Teplé počasí je tu a s ním i sezona zahradních party. Koncerty se přesunuly pod širé nebe a v městských parcích se to hemží pikniky. Buďte na přátele dobře připraveni a ohromte je svými znalostmi o alkoholu. Proměňte drink ve svíticí podívanou, naservírujte jim whisky tak, jak ji ještě nikdy nepili, nebo si připijte pálenkou pravých pirátů. Prozkoušejte své chuťové buňky s kvalitní vodkou či si zalenošte a smlsněte na lahodně vláčné zmrzlině s nádechem alkoholu. Užijte si garden party naplno a oslňte přátele originálními drinky, které je určitě dostanou.  

S temperamentem mořských vlků

drinkSvůj název získal rum ze zkratky anglického slova „rumbellion“, neboli „velký ruch“. Legenda praví, že název vymysleli milenci karibských žen, které se po pití rumu oddávaly bouřlivým tancům. O výrobě rumu se vyskytly první zmínky v Indii a Číně, kam obchodníci z Indonésie dovezli cukrovou třtinu. Ta se postupně rozšířila i do Severní Afriky, Blízký Východ a Evropy, odkud ji Kryštof Kolumbus převezl do Nového světa. Karibská půda byla produktivní, stejně jako obyvatelé, kteří přišli na to, že se dá rum vyrábět i z melasy. Velké zalíbení našli v nápoji i piráti, kteří rum od ostrovních států dostávali za skromnou cenu jen proto, aby se zdržovali dál od břehu. Postupně se do rumu začalo přidávat koření a bylinky, čímž se stával stále oblíbenějším nápojem. Příkladem je Captain Morgan, pojmenovaný po opravdovém kapitánovi Henry Morganovi, žijícím v 17. století. Díky tomu, že rum vydržel v sudech déle poživatelný, než voda, podařil se prosadit zákon o denním přídělu. Jelikož bylo rumu nadbytek, často se používal i jako platidlo, nebo výplata za práci na polích.

Osvěžte se netradičním drinkem z whisky

drinkPřiznejte se! Taky jste si někdy objednali whisky jen proto, že působí stylově? Pod whisky si mnozí představí nápoj, který reprezentuje eleganci a gentlemanství. Tuto ryze pánskou záležitost však ozvláštnila blenderka Emma Walker. Pod jejíma rukama se zrodila nová whisky Red Rey Finish. Blend je inspirován intenzivní sladkou chutí amerického bourbonu, žitné whiskey a osobité chuti skotské whisky. Výjimečnost blendu vyniká ve vyvážené kombinaci sladkosti, ovoněné ovocnými tóny a vůní koření. Už samotná whisky je nevšedním zážitkem, ale v dokonale namíchaném koktejlu dostane zcela jiný rozměr.

Ledové osvěžení

Mlsné jazýčky dobře znají chutné smetanové likéry. Kombinace irské whisky a vysokoprocentní smetany je oblíbená po celém světě především ve studené variantě. Zmrazené kostky ledu likér naředí a drinkhutný nápoj se tak stává lehčí. Přesto si vychutnáte plnou chuť smetany, irské whisky, madagaskarské vanilky a kakaa. Likéry se také skvěle hodí k přípravě vláčné zmrzliny s mírným nádechem alkoholu. Právě ten způsobí, že zmrzlina ztuhne tak akorát. Zatímco ostatní zmrzliny musí nejprve povolit, než je můžete podávat, na téhle si smlsnete hned.

Světélkující party drink Jamese Bonda

Mezi klasickými koktejly tvoří gin a tonik nerozlučnou dvojku. Gin však v sobě oproti toniku skrývá velké množství drinkbylinek. Jalovec, koriandr, lékořice a citrusová kůra – to jsou základní prvky obsažené v receptuře, z které se skládá i GORDON´S GIN. Jedinečný recept se drží v tajnosti již přes 250 let a jeho přesné složení zná pouze dvanáct lidí po celém světě. Od ostatních nápojů se odlišil tím, že do něj nebyl přidáván cukr, jako to dělaly ostatní palírny, aby zamaskovaly nedostatky. Oblíbený nápoj zasáhl i do kulturní sféry. V Casino Royal byl součástí receptu Vesper koktejlu, který si rád vychutnával James Bond. Tento gin byl rovněž nejoblíbenějším nápojem Ernesta Hemingwaye, který tvrdil, že jím mohl uklidnit a vypálit prakticky všechna vnitřní i vnější zranění. Kromě toho, že se dá gin použít do různých kombinací koktejlů, vyniká i jednou netradiční schopností. Díky chininu, látce obsažené v toniku, koktejl v UV světle svítí. Ultrafialové paprsky doslova pohltí a v namodralé podobě vyzáří zpět.

