5bf3de32b2327obrazek.png
Gabrielle Ray
se narodila v roce 1883 do finančně zabezpečené obchodnické rodiny, a už odmalička tato modrooká zlatovlasá holčička upoutávala pozornost. A nebyla to jen hezká tvářička, Gabrielle měla i ladné pohyby a hezky zpívala. Už coby desetiletá dostala první roli v jednom londýnském divadle a brzy vesele účinkovala i v dalších divadlech.

5bf3dee3bfa56obrazek.pngŠťastný okamžik v jejím životě nastal v roce 1903, kdy si jí všiml slavný impresário George Edwardes, který navštívil jako anonymní divák představení, v němž Gabrielle účinkovala. Ještě ten večer jí nabídl angažmá ve svém Gaiety Theatre, které v Londýně cosi znamenalo.
Teprve teď rozjela Gabrielle závratnou kariéru. Dostávala nejen krásné role, ale vydělávala i peníze, o jakých se jí donedávna ani nesnilo. Získala renomé půvabné herečky a tanečnice, a tak se začala objevovat na stránkách novin, časopisů a pohlednice s jejími portréty od těch nejlepších fotografů se prodávaly v každé druhé trafice. Nebyla to z její strany ale žádná charita, nechala si za to pořádně zaplatit!

Známá tvář jí vynesla obdiv mužů a nabídky sňatků se jen hrnuly. U nohou jí leželi nejen velcí boháči, ale o ruku ji žádali i příslušníci evropské aristokracie. Mohla si skutečně vybírat. Jejím vyvoleným se stal o pět let mladší Eric Loder, který disponoval kontem 10 milionů dolarů. Ještě před svatbou se dopustila Gabrielle velké chyby. Tolik toužila po šťastném manželství, kterému chtěla vše obětovat, že oznámila konec své kariéry.

5bf3df01927faobrazek.pngSvatba, které se věnovala mimořádná publicita, se měla uskutečnit ve Windsoru v únoru 1912, ale Gabriellini fanoušci čekali marně! Obřad byl na poslední chvíli zrušen a k tajnému sňatku došlo až o několik dní později. Důvody se uváděly nejrůznější, ale ať už to bylo jakkoli, rozhodně to nebyl nejlepší začátek „manželství snů“.

Brzy se ukázalo, že se ti dva raději neměli potkat, že se k sobě vůbec nehodí! Gabrielle byla příliš náročná a dokonale krásná a Eric zase nevybouřený a nestálý! A tak se schylovalo k rozvodu. Ten nesla Gabrielle obzvlášť těžce! A vzpamatovávala se z něj dlouho. Po čase se snažila vrátit k divadlu a dobýt znovu uznání. Marně. S rozvojem kinematografie se začaly objevovat nové celebrity spojené s tímto médiem. Největší ranou byla ale smrt impresária a nezištného rádce George Edwardese v roce 1915.Ještě několik let se objevovala Gabrielle v malých roličkách v zájezdních divadlech a doufala, že naváže na předchozí úspěchy. Diváci ale na ni zapomněli, a tak se s divadlem v roce 1924 v tichosti rozloučila.

Pak už následovala poslední a nejsmutnější etapa života této dříve tak obdivované krásky. Chřadla fyzicky i psychicky, zmítala se v depresích, problémy řešila alkoholem. Neměla nikoho, nikdy se už nevdala, neměla ani děti. Když se definitivně zhroutila, odvezli ji do psychiatrické léčebny, kterou už nikdy neopustila a kde doslova živořila dalších 36 let. Smrt v sanatoriu Holloway v anglickém Eghamu v roce 1973 byla pro devadesátiletou osamělou herečku skutečným vysvobozením…
5bf3df608b9f5pani.jpg

Foto: Wikipedie
 
 

I o těchto zajímavých ženách jste si mohli přečíst:

Reklama