V dnešní době pojem homosexualita již není nic zvláštního, jako tomu bývalo kdysi dávno, stejně ale existuje určité procento lidí, kteří homosexuály stále odsuzují nevybíravým způsobem. Ale proč? Vždyť jsou to naprosto stejní lidé jako my.

V mém okolí je spousta gayů a mám mezi nimi i pár přátel, které bych neměnila. Proto, když jsem si říkala, s kým dalším udělám rozhovor, napadl mě můj kamarád Tomáš, který je homosexuál. Já jsem nikdy ani myšlenkou nepřemýšlela nad tím, že by byli tito lidé nějací jiní, divní. Prostě je beru jako běžnou součást lidstva, ale je fakt, že v poslední době mi tedy přijde, že jich je mnohem více než jen čtyři procenta, jak se stále tvrdí.

Když jsem zavolala Tomášovi, jestli by šel do rozhovoru, hned souhlasil a ještě ten den jsme se domluvili na schůzce. Sešli jsme se v roztomilé cukrárně, kam přišel i se svým psem Karlem, kterého si vzal z útulku. Sedli jsme si, objednali si kávu se zákuskem a já se začala vyptávat.

11

Kdy a jak si zjistil, že si gay?
Plně jsem si to uvědomoval asi ve svých dvanácti letech, a přišlo to tak nějak naprosto přirozenou cestou. Já jsem si to nicméně uvědomoval už odmalička, kdy mojí největší dětskou úchylkou byly barbíny. Když jsem to poprvé řekl mamince, to mi mohlo být něco mezi třinácti, čtrnácti lety, tak ta mi v podstatě řekla, že si to myslela už od školky. Načapala mě, jak jsem seděl v kruhu jenom s holkama, kde jsme si hráli všichni s panenkami.

Byl jsi z toho nějak rozhozený, když si zjistil, že to máš vlastně „jinak“?
Vůbec ne, protože já jsem to v podstatě nebral jako něco jiného.

Když si řekl svým rodičům, že si gay, jak reagovali? Byla špatná reakce?
Ono se to začalo řešit v době, kdy se naši čerstvě rozvedli, takže jsem to říkal rodičům odděleně, což bylo trošku jednodušší. Matka byla v podstatě v pohodě, nebo respektive alespoň se tak tvářila, ale úplně v pohodě to samozřejmě nebylo. No a u táty, tam teda byly nějaké narážky, jestli jsem si jistej, jestli to není jenom nějaká mladická úchylka, ale ve své podstatě to vzal dobře. Neodsuzoval mě, ale musím říct, že jsme se pak o tom už nebavili nějak podrobně, bral to jako hotovou věc.

1

Co v pubertě? Bylo to pro tebe těžké období? Dělali si z tebe srandu?
Ne, nedělali. (Tomáš se začal hrozně smát.) Já jsem měl výhodu v tom, že jsem byl tlustý, takže spolužáci spíše měli narážky na to, že jsem extrémně tlustej, a to, že jsem gay, na to už nezbyl prostor. :-)

Tvůj první partner, vzpomínáš si na něj?
To byl spolužák ze třídy a nějak to přišlo prostě samo.

Tebe nikdy nenapadlo, že bys třeba mohl být bisexuální? Zkoušel jsi to někdy s holkou?
Jednou jsem to s holkou zkoušel, to přiznávám. Ale osobně si myslím, že bisexualita neexistuje. Prostě bisexualita je jenom úchylka, kdy je člověk hodně nadrženej a s prominutím by šel s čímkoliv, co je zrovna po ruce.

Takže mi chceš vlastně říct, že když třeba muž o sobě tvrdí, že je bisexuální, v podstatě je vlastně gay?
Je to skrytý gay, který pouze omlouvá to, že je gay, a nechce to přiznat.

Mě by zajímalo, jak se poznají dva gayové? Máte nějaké signály? Nebo jak poznáš, že ten druhý je taky na kluky?
Přeskočí taková ta chemie a musí tam být jiskra. Znamení tam určitě není. :-) Je to naprosto to samé jako u heterosexuálů. Jak pozná kluk, že se té holce líbí? Prostě tam musí něco proběhnout, a to samé je i mezi dvěma kluky. Samozřejmě se může stát, že jsou gayové, kteří to oficiálně zapírají, ale prostě my to poznáme. :-)

Vnímáš na svou osobu nějaké narážky, protože si gay?
Vůbec. Samozřejmě lidi urážejí, ale otevřeně do očí ti to nikdo neřekne.

3

Ještě v dnešní době se najdou tací, kteří odsuzují homosexualitu jako nemoc, co ty na to?
Člověk se prostě už tak narodí, takže pokud řekneme, že se rodí přímo nemocný, tak to už je pak věc zákona, jestli bychom náhodou neměli provádět interrupce atd. Tohle mi prostě přijde jako vážně šílené.

Jak u vás dvou mužů funguje domácnost? Nemíchají se tam ty dva chlapské elementy?
Naprosto stejně jako u heterosexuálů. Ti dva lidi si prostě musejí sednout, myslím tím na život i na volný čas, a prostě se doplňují. Vždy u jednoho v té společné domácnosti převažuje taková ta ženská stránka, že se stará o tu domácnost, více vaří, a ten druhý prostě více pracuje a vydělává. Ale samozřejmě to může být „fifty-fifty“. Prostě je to naprosto stejné jako v každé domácnosti bez rozdílu pohlaví. I u heterosexuálů máš v dnešní době, že ten chlap zůstane v domácnosti, když ta ženská více vydělává.

Já stále slýchávám z různých stran, že to máte v sexu rozdělené jako taťka s mamkou, je to tak?
Taťka s mamkou? :-) V podstatě ano.

Ty máš teď přítele a mě by zajímalo, jak tě přijali jeho rodiče?
Úplně v pohodě, až velmi překvapivě. Na to, že jsou z malé vesnice, tak to bylo naprosto perfektní.

Kdyby tady v ČR byla povolena adopce pro páry stejného pohlaví, šli byste do toho?
Určitě! A věříme v to, že to brzy bude umožněno.

„Stále shledávám osobním zklamáním, jak lidé dávají volný průchod vyjádření svého znechucení nebo názoru, který se staví proti způsobu, jakým se dva lidé rozhodnou milovat jeden druhého. Myslím, že to je opravdu nešťastné.
Heath Ledger
Reklama