shutterstock-595402766.jpgZdroj: Shutterstock

Katherine šla pro svůj vysoký intelekt už v deseti letech na střední školu. Její rodiče si naštěstí uvědomovali, že mají doma malého génia, a tak se rozhodli, že se odstěhují do Západní Virginie, kde se Katherine mohla vzdělávat dle svých schopností. Střední školu dokončila už ve čtrnácti letech. Následovaly roky dalších úspěchů ve vzdělání, v 18 letech získala například titul z matematiky a francouzštiny. Již tehdy se začala zajímat o vesmírnou geometrii.

Po studiích ji vybrali v rámci integrace Afroameričanů na studium na univerzitě West Virginia, ale chvíli po nástupu otěhotněla a ze školy odešla. Po vychování tří dcer, smrti manžela a svatbě s korejským veteránem se znovu začala učit. Snažila se dostat práci v NASA, ale ti ji nejprve odmítli. Práci nakonec získala a dostala se do skupiny zaměstnankyň, kterým se přezdívalo „počítače v sukních“, což byly ženy, které počítaly složité rovnice.

Od té doby se její pozice v NASA jen utužovala. Pomohla dostat astronauty Apolla 13 na Zemi, dělala výpočty pro projekty raketoplánů, napsala příručku pro vesmírný výzkum. Díky jejím výpočtům se podařilo Američanům přistát na Měsíci. Dodnes tedy bude hrdinkou vesmírného výzkumu.

Tip redakce: Pokud o Katherine chcete vědět více, podívejte se na film Skrytá čísla.

Reklama