drinkKřišťálový nápoj od ruského cara

Nejryzejší ze všech pálenek je krystalově čirá vodka. Tekutina bez barvy a téměř bez vůně si své místo mezi ostatními alkoholy vydobyla jinými přednostmi. Na rozdíl od ostatních alkoholů, se vodka nechává zrát velmi zřídka, a proto je zachována její průzračnost. Vodka je také výjimečná svou chutí. Ostřílení someliéři jich rozlišují hned několik. Robustnější obilné příchutě, jemnější ovocné přívlastky nebo hluboké tóny, jimiž vás omámí jen vodka, kterou pil sám ruský car. Pyotr Smirnov, který ji panovníkovi prodával, pak díky ní zbohatl tak, že se stal jedním z nejmajetnějších mužů Ruska. Správně vyrobenou čirou vodku poznáte podle její chuti. Na rozdíl od whisky se považuje ředit vodku vodou za nevhodné. Ceny v obchodech na kvalitě nijak nepřidají. Nenechte se zmást, dražší někdy mohou být horší a naopak. Místo cenovky se raději podívejte na způsob přípravy. Tradiční receptura se zakládá na kukuřici, bramborách nebo obilí, existují ale i varianty z mléka, javorového sirupu, hroznového vína nebo dokonce sójových bobů.   

 

Tipy pro letní osvěžení:

Světový Manhattan

drinkManhattan je bezpochyby nejznámějším whisky koktejlem na světě, který se zrodil v New Yorském Manhattanu. Tento drink výborně chutná i z whisky RED RYE FINISH, kterou Johnnie Walker uvádí jako novinku. Tato blended whisky je jedinečná tím, že zrála v žitných sudech a kloubí se v ní intenzivní vůně ovoce a koření. Sladkost má drink po vermutu, říznost po zmíněné whisky. Pokud máte chuť na stylový aperitiv nebo se chystáte s přáteli uspořádat večírek, Manhattan je vhodným společníkem. Zkuste si jej umíchat! Příprava je jednoduchá a vězte, že nebudete litovat.

Na jednu porci budete potřebovat:

 • 5cl Johnnie Walker RED RYE FINISH
 • 2cl sladký vermut
 • kapka Angostura Bitters

Postup:

Do míchací sklenice vložte led a odměřte všechny tekuté přísady a nápoj promíchejte barovou lžičkou. Pak ho přes sítko nalijte ideálně do skleničky a vložte třešničku na napichovátku.

 

Baileys Chocolatini

drinkKrémový likér Baileys, v němž se dokonale snoubí chuť pravé irské whiskey s jemností čerstvé smetany, chutná nejlépe na ledu ve sklenici na vysoké nožce.

 • Na jednu porci budete potřebovat:
 • 75 ml Baileys Original Irish Cream
 • 25 ml Smirnoff vodka
 • Čokoládový sirup
 • Led

Postup:

Nalijte do koktejlového shakeru Baileys a přidejte vodku, poté přilijte čokoládový sirup. Vhoďte do shakeru pár kostek ledu a vše dobře protřepejte, až bude tekutina hedvábně jemná. Drink nalijte do koktejlové sklenice a ozdobte hoblinkami čokolády.

 

Black Spiced & Apple

drinkMezi rumy Captain Morgan vévodí tmavý Black Spiced nejen svou barvou, ale i podmanivou chutí a množstvím alkoholu. Už při prvním ochutnání ucítíte skořici, hřebíček a zázvor, následovat budou kouřové tóny vanilky, kokosového ořechu a dubu. Kořeněný mok nejlépe doplní šťavnatá jablka. Rum dodá drinku plné aromatické tělo, jablečný džus ho zase obohatí o svěžest a čerstvost, takže se vám bude příjemně pít.

Na jednu porci budete potřebovat:

 • 4 cl Captain Morgan Black Spiced
 • 20 cl jablečného džusu
 • plátky jablka

Postup:

Vysokou sklenici naplníme ledem a plátky jablka, pár si jich ale necháme na později. Přes led přelijeme Captain Morgan Black Spiced, následně přidáme jablečný džus. Nakonec dozdobíme zbylými kousky jablka.