Tou paní je sousedka, která bydlí pod bytem pisatelky prvního příspěvku, Gerdy. Soužití s ní není vůbec jednoduché, jak pro Gerdu, tak ani pro ostatní nájemníky. Více se dozvíte v příspěvku.

Dobrý den všem lidem dobré vůle!
Píšu to takhle záměrně, protože si všech takových lidí velice považuju. Ještě víc po zkušenostech s naší před pár lety přistěhovavší se sousedkou. Začalo to obvyklým způsobem - starší paní prodala domek na vesnici a přestěhovala se do paneláku. Bohužel do našeho. Je to osoba, která působí velmi dobrým dojmem, osamělá stará paní, v okolí vzbuzující ochranitelské komplexy. Tak i ve mně. Bylo mi jí líto, představila jsem si jak jí je mezi cizími a jinde, než byla zvyklá. Navíc mi chybí moje babička (no, sama už jsem seniorka, ale na babičku prostě stále vzpomínám). Tak jsem se jí to snažila ulehčit, povídala jsem si s ní co je tu pro ni zajímavého v okolí, kam může zajet pro nákup a tak. Zdála se mi jako velmi příjemná, inteligentní paní. Jenomže -  pak začala vystrkovat růžky. Napřed se jí nelíbilo, že má platit úklid.
Vysvětlím - náš malý barák si odhlasoval provádění úklidu, na který platíme každý měsíc stovku. Uklízí rodina z našeho vchodu. Nová paní sousedka se postavila na zadní, a že si bude uklízet sama a platit nic nebude! Navíc přišpendlila na domovní nástěnku dost urážlivé psaní pro pána, co uklízí. Než se s babou hádat, chtěli jsme se na tu její stovku všichni složit, ale pán nad tím mávl rukou a její schody uklízí taky a zdarma pro ni. Na schůzi jsme se jí sice snažili pěkně a klidně vysvětlit, že do úklidu spadají i chodníky, v zimě sníh... nic. Neplatí a občas schody umyje. Těch pár. Když chce a uzná za vhodné. A přidávaly se další nepříjemnosti.

Bohužel bydlíme nad ní. Pěstovala jsem každoročně kytky do ulice a vyhrála jsem s nimi dvakrát soutěž. Bydlíme blízko zastávky a těšilo mě, jak kytky lidi obdivují, paní v bytě nad námi je nemocná a nemůže chodit ven, pro ni bylo osvěžení, když se dívala na tu rozkvetlou nádheru. Moc mi děkovala, že se na to ráda kouká, když už se nikam nedostane.  Abych kverulantku obměkčila a nechodila mi stále nadávat, že jí ničím balkon (blbost na kvadrát, pěstovala jsem záměrně neopadavé), věnovala jsem jí vyhranou vstupenku na květinovou výstavu, pro dobrou vůli taky muškát, aby měla doma něco hezkého - marná snaha. Přijala, z výstavy přišla spokojená, ale jinak to s ní nehnulo. 

Nedávno v zimě v republice řádil orkán, co roloval jinde střechy. Tady jenom fučelo.  Pro mě to mělo ten důsledek, že na mě paní zvonila, abych se šla podívat na její balkon, co má na parapetu. Už jsem před ní zavřela dveře bez další diskuse. Asi zapomněla, že jsem jí už hodně dávno oznámila, že s ní budu jednat jedině písemně a pokud má nějakou připomínku, nechť mi hodí vzkaz do schránky. Ano, pár psaníček už od ní mám a za rámeček bych si je vážně nedala...

Před týdnem zazvonila na všechny byty v našem patře a my, co tu jsme, jsme dostali vylágoš za to, že jsme otevřeli dveře na balkon společné chodby. Ochlazujeme jí byt!!! Přitom slunko svítí jako divé. Nebudu ani popisovat, jaká byla šílená dřina přinutit ji opravit prasklou rouru od jejího wc, voda tekla stropem do kolárny. Nechtěla nic platit, že prý za to můžeme my. Tedy ostatní vlastníci. Nakonec jsme ji svorně přesvědčili a opravu nechala provést, když jsme jí sehnali řemeslníka.

Na Správě budov mají jistě založený tlustý fascikl na její jméno, poněvadž si neustále stěžuje a oznamuje. Jsme tu většinou senioři, nestojíme o rozepře a chceme mít svatý pokoj. Jenže ta paní si prostě pokoj nedá!! Usnesli jsme se, že víme, že je pomatená, patrně jí začíná ten Němec (anebo už ji má pevně v drápech) a lepší to už nebude. Jen se modlím, aby neprovedla něco s plynem a měla jsem příště kde a na čem psát příspěvky na ženu-in:)

Gerda

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

No, potěš pánbu… mít takovou sousedku, to je za trest. Jenže co s ní? Ta už se nezmění.
Gerdo, děkuji, že jste napsala a přeji Vám i jiným nájemníkům pevné nervy – zkuste se na ni nějak hromadně domluvit ))
Pěkný den, Saša

Téma dnešního dne: Sousedské vztahy

  • Byly vaše sousedské vztahy někdy napjaté a skončily happy endem, nebo nebylo žádného happy endu potřeba a vztahy jsou od začátku dobré?
  • Vycházíte spolu se sousedy?
  • Kamarádíte se, nebo vedle sebe jen tak žijete?
  • Svěřila byste sousedovi třeba klíče na zalévání kytek v době vaší nepřítomnosti?
  • Kdo jsou vůbec vaši sousedi?
  • Přála byste si, aby tam nebyli?
  • Nebo naopak, byste je nevyměnili ani za nic?
  • A jakými si myslíte, že jste vy sousedy?
  • Anebo třeba nemáte žádné sousedy.

Vše o sousedech, v dobrém i zlém,
pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze sousedek odměníme originálním dárkem, který se může hodit jak na sousedy, tak na slimáky :) - Nástrahou na slimáky.

slimm

Reklama