automat

Prázdniny přináší nejen radovánky pro děti, ale i starosti pro rodiče. Už máte vymyšlený program pro své školáky, aby se nenechali zlákat touláním po ulicích?

Řešíme to různě a je pravda, že vymyslet pro děti zajímavý program na dva měsíce volna není úplně snadné. Snadno se naopak může stát, že dítě z nedostatku jiné zábavy vyjde do ulic, chytne se špatné party, zabrousí k výherním automatům, přičichne k drogám... Pravda, je to obraz těch nejhorších věcí, které se mohou vašemu potomstvu přihodit, přesto je taková hrozba reálná.

V boji proti drogám jdou často města, státní úředníci i neziskové organizace víceméně ruku v ruce. Ne tak v boji proti démonu heren. Zatímco starostové se snaží snížit počet hracích automatů, Ministerstvo financí povoluje zřizování videoterminálů. Z těch nemá zisk obec, ale ministerstvo. Obce tedy nejen že nedostanou žádné peníze, ale automatů se nezbaví. Navíc jim přibudou starosti s gamblery, zvýšenou kriminalitou a hlukem. Ruku v ruce tak přicházejí i starosti pro rodiče dospívajících dětí.

Proč Ministerstvo financí povoluje terminály bez souhlasu obcí? Jak je možné, že videoterminály stojí v blízkosti škol a zdravotních středisek? Proč přibývá hráčů závislých na hracích automatech? Z jakých sociálních skupin se rekrutují? To jsou otázky, na které bude hledat Michaela Jílková odpovědi se svými hosty v pořadu Máte slovo již zítra 18. června od 21.40 na ČT1.

Pozvání do studia přijali

Miluška Vrlová z Ministerstva financí ČR, primář oddělení závislostí MUDr. Karel Nešpor, starosta obce Chodová Planá Jan Volný, starosta Bohumína Petr Vícha a samozřejmě občané.

Obáváte se, že vaše dítě propadne gamblerství? Je podle vás správné, že se herny nacházejí poblíž škol? Už máte program pro děti na celé prázdniny? Co děláte pro to, aby se vaši puberťáci hernám vyhnuli obloukem?