ODS podle organizace Fórum 50 % ženám nepřeje. „Po zásadním kongresu ODS musíme znovu konstatovat, že jedna z nejsilnějších politických stran v Čechách zůstává i nadále stranou uzavřenou ženám. Ve vedení ODS se opět neobjevila ani jedna žena. Jediná kandidátka v místopředsednickém klání kongresu ODS i jediná „viditelná“ žena Miroslava Němcová nedostala šanci změnit stávající výhradně mužský styl této vládní strany,“ prohlásila ředitelka sdružení Lenka Bennerová.

Připomněla, že dosavadní lídr, premiér Mirek Topolánek, potřetí obhájil předsednické křeslo, i když jen těsně - získal 58 procent hlasů. Také na jménech řadových místopředsedů se nezměnilo nic. Počtvrté obhájil Petr Nečas, potřetí Petr Bendl, podruhé Ivan Langer a poprvé Petr Gandalovič. Odstupujícího Pavla Béma nahradil jiný pražský kandidát, David Vodrážka. „Kongres ODS ukázal, že stranická politika je nadále výhradně mužská a čas ke změně či reflexi dosud nenastal,“ poznamenala.

Více ženských postojů mohla do vedení ODS přinést místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Ta se sice chtěla po dvou letech vrátit do vedení strany, nakonec místopředsedkyní zvolena nebyla, když nepostoupila do druhého kola. V nejužším vedení strany, grémiu, tedy po následující dva roky nezasedne žena. Širší vedení strany - výkonná rada, která má celkem 45 míst - je na tom lépe: ženskou polovinu lidstva reprezentuje pražská zastupitelka Alexandra Udženija.

„Přitom strana proklamuje asi 35 procent žen ve své členské základně. Ty jsou však paradoxně v širším vedení zastoupeno pouhými 2,2 procenty a v užším vedení 0 procenty,“ uvedla Bennerová.

Podle ní tak ODS potvrdila svou pověst strany ženám uzavřené. „V soutěži, kterou každý rok vyhlašuje Fórum 50 %, se ODS opakovaně umisťuje na posledním místě ze všech parlamentních stran. Soutěž hodnotí, nakolik strany vytvářejí rovné podmínky pro zapojení žen a mužů. Letošní špatný výsledek ODS zapříčinilo především velmi nízké zastoupení žen nominovaných v krajských a zejména senátních volbách; strana rovněž ztratila body rovněž z důvodu absence žen ve vedení strany,“ dodala.

Přesto aktivistky usilující o větší zastoupení žen ve veřejném dění neskrývají radost nad odchodem zakladatele a exšéfa ze strany. „Zprávou číslo jedna z kongresu ODS tak zůstává pouze rezignace prezidenta Klause na post čestného předsedy, který je jedním z nejsilnějších odpůrců rovných příležitostí žen a mužů, ale i antidiskriminačních přístupů. Jeho veto anti-diskriminačnímu zákonu přivedlo Českou republiku minulý týden k pokutě ze strany Evropského soudního dvora,“ řekla ještě ředitelka Fóra 50 %.

Neschází vám Miroslava Němcová nebo jiná žena ve vedení ODS?

Reklama