Ještě ani na počátku dvacátého století nebylo zcela obvyklé, aby se ženy aktivně prosadily na poli umění. Musely zdolat nejednu překážku, aby se vůbec dostaly ke studiu nějakého uměleckého oboru. Mnohé začínaly jako modelky svých mužských kolegů. Ale i potom, kdy už samy tvořily, byly stále spíše známé jako múzy svých slavnějších partnerů…

Malířka Gabriele Münter se narodila v roce 1877 v Berlíně, po roce se její rodiče přestěhovali do Herfordu a později do Koblenze ve Vestfálsku. Rodina patřila do vyšší střední společenské třídy, Gabrielle se tedy dostávalo prvotřídního vzdělání. Sotva však začala chodit do školy, zemřel jí otec, a tak zůstaly se sestrou a matkou samy. Když v ní matka objevila výtvarný talent, zapsala ji do dívčí umělecké školy v Düsseldorfu, jediné, která umožňovala studium dívkám. Vstup do uměleckých akademií byl v Německu v té době pro dívky nemyslitelný.

Brzy však zemřela i matka. Obě sestry se tak ocitly na prahu dospělosti samy. Naštěstí jim poměrně slušné dědictví po rodičích umožnilo stát se nezávislými. Rozhodly se vydat do Ameriky a vyhledat matčiny americké příbuzné. Dva roky cestovaly po Missouri, Arkansasu a Texasu. Gabriele během cesty kreslila a fotografovala, ale především sbírala cenné zkušenosti, které pak ovlivnily celý její další život.

Gabriele MünterPo návratu z Ameriky se v roce 1901 usadila v Mnichově a zapsala se jako jedna z prvních na nově otevřenou soukromou uměleckou školu Phalanx. Ta vznikla kolem avantgardní skupiny ruského malíře Vasilije Kandinského a jeho přátel. Zprvu se Gabriele věnovala sochařství a řezbářství, brzy však přesedlala na malířství, které právě vyučoval Kandinskij. Ze žačky se brzy stala i jeho múzou, přítelkyní a milenkou. Získal její srdce, i když věděla, že je ženatý. Uvěřila slibům, že se rozvede.

Ale co je nejvíce spojovalo, bylo malování. Gabriele se věnovala zejména krajinomalbě a již za rok se prezentovala na výstavě sdružení Phalanx. Navzájem se ovlivňovali, byli sobě motivací. V následujících letech spolu podnikli několik studijních cest po Itálii, Francii, Holandsku, aby se usadili v Německu. Spolu zakoupili dům v malé obci Murnau v jižním Bavorsku, v nádherné krajině v podhůří Alp.

Ruský dům v MurnauJako „ruský dům“ je v německém Murnau označována vila, ve které spolu v letech 1908–1914 žili a tvořili Vasilij Kandinskij, pokládaný za zakladatele moderní abstraktní malby, a německá expresionistická malířka Gabriele Münter

Scházela se u nich umělecká smetánka té doby, Franc Marc, Alexej Javlenskij, Alfred Kubín a další. Rodila se nová generace, nové hnutí pro abstraktní formy malby. Zprvu pod názvem Nové umělecké sdružení Mnichov. Když v roce 1911 dojde k neshodám kvůli jedné výstavě, Kandinskij zakládá spolu s Gabriele Münter a přáteli spolek nový s názvem Modrý jezdec. 

Bylo to pro oba velmi plodné a tvůrčí období. Žijí spolu již několik let, ale Kandinskij je stále ženatý a k rozvodu se nemá! Jejich láska tak pomalu přechází v tvůrčí umělecký vztah.

 

Gabrielle-Munter-Outskirts-of-Murnau

Gabriele Mümter - Okolí Murnau - 1908

Roku 1914 vypukne válka. Kandinskij vzhledem ke svému ruskému původu musí opustit Německo. Uchýlí se do Švýcarska. Ale ani zde není bezpečno, a tak Kandinskij odjíždí do Ruska. Rozloučení je nevyhnutelné. Zda napořád, to nikdo z nich nevysloví nahlas. Gabriele stále doufá, že bude jejich vztah legalizován. Marně.

