Dobrý den,

když se mi vybaví téma společenské chování a gentlemani, vzpomenu si vždycky na můj oblíbený film Kristián a na nezapomenutelného elegána Oldřicha Nového. Uhlazený vzhled a šarmatní chování, to asi patřilo v té době k hlavním taktikám mužů.

A i v dnešní době se určitě takových pár elegánů a gentlemanů (i když asi poskrovnu) najde.

Ale nesmíme je, milé dámy, hledat v dnešních mladících. Kapsáče s rozkrokem u kolen, odbarvené vlasy, piercing  a ošuntělý vzhled, i když patří k dnešní módě, určitě moc elegantní nejsou a už asi ani vůbec ne jejich chování.

Když jsem třeba byla těhotná a jela plným autobusem, kterým jezdívají mladí do školy, tak nikoho z nich ani nenapadlo, že by mě pustili sednout. A to už jsem měla pěkně velké bříško, které určitě nepřehlédli.

Naopak se s gentlemanským chováním setkávám u trochu odrostlejších mužů. Někdy se mi stává, že mi třeba podrží dveře, když jdu z obchodu, nebo mi do autobusu pomůžou s kočárkem.

A jsem moc ráda, že mezi gentlemany patří i můj manžel. Je mu sice 26 let, ale on byl teda vždycky galantní. A nošení tašky nebo otvírání dveří nebo i sundávání mého kabátu je pro něj samozřejmost.

Ve společnosti je také moc oblíbený, umí se prostě hezky chovat a vyjadřovat. Když jsem mu tenkrát o tom řekla (jak jsem byla těhotná a nikdo mě nepustil sednout) odpověděl mi, že on by raději šel pěšky, než nechat  těhotnou v přeplněném autobuse stát. Proto si ho moc vážím.

Takového muže jsem si vždycky přála mít. Přece nejen hezký oblek dělá muže gentlemanem, někdy stačí sebemenší pomoc nebo hezké slovo.

Přeji všem moc hezký den.
Lucie.


My vám také přejeme hezký den a děkujeme za příspěvek. Taková veřejná chvála - to bude mít manžel radost, že?
Já samozřejmě galantní muže oceňuji!

Jak se dívá Guth-Jarkovský na slušné chování ve dveřích? "Při setkání ve dveřích i úzkých průchodech ustoupíme staršímu pánovi nebo představenému, pán dámě vždy, čekajíce, až osoba proti nám přecházející projde." (Společenský katechismus)

Kdo má dnes učit společenskému chování? Rodina? Škola?
Máte doma puberťáka - gentlemana?
Není dnes ortodoxní gentleman spíš jen podivín?
Jaké bylo gentlemanství před sto lety? Padesáti? Dnes?

Vymřeli gentlemani?
Obrací se Guth v hrobě?
Jste ze slušného chování v rozpacích?
Co gentlemanství a feministky?
Společenské konvence jsou dnes přežitek?
Společenské chování - Jsem hvězda salónů!
Co se dnes učí v tanečních?
Možná odměníme právě vás.

redakce@zena-in.cz

Reklama