Pokud patříte k těm, kteří si čas od času postesknou, že by rádi viděli kulturu, ale všechno je příliš daleko, až někde v Praze, nastal váš čas. Galerie Leica, která patří v poslední době k těm nejnavštěvovanějším v zemi, právě zahajuje další ročník úspěšného projektu Galerie ve vlaku, který vznikl jako improvizované řešení, když v roce 2004 přišla galerie o prostory na Pražském hradě.

Ukázalo se však, že tento na první pohled neuvěřitelný projekt má zvláštní kouzlo a lidé jsou rádi, když za nimi výstava přijede – na nádraží je totiž podstatně blíž než do hlavního města. Proto galerie pořádá již třetí ročník – i když s jeho realizací byly finanční potíže a dlouho nebylo jisté, zda se výstava uskuteční.

Pokud v těchto dnech navštívíte Hlavní nádraží v Praze, čeká vás u prvního nástupiště souprava tří vagónů, ve kterých najdete fotografie z filmů německého režiséra a fotografa Wima Wenderse a jeho manželky.

Fotky jsou z filmů The Million Dollars Hotel a Buena Vista Social Club. První snímek s Millou Jovovich a Jeremy Daviesem v hlavních rolích se stal pro některé diváky kultovním. Odehrává se v bizarním prostředí hotelu, jehož sláva je ta tam, ale ještě dnes žije z doby, kdy v něm měl svou kancelář Charlie Chaplin.

Hotel slouží tak trochu jako útulek pro duševně choré, jako „hrad vzdoru pro zatracence“. Důležitou složkou je zde také přínos Bona, zpěváka U2, který výstavu doprovází svými texty. Fotografie mají psychedelickou atmosféru a vlak jim na ní ještě přidává.

Druhou část výstavy tvoří fotografie z dokumentárního filmu Buena Vista Social Club, který proslavil po celém světě kubánského zpěváka Ibrahima Ferrera a jeho kapelu. Kdo by dnes neznal žhavé kubánské rytmy této kapely, která před několika málo lety dokonce vystoupila i v České republice? Právě díky Wendersovu filmu dostal Ferrer cenu Grammy a film samotný byl nominovaný na Oskara za nejlepší neamerický film.

Ve vlaku tedy naleznete i fotografie z tohoto filmu. Na jednu stranu je pravda, že žánr filmové fotografie je poněkud absurdní, ale pokud se nad tím zamyslíme, co jiného by se hodilo více do projektu, jako je galerie ve vlaku? Když přičteme i to, že vy nepůjdete na výstavu, ale výstava přijede za vámi, je to skvělý tip na část odpoledne, až se u vás vlak objeví.

Stanice Galerie ve vlaku v roce 2007

Praha  Hlavní nádrží    5. 4.–22. 4.
Hradec Králové 24. 4.–1. 5.
Pardubice   3. 5.– 6. 5.
Olomouc   8. 5.–13. 5.
Ostrava 15. 5.–20. 5.
Brno 24. 5.–3. 6.
Jihlava   5. 6.–10. 6.
České Budějovice 12. 6.–17. 6.
Jindřichův Hradec 19. 6.–24. 6.
Karlovy Vary 27. 6.–8. 7.
Plzeň 10. 7.–15. 7.
Uherské Hradiště 20. 7.–29. 7.
Mladá Boleslav   1. 8.–5. 8.
Děčín   7. 8.–12. 8.
Lovosice 14. 8.–19. 8
Ústí nad Labem 21. 8.–26. 8.

Stránky galerie: www.lgp.cz

Reklama