Máte ráda kočky, ale spíš ty velké? Co třeba takový tygr? Úžasný, elegantní, nádherně zbarvený... Jenže tygr se vám jaksi do paneláku nevejde. A i na zahrádce se jen tak chovat nedá, to by vás sousedi hnali – nebo by spíš tygr hnal je. Navíc chov tygra není zrovna snadný – přece jen, je to kus šelmy, a i ten nejpřítulnější tygřík jednou vyroste a pak už to chce hodně zkušeností a znalostí, abyste třeba jen při přátelské hře nepřišly k úrazu.

Konec konců, ona i ta domácí micka stačí na pořádný úraz – kamarád od jisté doby už nechodí po bytě v rouše Adamově. Jeho „příslušenství“ totiž jednou zlákalo kočku Máňu k razantní akci. A to mohl být rád, že nechoval tygra. Na druhou stranu, kdyby choval mini tygra...

Tedy, ne že by se někomu povedlo zmenšit tygra nebo ho zkřížit s kočkou domácí, to ne, ale mini tygři skutečně existují. Říká se jim toygers, což je směska anglických slov hračka a tygr – tedy tygři na hraní. A takoví také jsou. Toygers jsou speciálně vyšlechtěné kočky, která mají barvu jako opravdoví tygři.

 

 

 

 

„Přináší do městského bytu ducha divočiny," říká Gaynor Jean-Louisová, která tyto módní šelmičky chová. „Dokonalý toyger má malé kulaté uši, silnou bradu, široký nos a plochý čumák. Kožich kresbou připomíná tygra, ocas má černý konec a pohyby toygera připomínají velké šelmy.“

O zájem milovníků koček toyger soupeří ještě se savannah, což je domácí kočka křížená s africkým servalem, a chausie, křížencem domácí kočky s jejími divokými bratranci z džungle.

V současné době však toyger vítězí. Na světě je registrováno přibližně 400 majitelů a ceny koťat stále rostou. Není výjimkou za ně zaplatit částku rovnající se 100 000 korun. Není divu, americká milovnice koček Judy Sudgenová strávila snahou o vyšlechtění miniaturního domácího tygra patnáct let života.

„Je to výjimečné zvíře," rozplývá se Gaynor. „Je ohromně přítulný, stravuje se jako každá jiná kočka a moc rád si hraje s míčem."

Zdroj: Korzo, http://www.toygerbreed.com/

Líbí se Vám toygeři? Chtěla byste takového domů, kdyby nebyl tak drahý? Nebo vás zaujal spíš savannah? Nebo máte jinou oblíbenou kočičí rasu? Či jste ctitelkou „obyčejných“ micek a mourků?