„Gina nationale“ nebo také „božská Lollo“, jak jí také říkali, se narodila v roce 1927 v malém městečku Subiaco ve střední Itálii jako jedna ze čtyř dcer výrobce nábytku. Když se rodina přestěhovala do Říma, začala s modelingem, aby si vydělala na studia. Soutěže krásy jí ale změnily život.

Ivo-Lollobrigida-2.jpg
Foto: Gina Lollobrigida v roce 1960
Ivo Bulanda, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Začala natáčet nejen v Itálii, ale ozval se i Hollywood. I když tam kromě skvělých pracovních nabídek dostala i lukrativní nabídku k sňatku, dlouho tam nevydržela. Neuměla anglicky a stýskalo se jí po domově. Rok po návratu dostala roli ve filmu, který patřil k tomu nejlepšímu, co kdy natočila. Po boku Gérarda Philipa si zahrála ve snímku Fanfán Tulipán. V roce 2003 vznikl remake tohoto filmu, který však u diváků totálně propadl. A tak je nadále uváděn vysoce ceněný originál, byť vznikl na počátku padesátých let.

Brzy následovaly další skvělé filmy jako Krásky noci opět s Gerardem Philipem, Římanka, Chléb, láska a fantazie nebo Chléb, láska a žárlivost, nezapomenutelná byla také její cikánka Esmeralda ve filmu Zvoník od Matky Boží, kde hrála s Anthony Quinnem. Stala se nejen skutečnou hvězdou, ale i nejlépe placenou herečkou Evropy. Jméno Lollobrigida se stalo obecně symbolem krásy, což potvrzuje i výrok Marylin Monroe: „Říkají o mně, že jsem americká Lollobrigida.“

roma.jpg
Foto: Římanka (La romana) 1954
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Na nezájem mužů si rozhodně nemohla stěžovat. Údajně dostala asi tisíc nabídek k sňatku, přesto se provdala jen jednou, a to v roce 1949 za slovinského lékaře Milka Skofiče. Ten ji prý požádal o ruku po půlhodinové známosti během silvestrovského večírku v roce 1948.  Manželství, v němž se v roce 1957 narodil jediný syn pojmenovaný po otci, skončilo po 22 letech rozvodem.

V roce 2006, pár měsíců před hereččinými 80. narozeninami, se objevila zpráva, že se bude Gina vdávat podruhé. Vyvoleným se měl stát o 34 let mladší katalánský podnikatel v nemovitostech Javier Rigau y Rafols. Na svatbu snů už bylo pozváno na 400 VIP hostů, ale nakonec z ní sešlo po sérii článků v italských i španělských médiích, které ženicha nevylíčily zrovna v těch nejlepších barvách.

Pěkná tvář a krásná postava nebyly jediné dary, s nimiž přišla Lollobrigida na svět. Na konci šedesátých let, když rolí začalo ubývat, vrátila se Gina Lollobrigida ke svému velkému koníčku – výtvarnému umění. Začala se znovu věnovat nejen sochařině a malování, ale největších úspěchů dosáhla coby novinářka, fotoreportérka a hlavně fotografka. Kniha jejich fotoreportáží, která byla vydána pod názvem Italia Mia, se stala bestsellerem. V závěru videa Woman and Time si pak můžete prohlédnout neskutečně krásné hereččiny sochy.

Gina-Lollobrigida-Rome-Christmas-1962-.jpg
Foto:  Gina Lollobrigida se synem Milkem v Římě 1962
AP Photo / Mario Torrisi, Public domain, via Wikimedia Commons

Před jejím objektivem pózovali papežové, prezidenti, členové královských rodin a významné osobnosti uměleckého i politického světa. Vedle filmu o indické političce Indíře Ghándíové se proslavila především exkluzivním rozhovorem pro časopis Gente s Fidelem Castrem doprovázeným jejími fotografiemi. Jako jedna z mála Evropanek se stala hostem tohoto kubánského vůdce, o němž bylo známo, že má slabost pro krásné ženy.

V roce 1999 dokonce kandidovala do Evropského parlamentu, byť neúspěšně. Je známá také svou charitativní činností, k níž ji přivedly vzpomínky na neradostné dětství, které prožívala za války, když její rodina náhle zchudla. Spolupracovala s různými humanitárními organizacemi, donedávna organizovala nejen pomoc opuštěným a strádajícím dětem, ale podporovala též výzkum kmenových buněk, na nějž věnovala 100 miliónů korun z prodeje své unikátní sbírky šperků…

1024px-Gina-Lollobrigida-1980b.jpg
Foto: Gina Lollobrigida v roce 1980
Croes, Rob C. / Anefo, CC BY-SA 3.0 NL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/nl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Zdroje info: Kronika filmu, 1995, Epocha 2010

Na našem webu jste si mohli také přečíst: