Řekne-li se discomgoogolation, budeme to slovo hledat ve slovníku cizích slov. Pravda je ta, že u nás se příliš nepoužívá, ačkoliv je to problém, který plíživě degeneruje nemalou část zejména mladších generací. Závislost na počítačích, zejména na internetu a hrách.

To šílené slovo vymysleli britští odborníci a kombinuje slova frustrace a Google, tedy nejvyužívanější internetový vyhledávač. Tamní experti reagovali na zjištění, že téměř polovina Britů touto závislostí trpí. Jedná se o 44 procent!

Na reprezentativním vzorku z nich, změny srdečního rytmu a mozkové aktivity ve chvíli, kdy jsou offline.

V Česku se zatím rozsáhlé seriózní průzkumy, z nichž by vyplynula čísla hovořící o dopadu tohoto problému u nás. O jeho rozsáhlosti se však nepochybuje. A stále více českých odborníků se jím zabývá.

„Naše společnost to dosud nepovažuje za nemoc. Nepíše se o tom, moc se o tom nemluví. A když už někdo má pocit, že má nějaký takový problém, tak obvykle neví, kam by se měl obrátit pro radu. Těch, kteří skutečně vyhledají pomoc, je dosud poměrně málo, většinou se na nás obracejí jejich blízcí či rodiče,“ říká terapeut Petr Růžička, který se zabývá závislostí na internetu a počítačových hrách.

Zmiňovaná závislost nenese negativní dopady jen v odtržení od ostatních, od rodiny, partnerů. „Virtuální realita však bude patrně poskytovat prostor pro rychlejší, hlubší a rafinovanější závislost, protože mi umožňuje vytvářet si virtuální lepší svět, než jak vnímám ten reálný, ve kterém žiji. Lze předpokládat, že čím méně příznivý je můj reálný svět, tím spíše se budu uchylovat do těch virtuálních, neboť závislost se též projevuje tendencí dosahovat věcí, zážitků či vztahů „pokud možno snadno a rychle“. A tak než abych tvrdě pracoval na změnách ve svém reálném světě, což může trvat dlouho a musím při tom překonávat nepříjemné překážky a unášet frustraci, mohu se pomocí několika kliknutí dostat, alespoň na čas, do těch lepších, virtuálních světů,“ vysvětluje Růžička.

Aby bylo možné šíření této závislosti omezit, vznikl proto nový internetový portál www.KonecHry.cz, který financuje Všeobecná zdravotní pojišťovna jako jeden ze svých preventivních programů.

Reaguje na to, podle průzkumů tráví sledováním televizní nebo počítačové obrazovky české 14 hodin týdně. Díky nim se odhaduje, že více než 60 procent patnáctiletých hochů ležící u netu o víkendu, o 52 procent chlapců surfujících nebo hrající ve všední dny.

Web nabízí rodičům i dětem informace o projevech závislosti i o možnostech léčby. Jsou na něm také testy, jimiž si návštěvníci mohou svoje tendence ověřit.

Ještě než si na stránkách KonecHry.cz potvrdíte své tendence k závislosti, vyzkoušejte si náš již méně seriózní test, který autor tohoto článku našel na internetu během surfování v pracovní době...

„wéwéwé tečka Já přece nejsem závislej tečka cézet“
(aneb s nadsázkou, jak vysledovat symptomy závislosti)

+ Když přijdete domů, nesnažíte se ani vyzout, převléci se, ale hned zapínáte počítač a stahujete poštu.

+ Pokud žádná nepřichází, zkoušíte to znovu a znovu. Když ani po půlhodině nic, pošlete si z jiné e-mailové adresy vlastní a můžete jít spokojeně dělat něco jiného: e-mailový klient funguje.

+ Samozřejmostí je, že vaše webová stránka má každý měsíc nový design, protože při surfování přicházíte na nové nápady.

+ Do CD shopů chodíte s tužkou a papírem, abyste si mohli opsat vaše oblíbené písničky, které si ještě ten večer stáhnete z Internetu v podobě MP3.

+ Vaši kamarádi a známí mají ve jméně zavináč.

+ Poslední známost na jednu noc jste měli na ICQ.

+ Nejvhodnější doba pro vás je asi 3:00 hod. ráno, když nejsou zahlcené linky a vy můžete spokojeně a rychle surfovat.

+ Když vás už nic nebaví, zkoušíte náhodné FTP servery a jejich hesla. Pokud se náhodou někam dostanete, nálada okamžitě stoupne a je zase co dělat.

+ Když se vás někdo na něco zeptá, odpovídáte zpravidla: "Najdeš to na wéwéwétečkaněcotečka..."

+ Dopisy na papír píšete zcela výjimečně, protože je to ztráta a plýtvání informacemi.

+ E-mailem jste nadšení jako malé dítě z nového kola.

+ Známí, kteří ví o vaši závislosti se vás snaží zdeptat a ostatní chtějí taky zakusit internet a proto vás prosí o jeho nainstalování.

+ Když hoří, automaticky píšete www.hasici.cz

+ Případně čekáte na hlášku spojení přerušeno a začnete hasit podle návodu, který jste našli na Internetu.

+ Poslední peníze utratíte za nové číslo časopisu Internet.

+ Když si napouštíte vodu do sklenice, hledáte odkaz na ukončení tekoucí vody.

+ Než se vám to podaří, voda přeteče a vy nadáváte to shitových webmasterů a mačkáte CTRL+F pro vyhledání něčeho k úklidu.

Jste si jistá, že máte hodiny strávené u počítače pod kontrolou?
 

Reklama