Jakmile se měsíc květen přehoupne do své druhé půlky, začnou se na ulicích měst rojit mladíci v oblecích a slečny v krásných šatech. A všichni mají takový nějaký dospělý výraz. Jak by taky ne? Skládají přece zkoušky dospělosti! Tedy, mezi námi, nevím, kdo tenhle termín vymyslel! Jakápak dospělost, někdo je dospělý dávno před maturitou a někomu ani maturita a vysokoškolský diplom k rozumu nepomohou...

V našich zemích se maturuje už od dob císaře pána ( tedy přesně od roku 1849). V průběhu své historie se pochopitelně maturity měnily. Zpočátku se maturovalo ze všech předmětů (dovedete si to dnes představit?) a mít maturitní vysvědčení bylo výsadou jen těch vyvolených. Dnes má možnost získat maturitu každý a v podstatě z čehokoliv, povinná je pouze čeština (a cizí jazyk na gymnáziích). No a vysoké školy pak jen zřídka přihlížejí k maturitnímu vysvědčení při přijímacích zkouškách.

Bude v roce 2008 zavedena státní maturita? Tedy povinná maturita z češtiny, cizího jazyka a jednoho volitelného předmětu testovou formou? Mezi námi testování je věc také velmi sporná – někdo skvěle ovládá angličtinu a když se v testech „sekne“, může klidně propadnout. Otázky v testech jsou totiž mnohdy formulované tak, že by je zvládl snad jen Šalamoun. Uvidíme, jak tenhle problém vyřeší naši páni poslanci!

Před maturitami "tečou" nervy všem: studentům, kteří se o „svaťáku“ snaží do sebe nahustit všechno, co nestihli za čtyři roky(dnes i za osm). Jejich maminkám snad ještě víc (úmyslně říkám maminkám, protože to znám z vlastní zkušenosti a pak tatínkové jsou tak nějak klidní nebo to umějí líp tutlat) A co teprve zkoušející! Napadlo vás někdy, že oni to taky prožívají? Myslíte, že jim to dělá dobře trápit u bílé prostřeného stolu své svěřence? (i když mezi námi, ten Novák by si to vážně zasloužil, co ten se mě naotravoval!) Zkoušející se převrací na posteli a přemýšlí, naučí se Janatová romantiky? Ve druháku kvůli nim málem propadla. A co Horák, vzpomene si, kde leží Londýn?

Maturita je ovšem i věc velmi veselá. Všichni dobře známe klasické „Málková, što vy dělajetě v svabodnoje vremja zimoj?“

U maturity se také můžete dovědět, že:

Mikuláš Koperník, byl známý polský astronaut...

a ...typickým znakem gotických staveb je žebravá klenba...

nebo, že ...známe pět oxidů a všechny tři jsou jedovaté a plynné látky mají ty vlastnosti, že plynou a nejsou vidět...

Krásný zážitek měla ovšem kolegyně češtinářka, které student při otázce o Osvobozeném divadle přezpíval málem celý jeho repertoár.

 A co vy? Taky rádi vzpomínáte na ten den D nebo byste raději zapomněli?  

Reklama