• Pokud máte opar, neprovozujte orální sex!

Herpes značí opar. Existují dva viry, které opar způsobují, herpesvirus hominis typu 1 (HSV-1) a herpesvirus hominis typu 2 (HSV-2). Typ 1 je obvykle původcem oparu na ústech, typ 2 bývá původcem oparu na pohlavním ústrojí. V obou lokalitách se však mohou oba typy zastoupit, takže je možné přenést opar z úst jednoho partnera na pohlavní ústrojí druhého. Mezi oběma typy viru je částečná zkřížená imunita. To znamená, že kdo trpí na opar na rtu, má snížené riziko vzniku oparu na pohlavním ústrojí - ale stoprocentní záruka to není.

Herpes genitalis se projevuje výsevem puchýřků na pohlavním ústrojí a v pochvě. Puchýřky se velmi rychle strhnou, vzniknou vřídky, které se pak ještě mohou druhotně infikovat bakteriemi. Celé onemocnění je velmi nepříjemné a bolestivé. Výsev trvá zhruba 14 dní, pak bez léčby mizí a vše se zahojí.

Zahojí se vřídky, ale virus nezmizí. Dostává se podél nervových vláken do nervových uzlin a zde zůstává. Za určitých okolností - které jsou u každé ženy jiné, může to být menstruace, nějaká celková viróza, stres atd. - virus zase vycestovává podél nervů do kůže a způsobí nový výsev. Ten obvykle není tak rozsáhlý jako první ataka a trvá kratší dobu - proto není méně nepříjemný.

Herpes genitalis je tedy onemocnění celoživotní. Při jisté dávce štěstí nemusí celý život dělat problémy. Jindy však mohou recidivy následovat v krátkých intervalech, např. s každou menstruací.

Herpes genitalis se v podstatě nedá léčit. Existují protivirové léky (acyclovir, vanciclovir), které dokáží zkrátit trvání výsevu, pokud se podají včas (tj. pokud možno ještě dřív, než se objeví puchýřky, kterým většinou předchází nepříjemné svědivé pocity), nedokáží však zabránit přežívání viru v nervových uzlinách. Pokud jsou recidivy velmi časté, lze tyto léky užívat trvale, což situaci velmi zlepší - léčba je však dosti drahá (několik set korun měsíčně).

Herpes genitalis se přenáší prakticky výhradně pohlavním stykem. Jedinou obranou je tedy zodpovědný výběr partnera a případně kontrola jeho pohlavního ústrojí před souloží. Jakýkoli vřídek je velmi nebezpečný a takovému partnerovi je třeba se vyhnout. Herpes lze přenést na pohlavní ústrojí i z úst partnera. Přenos infekce z asymptomatického partnera (tj. bez přítomnosti vřídků) je možný, ale vzácný. Určitou částečnou ochranu přináší použití kondomu.

Herpesvirus dokáže způsobit velmi závažné infekce novorozence, který se nakazil během porodu. Proto u žen, které mají vřídky v době porodu, se provádí císařský řez. Pokud má žena krátce po porodu herpes na ústech, měla by při kontaktu s novorozencem používat roušku.

Více na www.zenskezanety.cz.