verka.jpg

Foto: Profimedia

Hudba, zpěv, kýč, bizarní choreografie, dramatická představení… to všechno můžeme vidět na Eurovizi. Ačkoliv je hlavním tématem této mezinárodní soutěže hudba, o pozornost často interpreti soutěží i se svými kostýmy. Tady jsou ty, které si většina věrných diváků jistě zapamatovala.
 

Čingischán Dschinghis Khan

Dschinghis Khan nebo Čingischán, na tom nesejde. Tohle vystoupení Německa z roku 1979 jistě zmátlo kde koho. Ještě bizarnější než samotná píseň, byl zpěvákův kostým. Krátká bunda, zlaté kalhoty, zlatý plášť a podivná koruna na hlavě. Jedno je jisté, s mongolským šatem to rozhodně nemá co dělat.

Osmdesátkový Wig Wam

Bizarní kostým, který vypadal, jako by si jej půjčili od hudebních ikon 70. a 80. let, předvedla v roce 2005 norská skupina Wig Wam. Upnutý stříbrný spandexový oblek se zvonovýma nohavicemi a obřím výstřihem, v němž nešla přehlédnout zpěvákova chlupatá hruď, jistě tehdy zůstal ještě nějakou dobu v mysli mnoha diváků.

profimedia-0016761710.jpg

Foto: Profimedia

Monstrózní Lordi

Jako by snad přišli z podsvětí. Démonická finská heavymetalová skupina Lordi na Eurovizi v roce 2006 vyrazila ve svých typických zombie maskách. Davy je však přijali a Lordi celý ročník nakonec vyhráli.

profimedia-0335110972.jpg

Foto: Profimedia

Galaktická Věrka

Který věrný divák Eurovize by si nepamatoval komika a zpěváka Andrije Mychajlovyče Danylka alias Věrku Serďučku z Ukrajiny. Ta si v roce 2007 na hlavu dala čepici v podobě disco koule, z které tyčela velká stříbrná hvězda. Celý outfit Věrky byl velmi galaktický a blyštivý. S čtyřjazyčnou písní Dancing Lasha Tumbai tehdy Andrij, tedy vlastně Věrka, obsadila druhé místo.

Krocan Dustin

Irsko v roce 2008 zastupoval poněkud zvláštní druh - Dustin the Turkey. Pták s velkým zobákem a filtrovanou bundou, jezdící na podivném disco vozíčku, byl jedním z největších bizárů, které kdy a Eurovizi zavítaly. Nechyběly ani šílené kostýmy tanečníků. Že jde o Irsko však nešlo přehlédnout. Barvy národní vlajky všude kolem byly dost patrné.

profimedia-0025475705.jpg

Foto: Profimedia

Rodolfo Chikilicuatre

V roce 2008 Eurovizi za Španělsko reprezentoval také David Fernández Ortiz alias Rodolfo Chikilicuatre. Postavička chlápka z velkými kotletami byla původně jen imrpovizačním aktem. Parodie na reggaeton však byla později zařazena do španělského „výběrového řízení“ na Eurovizi a Rodolfo se svou skladbou Baila el Chiki-chiki nakonec odjel do Bělehradu, kde po Španělsko vybojoval alespoň 16. místo.


 
Aliona Moon s promítacími šaty

Moldavská zpěvačka Aliona Moon v roce 2013 stála na plošině v pět metrů dlouhých šatech, na které byly promítány různé scenérie. Šaty byly docela pozoruhodné samy o sobě, ale použití digitální projekce je proměnilo v plátno, které vystoupení dodávalo drama a napětí.

profimedia-0234198043.jpg

Foto: Profimedia

Okřídlený TIX

I letos se mezi interprety našel kostým, který stojí za povšimnutí. Norský zpěvák TIX oblékl filtrovaný oblek, obrovský bílý kožich, který vypadá jako ten ze šatníku Leoše Mareše, a nasadil velká bílá křídla. Sluneční brýle a čelenka s nápisem TIX na nečele celý kostým ještě podtrhla.

Zdroj: Eurovision Song Contest, The Conversation, The Guardian

Reklama