„Je jednou z nejstarších superpotravin na světě. V souvislosti s ajurvédou, starou indickou medicínou, bylo dokonce považováno za elixír života. Žádnou novinkou ale není ani v našich krajích. Naše babičky neměly lednice, a tak přepouštěly máslo – neboli ghí, aby jim déle vydrželo. „Dnes je jeho velký boom, protože vědci potvrzují, že je to velmi hodnotný a zdraví prospěšný tuk,“ vysvětluje Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko. Ve starých kuchařských knihách se přepuštěné máslo používalo ke smažení, maštění knedlíků, kaší, brambor, do polévek a omáček, k potírání drůbeže, při pečení koláčů a buchet. Během posledních dvaceti let přišly na scénu margaríny a máslo bylo z lednic vyhnáno. Civilizačních chorob však neubylo, tak se pomalu vracíme k tomu, co před lety fungovalo.

Ghi-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

A jak tato potravina vzniká? Ghí (neboli přepuštěné máslo) se získává z klasického kravského másla. Máslo se pak musí dlouho vařit a při ohřívání se postupně odpařuje voda, až zmizí úplně. Následně se vše odfiltruje, přecedí a máme čistý a zdravý máselný tuk. Stará indická medicína považuje ghí pro své účinky na zdraví za elixír života. A má pro to rozhodně své důvody. 

5 důvodů, proč používat ghí:
1. Zastane všechny tuky v teplé kuchyni: Ghí je ideální nejen na vaření a pečení, ale i na smažení. A natřít ho můžeme i jen tak na chleba.

2. Nepřepaluje se a nezapáchá: Ghí má vysoký kouřový bod – až 250 stupňů. Ani při vysokých teplotách se nepřepaluje a nevznikají nestravitelné toxické látky, jako je tomu u mnoha jiných tuků.

3. Je zásobárnou vitamínů: Tato superpotravina neobsahuje mléčnou bílkovinu, napomáhá trávení a je plná vitamínů (A, D, E, K a antioxidantů, jak zjistilo hned několik studií). Je vhodná pro lidi trpící záněty zažívacího traktu i ty, kdo mají alergii na lepek, protože jim dodá patřičné potřebné látky. Protože „ghíčko“ neobsahuje žádné mléčné bílkoviny, chuť a vůni másla si tak mohou dopřát i lidé s intolerancí kaseinu a laktózy, jejichž počet se poslední roky zvyšuje.

4. Vydrží i rok a nemusí se chladit: Odstraněním mléčné bílkoviny a odpařením vody získáme velmi dlouhou trvanlivost bez nutnosti chlazení. V lednici nebo jen ve spíži či kdekoliv jinde vám ghí vydrží minimálně 12 měsíců.

5. Podporuje hubnutí a je dobré na nervy: „Energie z mastných kyselin v ghíčku pomáhá spalovat tuky a celkově detoxikovat tělo, protože na sebe váže toxiny a volné radikály, které následně odvádí z těla pryč. Ghí obsahuje omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, a tak působí jako skvělé mozkové a nervové tonikum,“ uzavírá Andrea Zpěváková Dostálová.

Zdroj: Andrea Zpěváková Dostálová, Academic oupInflammation and conjugated linoleic acidPoznejte ghí

Reklama