Gejša. Představíte si ženu s bíle nalíčeným obličejem, červenými rty a očními koutky, vysoce vyčesaným natuženým účesem černých vlasů potřeným olejem z kamélií, v kimonu. Co znamená slovo „gejša“?  Doslovně „žena předvádějící tradiční umění“ (i když původní označení platilo  pro muže - hudebníky a herce, kteří bavili muže z vyšší společnosti zpěvem, tancem a vyprávěním lechtivých historek). Označení gejša se začalo používat v 17. století a v 18. století se ustálilo pouze u žen, které dobře zpívaly, tančily a dovedly kultivovaně a duchaplně bavit hosty. V tomto období totiž  vznikaly v japonských městech první zábavní čtvrti a muži zde hledali nejen pobavení, ale také romantiku a duchaplnou konverzaci. Poskytování této "kulturní dimenze" bylo úkolem gejši.

Gejša představuje aristokratickou špičku odvětví micu šobai neboli "vodního řemesla" - mnohotvárného zaměstnání, které slouží mužům k uspokojení jejich smyslné potřeby v nejširším slova smyslu. Stát se gejšou není nic snadného. Začínalo se většinou už v pěti letech, kdy se malé holčičky ve speciální škole „okija“ učily tančit, zpívat, příjemně hovořit. Zároveň studovaly umění japonského čajového obřadu, aranžování květin a další tradiční umění, mezi které patří stále hra na třístrunný hudební nástroj šaminsen.

Dnes už do škol chodí starší děvčata, buď po ukončení druhého stupně základní školy nebo až kolem dvaceti let (i když existuje několik škol „okija“, kde přijímají pětileté dívky jako v dřívějších časech). Ať tak či tak, „výcvik“ je pořád stejně tvrdý. Adeptky na povolání gejši nesmějí být příliš citlivé na bolest a fyzické strádání. Musí se naučit celé hodiny sedět s nohama pod sebou, aniž by třeba jen přenesly váhu z jedné nohy na druhou. Spát musí s hlavou na dřevěné podložce potažené látkou a vyplněné pšeničnými zrnky. Jen tak uchrání svůj umně vytvořený účes. Dříve musela maiko často vysedávat uprostřed zimy venku před domem, zpívat a zkřehlými prsty hrát na třístrunnou loutnu šamisen.

Musí také ovládat čajový obřad, klasický tanec a hru na šamisen. Po celý život se pak zdokonaluje v přednesu tradičních balad a písní, stejně jako v kaligrafii. Cílem je dokonalost - stav, jemuž se můžete neustále blížit, aniž ho kdy zcela dosáhnete. Dívenky mají nejen své „učitelky“, ale zkušenosti získávají u starších adeptek. Pokud jsou úspěšné, stanou se „učednicemi“, které se tradičně nazývají v Tokiu „hangjoku“ (psáno znaky: poloviční + drahokam) a v Kjótu “maikó“ (tančící dívka). V této chvíli dostanou jiné jméno a „průvodce“, se kterým chodí do divadel, drahých restaurací a podniků. Teprve po jisté době učení se mohou stát pravými gejšami. Ta už nosí rafinovanější kimono a používá jemnější barvy a diskrétnější make-up. Její pohyby jsou dokonalejší a prozrazují přirozenou grácii.

Proč se ženy stávaly gejšami?
Dříve se jimi stávaly hlavně z ekonomických důvodů. Většinou pocházely z chudých rodin, a proto je rodiče prodávali do škol, někdy své mladinké manželky zapudili manželé nebo se gejšami stávaly dcery gejš nebo prostitutek. Příprava na určené povolání jim pomáhala povznést se nad dosavadní úděl, odpoutat se od strastí nuzného života a vstoupit do světa krásy. Měly se stát obrazem ženské dokonalosti a ztělesněním japonské kultury a životního stylu, živoucím uměleckým dílem.

Japonští muži si u gejš nejvíce cení umění obratné konverzace. Musí znát novinky dne, nejnovější klepy ze světa zápasníků sumó i z divadelního zákulisí, musí umět vyprávět dvojsmyslné vtipy a něžně - nebo jindy zas frivolně - zalichotit. Gejša má přečtené ego každého muže a dovede ho pěstovat jako okrasnou zahradu. Během večera gejša obvykle vystupuje na jedné nebo dvou společenských akcích a má dva volné dny v měsíci. Mívá mnoho zákazníků a doufá v zámožného mecenáše, který bude podporovat její další vzdělání, kupovat jí drahá kimona, jezdit s ní do ciziny a možná jí jednou pomůže založit vlastní obchod. Může se stát, že s ním bude mít dítě, které on uzná za své a bude ochoten je podporovat. Ve výjimečných případech může být koncem takového příběhu i svatba a nový život. Nestává se to však často, mnohem častěji zůstávají gejši u svého povolání celý život. Jejich průměrný věk dnes přesahuje čtyřicítku.

Starší gejši vedou domy a starají se o výchovu dorostu, vyučují tanec a hudbu a při každoročních slavnostech předvádějí, co ještě dovedou. Pod těžkými parukami a v navlečených kostýmech pak v záři reflektorů na nějakou dobu zapomínají na svůj skutečný věk. Výchova budoucí gejši je nejen složitou, ale také nákladnou záležitostí. Maikó musí dostat umělecké vzdělání, musí mít desítky drahých kimon a majitelka domu jí kromě toho platí i stravu a běžné zaopatření. Část nákladů dosahujících desítky milionů jenů potom gejša své opatrovatelce splácí.

Dnes už je málokterá Japonka ochotna něco takového podstoupit a je možné, že současná generace gejš je také generací poslední. Nicméně cizinci se domnívají, že gejša patří na neformální obchodní setkání s japonskými partnery. A tak se stává, že Japonci na tato setkání gejši, ale i hangjoku nebo maikó přizvou. Schůzka je ozvláštněna a zahraniční návštěvník je poctěn takovou službou. Gejši i jejich učednice se oblékají pouze do kimon tradičních střihů a i jejich účes, nalíčení a celé vystupování musí být takové, aby uspokojilo i ty nejnáročnější znalce japonských kulturních tradic…Použitý zdroj: J. Jánoš - 99 zajímavostí z Japonska

Reklama