I letos v létě vyrazí do Itálie několik stovek tisíc Čechů. I letos ocení, že si po pár hodinách jízdy autem užijí nádherné písečné pláže, čisté Jaderské moře, dobré jídlo a prostředí plné milých lidí. A protože severní střediska jako Bibione či Caorle mají v myslích a především srdcích lidí z Česka už dlouho své místo, pojďme se podívat na oblast méně známou, jihoitalské Gargano.

Gargano

Kdybyste ho hledali na mapě, s trochou představivosti leží tam, kde má italská „bota“ svou ostruhu. Poloostrov Gargano (a stejnojmenný horský masiv) najdete na východním pobřeží v provincii Foggia na severu Apulie.

Místní krajina je nesmírně pestrá, najdete tu tisícové vrcholy (Monte Calvo dosahuje nadmořské výšky 1056 metrů), lesnaté vnitrozemí i členité pobřeží, které tvoří strmé skály s jeskynními systémy i zátoky s romantickými plážemi.

V létě je tu prakticky pořád slunečno a téměř nikdy neprší. Není tedy divu, že Gargano začalo v posledních desetiletích těžit ze svého obrovského potenciálu pro moderní přímořskou turistiku.

Písečné pláže pro děti

Pláže jednotlivých středisek Gargana se velmi liší, některé jsou dlouhé jen několik desítek metrů, jiné naopak i několik kilometrů. „Například ve středisku San Menaio najdete pláž dlouhou 6 km a širokou v průměru kolem 50 metrů. V oblasti Vieste je pobřeží členitější, pláží je více, ale jsou kratší,“ říká Jan Osúch z cestovní kanceláře Nev-Dama. Na všech plážích si užijete jemný světlý písek a bezpečný vstup do moře, který ocení především rodiny a malými dětmi.

Gargano

Na komfortních soukromých plážích na návštěvníky čeká kompletní turistické zázemí, od pronájmu plážového servisu, přes bary až po sportoviště. Na veřejné pláže je vstup zdarma, můžete si tam cokoli přinést, ale chybí na nich například sociální zázemí. Obvykle jsou také většinou stranou hlavních center letovisek.

Užijte si fascinující jeskyně

Nejen kouzelné pláže ale dělají z Gargana skvělé místo pro letní dovolenou. Největší atrakcí a současně i zvláštností jsou tamní jeskyně přístupné pouze z moře, které v dómech vysokých až 50 metrů nabízejí nevídanou hru barev a tvarů. Prohlídku na člunech by si neměl nechat ujít žádný návštěvník této oblasti.

Dovolenou si také můžete zpestřit návštěvou signálních saracénských věží a rybářských domků, které jsou rozesety po pobřeží. Dříve sloužily k obraně poloostrova a obživě obyvatel, dnes jsou z nich často romantické vyhlídkové restaurace.

Oblíbeným zpestřením dovolené jsou zde i výlety lodí na nedaleké překrásné souostroví Tremiti či výpravy terénními vozy do Národního parku Foresta Umbra.

A poslední informace: cesta z Prahy do Gargana je dlouhá 1 500 kilometrů a strávíte ji především na pohodlných dálnicích.

Tak co říkáte, nestálo by za to na konci léta vyprávět o ideální italské dovolené? Nechte se inspirovat!

Residence Marechiaro***

hotel

Hotel Pineta***

hotel