Jakmile se měsíc květen přehoupne do své druhé půlky, začnou se na ulicích měst rojit mladíci v oblecích a slečny v krásných šatech. A všichni mají takový nějaký dospělý výraz. Jak by taky ne? Skládají přece zkoušky dospělosti! Tedy, mezi námi, nevím, kdo tenhle termín vymyslel! Jakápak dospělost, někdo je dospělý dávno před maturitou a někomu ani maturita a vysokoškolský diplom k rozumu nepomohou...
V našich zemích se maturuje už od dob císaře pána ( tedy přesně od roku 1849). V průběhu své historie se pochopitelně maturity měnily. Zpočátku se maturovalo ze všech předmětů (dovedete si to dnes představit?) a mít maturitní vysvědčení bylo výsadou jen těch vyvolených. Dnes má možnost získat maturitu každý a v podstatě z čehokoliv, povinná je pouze čeština (a cizí jazyk na gymnáziích). No a vysoké školy pak jen zřídka přihlížejí k maturitnímu vysvědčení při přijímacích zkouškách.
Bude v roce 2008 zavedena státní maturita? Tedy povinná maturita z češtiny, cizího jazyka a jednoho volitelného předmětu testovou formou? Mezi námi testování je věc také velmi sporná – někdo skvěle ovládá angličtinu a když se v testech „sekne“, může klidně propadnout. Otázky v testech jsou totiž mnohdy formulované tak, že by je zvládl snad jen Šalamoun. Uvidíme, jak tenhle problém vyřeší naši páni poslanci!
Před maturitami "tečou" nervy všem: studentům, kteří se o „svaťáku“ snaží do sebe nahustit všechno, co nestihli za čtyři roky(dnes i za osm). Jejich maminkám snad ještě víc (úmyslně říkám maminkám, protože to znám z vlastní zkušenosti a pak tatínkové jsou tak nějak klidní nebo to umějí líp tutlat) A co teprve zkoušející! Napadlo vás někdy, že oni to taky prožívají? Myslíte, že jim to dělá dobře trápit u bílé prostřeného stolu své svěřence? (i když mezi námi, ten Novák by si to vážně zasloužil, co ten se mě naotravoval!) Zkoušející se převrací na posteli a přemýšlí, naučí se Janatová romantiky? Ve druháku kvůli nim málem propadla. A co Horák, vzpomene si, kde leží Londýn?
Maturita je ovšem i věc velmi veselá. Všichni dobře známe klasické „Málková, što vy dělajetě v svabodnoje vremja zimoj?“
U maturity se také můžete dovědět, že:
Mikuláš Koperník, byl známý polský astronaut...
a ...typickým znakem gotických staveb je žebravá klenba...
nebo, že ...známe pět oxidů a všechny tři jsou jedovaté a plynné látky mají ty vlastnosti, že plynou a nejsou vidět...
Krásný zážitek měla ovšem kolegyně češtinářka, které student při otázce o Osvobozeném divadle přezpíval málem celý jeho repertoár.
A co vy? Taky rádi vzpomínáte na ten den D nebo byste raději zapomněli?
Nový komentář
Komentáře
Bobina: Při přijímačkách na veterinu tvoří maturitní vysvědčení 50 % hodnocení, zbylých 50 % je přijímací test, takže není až tak pravda, že se na to nekouká.
Já asi všechny trumfnu, maturita v roce 1977, ale minulý týden maturovala na stejné škole moje dcera. Osm let se učí s vyznamenáním (končí se dvěma dvojkami) a tak ji moc mrzelo, že zrovna u maturity dostala otázky, které ji nesedly (nebo nervozita?). Byly to tři dvojky a jedna. Je to ale vysvědčení, které bude předkládat všude, a přitom zrovna nevypovídá o jejích schopnostech.Ale jsem šťastná, že to má za sebou.Maturita nikdy více!
amincan: Je to tak u všech zkoušek, ale nemyslím si, že je to něco špatného. V životě taky nejde o to, co umíš, ale o to, jaký máš projev a jak umíš zapůsobit na lidi. A zkouška by měla být nějakým takovým prověřením přípravy pro život.
jo a DĚKUJI VÁM VŠEM ZA VAŠE VESELÉ ZÁŽITKY
amincan: je to smutné, ale máš úplnou pravdu. Jenže CO S TÍM???
Nikdy nezapomenu kdyz maturovala kamradka z cestiny a mela vyjmenovat dve dila od A. Moravii, na jedno si vzpomela a kdyz ji u druheho ucitelka napovidala vetou " stejnej nazev jako susenka s cokoladou", tak z kamosky misto Horalka, vypadlo Tatranka
Kouzelné slůvko maturita...jazyk ruský - hned první hodinu na škole nás ruštinářka vítala slovy - jedeme jedeme, maturita se blíží...měla pravdu, ty čtyři roky utekly jako voda. U maturity pak děsně těžký článek, povyprávět svými slovy, dále o literatuře a nakonec před politickou mapou SSSR (psal se rok 1985) se mě ruštinářka zeptala - a gdě vyráščivajut chlópok (kde pěstují bavlnu)? nezmohla jsem se na nic než - na júgě (na jihu)...dostala jsem za dva...