Moje, dnes 15letá dcera, už léta se smíchem vystřelí ze svého pokojíčku se sešitem kreslených komiksů v ruce a ukazuje mi tu nebo jinou situaci. Často s s oblibou cituje lenocha a mlsala Garfielda, neboť, jak říká - jeho hlášky, to je síla. „Otec“ Garfielda, autor komiksu Jim Davis vysvětluje: „Myslím, že Garfield je milován lidmi všeho věku z několika důvodů.. Je velmi fyzické zvíře, pokud se týká humoru, a děti to milují. “Náctiletí“ se ztotožňují s jeho odporem proti autoritě. Je sám sebou. A na úrovni dospělých prozrazuje naše slabůstky, jako je přejídání, nadměrné spaní, nedostatek cvičení nebo nedostatek motivace. Má odvahu říct a udělat spoustu věcí, které bychom nedělali. Tak toho na nás hodně prozrazuje."

Tvůrce Garfielda, JIM DAVIS, se narodil v roce 1945 v Marionu, v Indianě. Po studiích pracoval v reklamní agentuře jako kreslíř. Jeho věhlas však nastal až s postavičkou Garfielda. Za jeho kreslené příběhy, které baví čtenáře všech generací – komiksy jsou uveřejňovány v 2 600 novinách s 260 miliony čtenáři po celé zeměkouli - obdržel Davis mnohá ocenění, včetně čtyř Cen Emmy za mimořádný animovaný program a přijetí do Síně slávy (1998), Cenu National Cartoonist Society a prestižní Reuben Award (1990) za všestrannou dokonalost v kreslení.

Garfield, světově známá komiksová postavička, se stává momentálně nejslavnější filmovou hvězdou. Kocour, vyznavač razící hesla "byl bych radši, kdyby rána začínala později" a "raději bych se rochnil jako prase, než abych pracoval", se stal hlavním představitelem počítačového akčního filmu natočeného podle kresleného seriálu.
Základem filmového příběhu se stane fakt, že do bezstarostného života tlustého a mlsného kocoura přichází rival v podobě psí slečny jménem Odie. Garfield celé dny zaparkovaný na pohodlném křesle před televizí pojídá své oblíbené lasaně a častuje svého nebohého pána Jona (BRECKIN MEYER) urážkami. Ten je zamilovaný do krásné veterinářky Lize Wilsonové (JENNIFER LOVE HEWITT), od níž dostane živé, ocasem vrtící utiskované stvoření. Roztomilou, hloupoučkou fenku Odie, která obrátí Garfieldův dokonalý svět vzhůru nohama. Garfieldovo řešení: VEN, ZPROPADENÝ PSE! Když nešťastná fenka zmizí v ďábelských spárech místní celebrity Happyho Chapmana (STEPHEN TOBOLOWSKY), řekli byste, že se Garfield bude radovat. Ale on cítí zodpovědnost za osud toho druhého. Garfield se s nezvyklou energií, odvahou a nesobeckostí, oprostí od svého lenivého života a vrhne se do akce. Vyrazí na neuvěřitelnou misi: zachránit Odie.

Rodinný film Garfield ve filmu  (myslím, že je to velice nešťastný název) režiséra Pete Hewitta  bude mít u širokého publika úspěch. I když jeho základní situace je mnohokrát obehraný motiv, oblíbenost kreslené, zde počítačově animované postavičky, zaručí velkou návštěvnost. Výtvarná složka filmu, zaměřeného hlavně na dětského diváka, je zvládnuta standardně. Architektura i kostýmy jsou výrazně barevné, i když ta nejzářivější barva patří Garfieldovi. Nikdo nemá na sobě oranžovou. Tato barva patří výhradně Garfieldovi. Dění má svižný rytmus a hlavními hrdiny veškerých akcí jsou zvířátka, buď živá nebo animovaná.

Jak uvádí distributor, zpočátku filmaři uvažovali o tom, že Garfielda bude hrát skutečná kočka. Filmový trénink čtyřnohých herců byl svěřen zvířecímu koordinátorovi - veteránovi Larrymu Madridovi ("Dr. Dolittle," "George of the Jungle," "102 Dalmatinů").  "Našel jsem kočku, která vypadala přesně jako on, ale nebyla tak mohutná," vzpomíná. „V předchozím filmu jsem oblékl kočku do tlustého oblečku a totéž jsem chtěl udělat GARFIELDOVI. Ale pak jsme se rozhodli, že ho vyrobíme počítačově." Pro postavu roztomilé fenky Odie, kletbu Garfieldovy existence, uvažoval Madrid od začátku o pejsánkovi Tylerovi. Napůl jezevčík, napůl skotský teriér.

Neopomenutelnou skutečností ve filmu pro děti je český dabing. V originálu propůjčili zvířátkům své hlasy slavní herci (Bill Murray aj,). V české verzi namluvil Garfielda populární moderátor Vladimír Čech. Jeho lakonický komentář dodává oranžové kouli půvab i humor.

Léto je časem prázdnin a společně strávených chvil s dětmi. Po druhém dílu populárního Shreka je tady další film pro děti i rodiče. Dík za každý příběh, kde sobectví a egoismus ustoupí přátelství a pocitu sounáležitosti.    

   
Reklama