Toužíte po objevování romantických zákoutí, kde zapomenete na každodenní starosti a přenesete se v čase o několik století zpět? Pak navštivte Gironu, hrdou městskou dámu s bohatou historií a křivolakými opuštěnými uličkami, která hraje všemi barvami lidské duše…

třče

Ve svých minulých toulkách jsem vás zavedla do rušné katalánské perly Barcelony. Dnes se ale společně vydáme do míst, kde vás obklopí klid, historie, a přenesete se v čase do dob dávno minulých…vítejte v Gironě!

Kde se vlastně nacházíme?

Girona je hlavním městem stejnojmenné katalánské provincie, která se nachází necelých 100 km severně od Barcelony na soutoku řek Onyar a Tel Girona.  Pod toto historické město s necelými 90.000 obyvateli prakticky spadá celé pobřeží Costa Bravy.

Starobylá perla Katalánska

S objevováním krás staré Girony je nejlepší začít na kamenném mostě Ponte de Pedra, odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů. Procházka podél řeky Oynar, které protéká městem, je doslova balzámem na duši. Z obou břehů řeky můžeme obdivovat měšťanské domy různých tvarů s oranžovo-červenými fasádami, nad kterými se monumentálně tyčí bělostná katedrála Panny Marie. Ne nedarmo byla Girona inspirací pro mnohé umělce, jejichž díla jsou vystavena v místním Muzeu umění.

ht

Útulné kavárny pro gurmány

Vydáme-li se přes most směrem k pravému břehu řeky, který se nazývá Barri Vell, ocitneme se na promenádě Rambla de Llibertat, která je lemovaná ze všech stran obchůdky, restauracemi a malými kavárnami, které nabízejí bohatý výběr z místních pokrmů. Nejvíce jsem si oblíbila tradiční španělské tapas. Za vidění rozhodně stojí náměstí Placa de Sant Feliu, jemuž dominuje kostel Sant Feliu, který ukrývá hrob městského patrona Sv. Narcise.

Židovská čtvrť Ell Call a katedrála Panny Marie

Čtvrť El Call je labyrintem malých křivolakých uliček, které bývají mnohdy zcela opuštěné, a vy si tak můžete vychutnávat starobylou atmosféru v naprostém tichu. Až vás toulání časy minulými omrzí, vydejte se kamennými schody uličky Sant Llorenc, která vás dovede až na prostranství Placa dels Apostols, kde se před vámi objeví bělostná katedrála Panny Marie. Vedle ní můžeme vejít do Biskupského paláce, kde dnes sídlí Muzeum ukrývající významné středověké exponáty.

zrz

Procházka po hradbách

Vydáme-li se od katedrály po širokém schodišti směrem dolů, projdeme branou mezi městskými hradbami a ocitneme se za kostelem Sant Feliu, kde nás ukazatele dále povedou směrem k Arabským lázním Banys Arabs z 12. století. Přímo naproti nim začíná park, který se line podél části městských hradeb, kde místní obyvatelé s velkou oblibou tráví své volné chvíle a kochají se pohledem na malebné prostředí. Z parku je možné hned na několika místech vystoupat až na hradby, které vybudovali Římané v době, kdy Gironou vedla obchodní cesta Via Augusta. Procházka po hradbách nám navíc poskytne nádhernou vyhlídku na celé okolí, a bude patřit mezi jeden z největších zážitků během poznávání celé Girony, na kterou jen tak nezapomenete, věřte mi!

gzgg

Čtete také:

Reklama