Potkají se za dva roky ve Stockholmu. Gabriele doufá, že jejich vztah naváže tam, kde se dočasně přetrhl, a otevírá opět otázku manželství. Kandinskij nemá odvahu otevřeně ukončit vztah, odjíždí tedy s tvrzením, že musí v Rusku vyřídit papíry potřebné ke sňatku.

Vrátí se tedy do Ruska a tam se za půl roku ožení. Ale ne s Gabrielou! S dcerou ruského generála Ninou Andrejevskou, kterou poznal nedávno! Gabriele to neví. Píše neustále dopisy, hledá ho. Marně. Odpověď přichází o čtyři roky později – dopis od právníka Kandinského se žádostí o vrácení jeho věcí a maleb z Murnau. To je definitivní konec. Už ho nikdy neuvidí…

Poznamená ji to. Trpí častými depresemi, maluje jen sporadicky. Trvá to mnoho let, než se znovu pouští do práce.

Od roku 1920 Gabriele střídavě žila v Kolíně nad Rýnem, Mnichově a v Murnau, až v roce 1925 zakotvila v Berlíně. Tam se seznámila s historikem umění a filozofem Johannesem Eichnerem. Zajímal se o její práci, publikoval její umění, pomáhal jí s výstavami, snažil se ji podporovat. Brzy se spřátelili a stali partnery. Od roku 1931 se pak spolu usadili v Murnau v domě, kde Gabriele žila s Kandinským. Žili velmi poklidný, až uzavřený život a věnovali se zejména práci. Spolupracovali s galerií Lenbach v Mnichově.

A jak to bylo s Kandinským? Jeho žádosti o vydání jeho věcí Gabriele nevyhověla. Požadovala odškodnění za zostuzení, ponížení a nesplnění manželského slibu. Soudní spor se táhl léta. Část svých věcí nakonec Kandinskij dostal zpět, ale Gabriele stále zůstalo několik set jeho olejomaleb, akvarelů i maleb na dřevě, mnohá mistrovská díla.

Painted Furniture

Během pobytu v Murnau se Kandinskij také věnoval malbě na nábytek

S nástupem fašismu byl expresionismus prohlášen za zvrhlé umění, jeho tvůrci byli pronásledováni, jejich díla zabavována a ničena. Münterové se podařilo ukrýt svá i Kandinského díla za falešnou zdí ve sklepě svého domu v Murnau. Zachránila tak nesmírně cenná díla tohoto významného období německého výtvarného umění.

V roce 1958, při svých osmdesátých narozeninách, darovala velkou část své sbírky národní galerii Lenbachhaus v Mnichově. Zemřela v Murnau v 1962 ve věku 85 let. Je pochována na místním hřbitově spolu se svým druhým partnerem Johannesem Eichnerem.

Čtyři roky po Gabrielině smrti byla v souladu s jejím posledním přáním založena Nadace G. Münterové a J. Eichnera v Mnichově za účelem spravování tohoto kulturního dědictví nevyčíslitelné hodnoty. Nadace rovněž zajišťuje provoz domu Gabriely Münterové. Je přístupný veřejnosti a slouží k poznání jejího i Kandinského života a tvorby.

Milostný poměr Gabriele Münter a Vasilije Kandinského byl svým způsobem příběhem lásky a zrady. Několikaleté dramatické soužití dvou velkých uměleckých osobností zajisté ale napomohlo ke vzniku abstraktního malířství.

Münterhaus - int

V domě v Murnau je rozsáhlá dokumentace jejich života

Portréty Gabriele Münter a Johanese Eichnera

Gabriele Münter: Autoportrét a portrét jejího druhého partnera, Johannese Eichnera

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama