Jméno nedostala jen tak náhodou, ale po zásluze. A to nejen české. Latinské pojmenování totiž zní Saponaria officinalis. Jsou to právě saponiny, kterým za tvorbu mýdlovité pěny vděčíme. Nacházejí se v celé rostlině – od květů, přes listy až po kořeny, které jich obsahují nejvíce. Aby začala pěnit, stačí bylinku nadrobno nakrájet, vhodit do sklenice se studenou vodou, zavíčkovat a protřepat. Lepších výsledků při praní tkanin však dosáhnete, když povaříte nakrájený kořen.
Foto: Shutterstock
„Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas od času promícháme, jakmile začne silně pěnit, odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme do láhve a používáme jej k mytí a praní,“ radí bylinkový doktor MUDr. Zbyněk Mlčoch.
Mydlice jako lék
Podle bylinkářů zvládne pomoci s léčbou celé řady neduhů.
- Ulevuje od kašle, protože usnadňuje rozpouštění hlenu a tím i odkašlávání.
- Působí močopudně a potopudně.
- Má antimykotické vlastnosti, proto se využívá i k léčbě plísní na kůži nebo nehtech.
- Působí dezinfekčně, takže je vhodná například jako kloktadlo.
- Jsou jí přičítány i antibakteriální účinky.
- Pomáhá s hojením různých kožních nemocí včetně pásového oparu nebo ekzému.
To všechno zní hezky, ale při jejím užívání musíte být obzvláště opatrní. Ideálně pokud vám léčebnou kúru naordinuje nějaký odborník. Bylinka je totiž částečně toxická, takže ji není vhodné používat vnitřně ve větším množství ani dlouhodobě. Může způsobovat zdravotní potíže – od nevolnosti až po rozpad červených krvinek. Úplně by se jí měly vyvarovat těhotné a kojící ženy nebo děti. Nepatří ani na otevřené rány.
Využijete ji i v kosmetice
Než se do domácností rozšířilo mýdlo, používali naši předkové výrobky z mydlice. Nejen že krásně pěnily a čistily, ale také příjemně voněly. Odvarem z mydlice můžete nahradit i šampon. Svědčí zvláště mastným vlasům.
Zdroj informací: MUDr. Zbyněk Mlčoch, Bylinky pro všechny, Květena ČR, Herbář Milota
Čtěte také:
Krásné, ale tak nebezpečné. Jaké květiny na vaší zahradě skrývají prudké jedy?
Nový komentář
Komentáře
Před pár lety jsem ji "potkala" na procházce. Nenapadlo mě nic lepšího, než si uždibnout, zasadit a doufat, že se ujme. Povedlo se až moc. Další 2 roky jsem intenzivně pracovala na tom, aby nepřeválcovala ostatní rostlinky, co jsem na záhoně měla. Povedlo se, ale ještě to stále kontroluju .
o téhle rostlince jsem ještě neslyšela