5f23e49fd4aeaobrazek.pngGerda Gottliebová (1886-1940) se narodila v městečku Grenaa na dánském poloostrově Jutlandu. Vyrostla v konzervativní rodině venkovského vikáře, jehož předkové pocházeli z Francie. Jako jediná ze sourozenců se dožila dospělosti. Odmalička tíhla k malování a nakonec se jí podařilo přesvědčit rodiče, aby mohla jít studovat na Královskou dánskou akademii, kam nově přijímali i ženy.

 Na škole poznala svou životní lásku Einara Wegenera, úspěšného krajináře, který byl o čtyři roky starší. Vzali se roku 1904, když bylo Gerdě osmnáct. Gerda se snažila prorazit coby portrétistka. A dařilo se jí. Milovala módu a ráda kreslila portréty dívek v pastelových barvách oblečených do secesních oděvů. Častým modelem se jí stal její manžel, oblečený do ženských šatů. Poprvé zastoupil modelku, která onemocněla, a pak se mu to tak zalíbilo, že začal sám sebe vidět jako ženu. Výhodou bylo, že Gerda měla pro jeho situaci pochopení, a dokonce ho povzbuzovala, aby se oblékal jako žena, pokud šli do společnosti, kde ho představovala jako jeho sestřenici Lili Elbe. Vše vyšlo najevo až v roce 1913.

5f23e516c1912obrazek.pngPortrét Lili Elbe od Gerdy Wegenerové. Foto: Wikipedia

V konzervativním Dánsku narážel pár na problémy, a tak odjeli do svobodomyslné Paříže. Tady Gerda pracovala jako ilustrátorka módních časopisů Vogue, La Vie Parisienne. Kreslila reklamy, ilustrovala knihy a především slavila úspěchy jako portrétistka.

5f23e4ceb9731obrazek.png
5f23e4e8148deobrazek.pngUkázky portrétů. Foto: Youtube

V Paříži mohl Gerdin manžel žít jako žena. V roce 1930 se rozhodl pro změnu pohlaví a podstoupil v Berlíně a Drážďanech během dvou let čtyři operace. Einer si legálně změnil pohlaví i jméno na Lili Ilse Elvenes, obvykleji ale používal jméno Lili Elbe. Z Einera se tedy stala žena Lili. Manželství Gerdy a Einera (nyní tedy Lili) bylo anulováno, protože dánské zákony neumožňovaly manželství dvou žen. Naštěstí Gerda byla natolik tolerantní, že nechala Lili, aby dál už žila svůj život podle svých představ. Zůstali přáteli.

5f23e5e728decobrazek.pngTak vypadala Lili Elbe v roce 1926 před změnou pohlaví. Foto: Wikipedia, Youtube.

Poslední čtvrtá operace se pro Lili stala osudnou. Zamilovala se do francouzského obchodníka s uměním, chtěla se za něj provdat a co víc – založit s ním i rodinu! Bohužel tato operace, při níž mělo dojít k transplantaci umělé vagíny, se nezdařila. Po třech měsících selhal Lilin imunitní systém a díky pooperačním komplikacím došlo k srdeční zástavě. Celkově existuje o těchto operacích málo oficiálních záznamů. Ty prý zničili nacisté už v roce 1933, takže se nedochovalo prakticky nic.

5f23e562065aaobrazek.pngGerda a Einar Wegenerovi. Foto: Youtube

A jaké byly další osudy Gerdy? V brzké době se znovu provdala. Jejím druhým manželem se stal o deset let mladší italský diplomat Fernando Porta, za nímž se přestěhovala do Maroka. Opět hodně malovala. Když se po několika letech s manželem rozvedla, vrátila se do Dánska. Tady bohužel na své malířské úspěchy nenavázala, a tak deprese utápěla v alkoholu. Zemřela v zapomnění v roce 1940 v pouhých 54 letech…

 5f23e68185340obrazek.png Foto: Youtube

Na našem webu jste si mohli přečíst:

Reklama