Modroocí muži jsou méně odvážní. Důvodem spojených nádob modrých očí a malé kuráže je genetická výbava, hlavně takzvaný aktivní norepinefrinový systém, jenž úzce souvisí se stydlivostí a zároveň s modrou barvou očí.

Proč se seveřané opíjejí? Protože jsou modroocí!

A proto pijí na kuráž. Přísloví „Pije jako Dán“ je totiž víc než pravdivé, i když se v tomto případě nejedná o alkoholismus, ale jednorázovou ožíračku. Jednorázové zpití se alkoholem je i dnes nejrozšířenější ve státech Skandinávie.

Například při pátečním tahu za zábavou ho přiznává 46,7 % Finů, ale jen 16,2 % Italů. Právě v severských zemích je totiž mnohem vyšší podíl lidí s modrýma očima, tudíž stydlínů, kteří si dodají opravdovou kuráž k zábavě až teprve alkoholem. Problém je ale trochu složitější v tom, že jejich chování přejímají za své i ti, co si na kuráž přihnout nepotřebují včetně hnědookých, jejichž sklony ke stydlivosti jsou geneticky mnohem slabší.  

Ti prostě stádově dělají to, co vidí u mnoha ostatních. Z pití se tak stává společenská norma.

Aspoň takové jsou výsledky studie norských ekonomů Jasona Shogrena a Erika Naevdala, jež vyšla pod hlavičkou univerzity v Oslo. Že by modroocí skutečně vedly svět k chlastu?

Reklama