S americkým spisovatelem Georgem Blecherem jsem si domluvila rozhovor na veletrhu Svět knihy u příležitosti vydání českého překladu jeho povídek Jsou i jiní lidé. Vyklubal se z něj sympaťák a znalec žen.

m

George Blecher není jen spisovatel, ale i novinář, překladatel a herec. Své články a povídky publikuje nejen v Americe, ale i v mnoha státech Evropy. Kniha Jsou i jiní lidé je však jeho prvotina. Dodnes ho nenapadlo něco vydat knižně. Práce má nad hlavu. Překládá z dánštiny a švédštiny, a když má příležitost, zahraje si menší roli v divadle. Po většinu roku žije v hektickém New Yorku, zbytek v dánské vesničce čítající 200 obyvatel. Rozdíl mezi evropským a americkým obyvatelstvem je prý nebetyčný. Kdo si přečte jeho knihu, rozdíly může srovnat sám.

Já jsem ji četla. Hrdinové, nebo spíše hrdinky jsou často frustrované, podivínské, nebo se nějak vymykající běžným představám normálního člověka. Až z toho na mě padla tíseň. A tak jsem hned zjišťovala, jak k takovým postavám přišel.

Čerpal jste náměty z opravdových lidí, nebo jsou postavy vymyšlené?
Některé postavy jsou přímo ze života, jiné jen částečně a zbytek je přimyšlený. U nás v Americe ale nejsou takoví lidé žádný extrém jako tady v Evropě. Potkáváte je na každém rohu. Nad profily postav se podivovali i Dánové. U nás není tak vysoké procento spořádaných, klidných a vyrovnaných lidí jako tady.

Kde je těžší vydat knihu, v Evropě, nebo v Americe?
Pro mě v Americe. Tam se trh strašně zkomercializoval, knihy buď musí nabízet únik z reality, nebo happyend. Já nenabízím ani jedno, takže tam nesplňuji zadané požadavky.

O co vám v knize šlo?
Hlavně o různé podoby vztahů mezi lidmi i mezi rodiči a dětmi. Jsem přesvědčený, že i tady hraje roli pohlaví. Já mám například syna a dceru a s každým vztah úplně jiný. Právě k dceři je strašně komplikovaný, ale zároveň velmi obohacující.

A co vaše hraní? To je taková zvláštní kombinace hrající spisovatel.
Hercem jsem se stal náhodou. Oslovil mě před lety kamarád – divadelní režisér, jestli si nechci zahrát v Čechovově Rackovi. Zkusil jsem to a strašně mě to chytlo. Dokonce jsem absolvoval hereckou přípravku, kde mě učili správně artikulovat, zpívat a tancovat. Není to ale nic velkého, zahraju si párkrát do roka, pravidelně jen na Vánoce. Moc mě to ale baví.

Čím to, že střídáte New York s Dánskem?
Míval jsem dánskou manželku, se kterou jsem část roku v Dánsku bydlel a ona pak se mnou v NY. I když jsme se ale rozvedli, zůstal mi tu malý domeček ve vesnici asi 40 kilometrů od Kodaně, kam strašně rád jezdím. Bývám tu přes léto, zimy jsou tu na mě moc tuhé. Jezdím si sem odpočinout a načerpat nové síly.

Konzultujete s někým své literární výtvory?
Jo, určitě. První je moje kamarádka Charlotte Strandgaardová - je to známá dánská spisovatelka. Ta mi řekne, co  je dobré a co ne. Druhou konzultantkou je jedna z mých bývalých přítelkyň.

Jaké se vám líbí ženy?
Měl jsem jich opravdu hodně, ale teď jsem čerstvě zamilovaný do Američanky jako poleno. Je nezávislá, živočišná a milující sex. Také je odvážná si stát za svým a dokáže se prosadit. Líbí se mi na ní, že se vyjadřuje nejen rozumem, ale i tělem. Pochází z ovčího ranče, asi proto je tak nespoutaná. Tak tohle je pro mě aktuálně ideální žena.

A co máte nejvíc rád na své práci?
To bych asi vyjádřil spolu s mým oblíbeným Čechovem. Psaní je moje manželka a hraní milenka. Nějak podobně to střídám.

Výzva pro vás

Zúčastněte se dnešního tématu dne Co bych změnila, kdyby šel vrátit čas. Tři nejzajímavější příspěvky budou odměněny knihou Georga Blechera Jsou i jiní lidé s věnováním a podpisem autora.

Reklama