Foto: Shutterstock
V průměru ženy denně stráví domácími pracemi ve srovnání s muži téměř hodinu navíc. Genderové stereotypy přetrvávají nejen doma, ale také na pracovišti. Až 61 % žen cítí, že pracovní podmínky nejsou spravedlivě nastaveny pro obě pohlaví.
Nový průzkum IKEA Gender Equality Study ukázal, že v otázce rovnosti pohlaví Češi spíše pochybují o tom, že žijeme ve společnosti zaručující stejná práva a možnosti pro ženy i muže. Pohled na to se navíc výrazně rozchází v odpovědích obou pohlaví. Zatímco o genderové rovnosti je přesvědčeno 52 % mužů, mezi ženami je to jen 38 %. Skutečnost, že mezi námi v pracovním i domácím prostředí stále panuje řada zaběhlých stereotypů, potvrzují také další výsledky průzkumu.
Pracující ženy denně stráví další zhruba 4 hodiny péčí o domácnost a děti, což je přibližně o hodinu více než muži. Téměř třetina Čechů (32 %) má pocit, že je jejich život v domácnosti silně ovlivněný genderovými stereotypy. Výsledky průzkumu mimo jiné ukazují na to, že v každé druhé domácnosti (51 %) má žena na starosti většinu domácích povinností. Dokonce se ukázalo, že na některé činnosti je stále pohlíženo jako na „ženské“. Jako tradičně ženská činnost je vnímáno například žehlení, kterému se podle 85 % respondentů věnují v jejich domácnosti právě ženy. Ženy v 73 % případů obstarávají také praní prádla, mytí oken (67 %) nebo výměnu ložního prádla (64 %). Do těchto domácích prací se muži zapojují méně, ale u jiných se daří role rozdělovat rovnoměrněji. Muži se nejčastěji zapojují do mytí nádobí, zajišťují běžné nákupy nebo vynášejí odpadky.
Foto: Shutterstock
Pokud je něco, o čem partneři rozhodují společně, tak je to otázka peněz a nákladů spojených s chodem domácnosti. V tomto ohledu panuje v 79 % domácnostech rovnoprávnost. Péče o děti je také častěji spojována s ženami. V 61 % případů jsou to ženy, které čerpají nemocenskou dovolenou, když dítě onemocní a rodina nemá jiné možnosti hlídání. Výsledek může být výrazně ovlivněný také aktuální situací s probíhající pandemií COVID-19. Právě ženy musí častěji upozadit své pracovní aktivity, případně je co nejlépe skloubit tak, aby zároveň zvládly pomoci dětem s distanční výukou a domácími úkoly. Pokud má dlouhodobě na starost většinu domácích povinností pouze jeden z partnerů, může to přinášet neúměrnou psychickou i fyzickou zátěž a dříve nebo později může situace vyústit v přetížení a pocit úzkosti.
Průzkum chtěl také zjistit, jak jsou lidé spokojeni se svým osobním a pracovním životem právě ve vztahu k rovnosti pohlaví. V osobním životě se cítí spokojeno 86 % Čechů, ale v tom pracovním pouze 52 %. Při zaměření na to, jak Češi hodnotí přístup k rovnosti mužů a žen v zaměstnání, se odpovědi opět zásadně liší. Jako spravedlivé hodnotí pracovní podmínky a příležitosti pouze 39 % žen oproti 66 % mužů.
Kromě toho až 37 % žen necítí ze strany svého zaměstnavatele dostatečnou podporu v oblasti péče o děti. V tomto případě se může jednat například o nedostatek flexibility a ochoty vyjít ženám vstříc, aby mohly lépe skloubit pracovní a rodinné povinnosti.
Foto: IKEA
Nový komentář
Komentáře
Musim říct, že článek je docela přesný... Vidím to u sebe a své kamarádky- já mám chlapa, který (ač sám tohle označení nerad) je feminista jak poleno... Jasně, když je v práci (maká 12tky), tak se doma akorát nají, a vyspí. Ale když má volno, stará se o syna, pomáhá mi se vším, co je zrovna aktuálně potřeba, zajistí, zařídí... Práce nemáme nijak rozdělené, prostě když kouknu a vidím, že je třeba umýt nádobí, udělám to. To samé partner. Zato kamarádka je na všechno doma sama. Manžel ji nepomůže s ničím, ani se psem, kterého si pořídili, protože on chtěl, ani se synem, ani s domácností... A je to na psychice sakra poznat...
Každému vyhovuje jiný systém a způsob organizace domácnosti. Nepřipadá mi to jako něco tragického - pere pračka, suší sušička, plno věcí není třeba vůbec žehlit, nádobí myje myčka, okna čistí automatické čističe a podlahu vysávají robotické vysavače. V kuchyni existuje taky plno téměř automatických pomocníků - pekárna, nejrůznější chytré hrnce, rýžovary, mlékovary, jogurtovače, milion všech možných kuchyňských robotů... shrnuto - péče o domácnost nejsou takové galeje, jak prezentuje článek. Ad rovnost v zaměstnání, to je už z principu nemožné. Pokud má žena děti, tak holt je znevýhodněná, ale samotnou matkou přírodou. S tím se nedá nic dělat. Muž nebude těhotný, nebude trávit 9 měsíců běháním po doktorech a vyšetřeních, nebude mu v práci špatně, nepůjde na mateřskou a na rodičovskou jen výjimečně. Jednoduše odvede práci X za peněz Y. Zatímco žena odvede tu práci X výrazně menší díky tomu, že bude chtít neustále nějaké úlevy, ale peněz by chtěla taky Y, stejně jako ten muž, který ty úlevy nevyužívá a maká naplno. Tady ta nerovnost prostě bude vždycky. No a nechápu, proč by měl zaměstnavatel zajišťovat péči o děti. To nejsou jeho děti. Ono stačí to, co musí zaměstnavatel řešit v rámci zákoníku práce. V tomhle tady máme pořád socialismus až hanba. Nikde jinde nemají tak dlouhou a štědře placenou rodičovskou dovolenou. Plus nejrůznější "ošetřovačky", daňové úlevy, odpočty školkovného atd. A furt je to někomu málo...
Hm, to já dělám nejen ženskou část,ale obří mužskou. Muž teď občas zajede nakoupit dle seznamu. Což by asi tak bylo všechno. Už ani ty popelnice nehodí před vrata. Ještě, že mi roste pomocník než ho to omrzí.
Ano, připadám si jako ta paní na prvním obrázku...