Tradiční všelék

Léčivě působí jednak plody ginkgo, ale především výtažek z listů. Ten obsahuje mnoho účinných látek, zejména flavonové glykosidy, flavonoidy a terpenické látky. Tradičně je jim připisována celá řada účinků, z nichž nejznámější jsou:

  • posílení paměti,
  • zlepšení schopnosti učit se,
  • mírnění potíží se šuměním v uších, se závratěmi, bolestmi hlavy a po mozkových příhodách,
  • posílení očí,
  • zlepšení glukózové tolerance,
  • zklidnění úzkostí a deprese.

Ginkgo vyhledávají i pacienti trpící vitiligem (skvrny na kůži způsobené chyběním pigmentu) a Alzheimerovou nemocí.

Rozhýbe bolavé tělo

Méně známá je skutečnost, že několik z účinných složek ginkgo má také antioxidační, protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Zdá se, že tyto látky potlačují činnost enzymů, které produkují molekuly zodpovědné za vznik zánětu, případně tyto molekuly přímo blokují. V řadě pokusů se ginkgo osvědčil při zánětech kloubů, očí a kůže. Ačkoliv je zatím k dispozici relativně málo studií, zkušenosti ukazují, že ginkgo pomáhá i proti některým typům bolesti. V kombinaci s vitaminy B a dalšími antioxidačními látkami (selenem, vitaminem E, kyselinou ?-lipoovou) zlepšuje chronické bolesti pohybového aparátu a pomáhá mírnit brnění prstů (parestezie) při neuropatiích. Umožňuje tak pacientům s uvedenými potížemi snížit množství užívaných léků.

Pozor na srážlivost krve

Produktům obsahujícím látky z ginkgo se však musí vyhýbat ti, kteří užívají některé léky na ředění krve (warfarin, hepariny, kyselinu acetylsalicylovou). Mohlo by u nich totiž dojít k nežádoucímu krvácení.
Vzhledem k množství účinných látek mají vědci na tomto stromu stále co zkoumat. Je například nutné vysvětlit mechanismy účinku ginkgo biloby a podrobněji poznat působení rostliny na lidský organismus.

Autor: redakce uLékaře

Uložit

Reklama