28.-cesky-lev-vizual.jpgFoto: ČFTA

Český lev je něco jako americký Oscar, jen v méně nákladné róbě a na výrazně menším pódiu. Uděluje se už od roku 1993, letos se tedy koná po 28. Cenou je křišťálová soška lva, která se uděluje v několika kategoriích. Mezi nimi je i nejlepší herečka v hlavní nebo vedlejší roli, kterým dominuje Aňa Geislerová s pěti dosud získanými soškami. Jejich počet může navýšit už dnes večer.

Český lev měl i svou anticenu Plyšového lva. Ten byl udělován kritiky za nejhorší filmový počin roku až do roku 2007. Poté byla cena zrušena.

Aňa Geislerová

image.png
Foto: Profimedia

Jedna z nejznámějších českých hereček Anna (Aňa) Geislerová je držitelkou už 5 sošek Českého lva a patří spolu s hereckým kolegou Ivanem Trojanem (ten má dosud 6 sošek) k rekordmanům co do počtu získaných cen. Svou sbírku Aňa možná už brzy rozšíří o další kousek, protože letos byla opět na cenu nominovaná.
60420ca7e7ad4obrazek.png
Foto: ČFTA

Narodila 17. dubna 1976 jako prostřední ze tří dětí. Její dvě sestry, Ester a Lenka, se podobně jako Aňa věnují umění. Ester je herečka, Lenka výtvarnice.
Aňa se nikdy nedržela při zemi a původně snila o kariéře modelky. V patnácti letech odešla do Milána, kde se snažila prosadit jako modelka. To se nedařilo, vrátila se tedy po pár měsících zpátky domů. Dva roky studovala na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, školu ale nedokončila.

Vůbec poprvé se před filmovou kamerou objevila v roce 1988 ve filmu Dobří holubi se vracejí; tam ji můžete zahlédnout mezi komparzisty. O dva roky později obsadil režisér Ondřej Trojan Aňu Geislerovou do filmové komedie Pějme píseň dohola. Jako velký herecký talent se ovšem zviditelnila ve filmu Requiem pro panenku (1991) režiséra Filipa Renče a její velká herecká kariéra byla úspěšně odstartována.

Aňa je vdaná za režiséra Zdeňka Janáčka (brali se v roce 2005) a mají spolu tři děti. Její nejlepší kamarádkou je Tatiana Dyková, se kterou se několikrát potkaly i před filmovou kamerou.

Věděly jste že...

 • V seriálu Božena, který nedávno běžel v televizi, nosila herečka dvě paruky a maskérky jí přidělávaly vrásky, aby vypadala starší.
 • Ve stejnojmenném seriálu si Aňa natáčela svou mladší hereckou kolegyni Annu Kameníkovou (ztvárnila roli mladší Boženy), aby následně uměla napodobit styl její chůze.
 • Ve filmu z roku 2020 si zahrála roli Havlovy manželky Olgy. Aňa Geislerová prohlásila, že za její dočasný návrat ke kouření může právě tato role, protože Olga Havlová platila za silnou kuřačku a během natáčení měla Geislerová cigarety téměř neustále po ruce.
 • V roce 2016 vydala knížku s názvem P.S. Jde o soubor fejetonů, které pravidelně několik let vycházely v časopise ELLE. Obálku knihy navrhla Anina sestra, výtvarnice Lenka („Lela“) Geislerová.

Klára Melíšková

604204e110247image.png
Foto: Profimedia

Skvělá česká herečka Klára Melíšková šlape Aně Geislerové na paty, alespoň co do počtu vyhraných sošek. Dosud získala 4, tu poslední za mimořádný herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Vlastníci (2019) režiséra Jiřího Havelky.

Letos v listopadu herečka oslaví 50. narozeniny. Pochází z Roudnice nad Labem. Tam vystudovala gymnázium a na čas se usadila v papírnictví. Mířila ale výš a po neúspěšném pokusu dostat se na filosofickou fakultu vystudovala herectví na katedře alternativního a loutkového divadla. Její ročník pod vedením herce Miroslava Krobota vytvořil v roce 1997 základ divadelního souboru Dejvického divadla, kde působí dodnes.

Je rozvedená, s bývalým manželem dabérem Lukášem Hlavicou má syna a už dospělou dceru. Ta jde částečně v matčiných stopách (zahrály si také spolu v seriálu Zkáza Dejvického divadla).

Věděly jste že...

 • Všechny České lvy získala Klára Melíšková za skvělé herecké výkony ve vedlejší roli.
 • Herečka inklinuje k meditacím, rodinným konstelacím a osobnímu rozvoji, zajímá ji ezoterika.
 • Než nastoupila na studia, příležitostně pracovala jako modelka. Následně se ale projedla do vyšší váhové kategorie a s modelingem byl konec.
 • Připadala si ošklivá až do 35 let. Až s přibývajícím věkem se začala cítit lépe a více žensky.

Zuzana Bydžovská

60420453c5239image.png
Foto: Profimedia

Nezaměnitelná česká herečka Zuzana Bydžovská je držitelkou 3 sošek Českého lva. Tu poslední získala v roce 2010 za hlavní ženskou roli ve filmu Mamas & Papas režisérky Alice Nellis.

Pochází z Mostu, kde se 10. října 1961 narodila do rodiny zubařů. Už na základní škole si vyzkoušela, co znamená stát před filmovou kamerou. Ve dvanácti letech vyhrála konkurz na dětskou filmovou roli a zahrála si ve snímku režisérky Věry Plívové-Šimkové Přijela k nám pouť (1973). O dva roky později byla obsazena do televizního seriálu My z konce světa a následovala další role ve snímku Konečně si rozumíme. Tyto zkušenosti jasně udaly budoucí směr. Zuzana Bydžovská vystudovala Státní konzervatoř v Praze, absolvovala v roce 1982.

Rodiče se rozvedli, matka se znovu vdala a odjela do Spojených států. Tam za ní Zuzana jezdívala na prázdniny, což mladé herečce ostatní často záviděli.
Během studia si užívala života, holdovala alkoholu, cigaretám a nočnímu životu. Postupně však došla k tomu, že touží po jiné životní náplni. Toužila založit rodinu a mít děti.

Ze vztahu s grafikem Jaroslavem Pružincem má herečka dceru Doru, s hercem Miroslavem Etzlerem pak syna Kristiána.  

Věděly jste že...

 • V počátcích herecké kariéry měla Zuzana Bydžovská problém se svou vizáží i hlasem. Pro film nesplňovala požadavky na klasickou ženskou krásu, a s jejím zařazením mívali režiséři často problém. Proto bývala zpočátku obsazována vesměs do rolí ztřeštěných mladých žen. I tam ovšem vynikala výrazným talentem a osobitostí.
 • Herečka si pečlivě chrání své soukromí, vyhýbá se společenským událostem a herectví je pro ni životní cestou.
 • Její životní partner Miroslav Etzler byl pro Bydžovskou ohromným zklamáním. Opustil ji kvůli herecké kolegyni Vilmě Cibulkové a nechal ji samotnou se dvěma dětmi. Partnerství s Vilmou Cibulkovou navíc Etzler také oficiálně zpečetil, což Zuzanu, kterou si nikdy nevzal, mrzelo dvojnásob. Zuzana Bydžovská mu v důsledku těchto událostí nedávala příliš šancí syna vídat.
Reklama