyrůstat aspoň v prvních letech spolu se svým bratrem. Klidná Gisela se povahově spíše podobala otci, zatímco přecitlivělý Rudolf byl snílek s ohromnou fantazií, čímž připomínal Sissi. Sourozenci vždy drželi pospolu, a kdyby otec nerozhodl, že se Rudolf musí co nejdříve začít připravovat na roli následníka trůnu, mohlo jejich společné bezstarostné dětství trvat déle. Díky životu u babičky se u Gisely vytvořil silný smysl pro rodinu, a to bylo dobře! Matka Sissi totiž z Vídně neustále prchala a děti zanedbávala. Lásku si tak trochu “schovávala“ až pro své nejmladší dítě Marii Valerii, což nebylo vůči starším dětem zrovna spravedlivé.

Byla to ale právě císařovna, kdo se začal najednou zajímat o Giselinu budoucnost, a vyhlédla dceři ženicha. Sissi se celý život litovala, že se „musela“ tak brzy vdát a vlastně manželství víceméně odsuzovala. Proto by nikdo nečekal, že bude v tomto směru iniciativní. Vybrala pro Giselu jejího bratrance, nepříliš významného bavorského prince Leopolda. Jeho žádost o ruku příliš nepotěšila babičku Žofii, která ženicha za moc dobrou partii nepovažovala. V té době nikdo netušil, že se ženichův otec Luitpold stane po odstoupení krále Ludvíka II. bavorským princem-regentem, tedy že si Gisela tak trochu ve svém postavení polepší.

Svatba se konala podle tradičního ceremoniálu ve Vídni v dubnu 1873, to nebylo Gisele ještě sedmnáct let. Mladí manželé byli srovnávání s rodiči nevěsty a musí vám být jasné, že to nedopadlo zejména pro Giselu zrovna lichotivě.

GiselaNicméně po příjezdu do Mnichova byla Gisela přijata nadšeně nejen králem, ale i bavorským lidem. Okamžitě všichni poznali, jak dobrý člověk tato žena je! Přijímala davy prosebníků a přes své mládí pomáhala všem, kdo ji o pomoc žádali, i když její život rozhodně bezstarostný nebyl. Často ji navštěvoval i bratr Rudolf, kterému obětavá Gisela po svatbě opravdu chyběla. Jen s matkou Sissi si nadále nerozuměla, což ale nebyla Giselina chyba. A to ani naštěstí nevěděla, jak se o ní Sissi nevybíravým způsobem vyjadřovala!

Gisela se stala matkou čtyř dětí, kterým vytvářela to nejlepší rodinné zázemí. Měla – na rozdíl od Sissi – milou a nekomplikovanou povahu. Zvykla si, ač nerada, i na to, že je její manžel Leopold vášnivý lovec a vlastně každým coulem voják. Jeho život začal mít smysl v roce 1916 uprostřed první světové války, kdy jej německý císař Vilém II. jmenoval vrchním velitelem východní fronty. Nebylo to však nadlouho. O to horší to bylo po skončení války v roce 1918! To šlo manželům doslova o život! Zpočátku nepomáhalo ani to, že v době války Gisela ve svém mnichovském paláci zřídila lazaret pro zraněné a umírající vojáky, o které se nezištně starala. Teď dostala s manželem nálepku „šlechtičtí nepřátelé“. Doslova živořili.

Naštěstí však měla Gisela přátele mezi nižšími vrstvami obyvatelstva, kteří si přece jen vzpomněli na princezninu dobrotu a charitativní činnost. Nakonec bylo manželům umožněno vést obyčejný měšťanský život. Gisela si nestěžovala. Dcera císaře byla skromná a nenápadná po celý život, a tak také ve věku 76 let v roce 1932 zemřela. Leopolda přežila o dva roky po celkem šťastném a klidném manželství, které trvalo 57 let…

Mohli jste si také přečíst:

Reklama