Pokud se náhodou někde setkáte s pojmem Chovatelská archa, vězte, že se nejedná o obdobu té známé biblické záchranné stanice, ale o chovnou stanici Gábiny Železné a jejích portugalských ohařů. V české republice je jich zatím velmi málo, to i přesto, že jsou to krásní a povahově velmi kvalitní tvorečkové.

dog

Vedeš chovnou stanici portugalských ohařů, můžeš nám toto plemeno představit?
Portugalský ohař patří v Čechách mezi takové plemenné rarity. Pokud potkáte psa, který bude lehce připomínat pointra zkříženého s maďarským krátkosrstým ohařem, právě jste měli to štěstí a potkali jedno z nejstarších, nejprošlechtěnějších a nejzajímavějších evropských plemen, tedy portugalského ohaře. Většinu lidí, které má Fanynka zaujala, překvapilo, že je to dospělý pes, protože svým lehce nakrabaceným obočím a zvídavým kukučem vzbuzuje pocit věčného štěněte. Ve skutečnosti je portugalský ohař jedno z nejstarších evropských plemen a začátky jeho chovu je možné vysledovat až do V. století.  Portugalský ohař je výborně a lehce ovladatelné plemeno, které v sobě nemá zbrklost ani zlobu a je ochotné a také schopné pracovat v jakémkoliv prostředí, a to i v těžkých podmínkách. Jeho povaha i zajímavý vzhled zaujaly chovatele do té míry, že jej použili při šlechtění několika nových plemen psů. A tak jeho geny můžeme najít u většiny současných loveckých plemen. Nejvýraznější stopu asi portugalský ohař nechal u pointra. 

Je to tedy celkem málo početná rasa v naší republice, máš představu, kolik dalších jich u nás je?
Myslím si, že představu o počtu PP v naší republice mám, jelikož jsem většině šťastných majitelů jejich Portugalského ohaře pomohla sehnat přímo v Portugalsku. Momentálně vím o 6 portugalcích v České republice. Sehnat tohoto psa není zrovna nejsnazší.

dog

Jak jsi tedy přišla ke své portugalské ohařce ty?  
Mé pátrání po Fanynce trvalo déle než půl roku.

Nakonec jsem se rozhodla si zajet pro portugalského ohaře přímo do Portugalska. Chtěla jsem toto plemeno poznat v jeho přirozených podmínkách a hlavně vidět úroveň chovatele a seznámit se s rodiči mého budoucího štěněte. Nebylo to ale vůbec jednoduché, portugalští chovatelé (na rozdíl od amerických a francouzských) moc nekomunikovali. Až po dvouměsíčním pátraní na internetu se mi podařilo zkontaktovat portugalského chovatele Tiaga Fortunu.

Během naší komunikace porodily v Tiagově chovatelské stanici tři feny. Sledovala jsem štěňata od jejich narození a čekala, až uvidím na fotce to pravé štěně pro mě, to, které mi pošle informaci – „Kup letenku a přijeď si pro mne“. A to se stalo hned, jak jsem uviděla fotku Fanynky. Já a moje BeFunny máme to štěstí, že mezi námi funguje takové to „tajemné, tiché napojení“. Uvědomuji si, že tahle neplánovaná vzájemnost funguje už od našeho prvního setkání. Často vzpomínám na ten první moment setkání, kdy se na mě v Portugalsku vrhla skupina sametových kuliček a jen jedno štěně zůstalo sedět kousek opodál a koukalo na mě. V tu chvíli jsem nepoznala, že je to právě to štěně, na které jsem se Tiaga po internetu vyptávala. Sklonila jsem se k hromadě živě poskakujících kuliček a se sedícím štěnětem opodál jsem si z dálky koukala do očí… Po chvilce se rozeběhlo přímo ke mně a dralo se přes vyvádějící sourozence, aby se mnou mohlo seznámit. Vzala jsem ho do ruky a zjistila, že je to psí holčička, a věděla jsem hned, že to je ona.  

Jsi i nadále v kontaktu s portugalským chovatelem?
Nejen s ním, ale i s mnoha dalšími. Já jsem totiž při mé první návštěvě Portugalska propadla nejen plemeni portugalského ohaře, ale i Portugalsku. Má portugalská ohařka ve mně vyvolala sen uvést toto neznámé plemeno v Čechách. A tak se o tomto plemeni snažím dozvědět co nejvíc a mám v plánu se do Portugalska vracet.

Loňský rok jsem se v Portugalsku účastnila 29. Mezinárodní výstavy a lovecké soutěže portugalských ohařů „29 Exposicao Monografica do Perdigueiro Portugues“. Toto pravidelné setkávání chovatelů portugalských ohařů v Portugalsku má již třicetiletou tradici. Návštěva monografie portugalského ohaře pro mne byla jedinečnou příležitostí vidět přibližně 60 typických představitelů tohoto plemene ve výstavních kruzích a hlavně při práci v jeho přirozených podmínkách.

dog

Soutěže se loni zúčastnili nejen Portugalci, ale přijeli i Francouzi a Španělé se svými psy, pár Američanů, Holanďanů a Čechů (bez psů), a tak byla atmosféra i komunikace mezi námi chovateli nejen mezinárodní, ale především velmi vřelá, a pohostinnost portugalských chovatelů nekonečná. Nikdy nezapomenu na tyto dva nádherné dny, které jsem strávila uprostřed staletých korkových hájů obklopená portugalskými ohaři a jejich majiteli povídáním o psech.  

Na této soutěži jsem se potkala i s Tiagem Fortunou, chovatelem mé BeFunny, a po poradě s ním on vybral vhodného krycího psa pro mou fenu. Původně jsem měla v plánu na krytí do Portugalska zajet autem, abych psy nestresovala leteckou přepravou. BeFunny však začala hárat o pár týdnů dřív, než jsem očekávala, a tak jsme se s Tiagem domluvili, že psa pošle letadlem. Nebyla to však nejšťastnější volba, jelikož let byl pro nepříznivé sněhové podmínky (leden 2013) odložen a pes tak dorazil o dva dny později ve velmi špatném psychickém i fyzickém stavu. Původní domluva byla ta, že po krytí pošlu psa dál novému majiteli, ale vzhledem ke stavu zvířete jsem budoucímu majiteli oznámila, že si ho necháme u nás doma o pár týdnů déle - než se dostane do lepší kondice. Tento čas s ním strávený rozhodl o tom, že už u nás zůstal a zřejmě i zůstane. Všichni jsme si ho pro jeho veselou, přátelskou a hlavně oddanou povahu natolik oblíbili, že se stal právoplatným členem naší „smečky“ a neustále nás překvapuje svými veselými klukovskými nápady. :-) Jeho jméno El Nino - v překladu Klučík, Chlapeček, vypovídá za vše. :) S jeho majitelem jsem právě ve fázi čekání na papírové převedení psa do mého vlastnictví, a pak hned začneme s loveckým výcvikem a přípravou na výstavy a zkoušky.  

Takže tvoji psi s tebou neleží na gauči?
Leží, to je jejich hlavní domácí náplň, ale když z něj slezou, musí pracovat. No zas tak těžkou tu práci nemají, protože lov je jejich přirozenost, a já jsem si díky soužití s loveckým psem zjistila, že téměř každá společná procházka v přírodě dokáže jejich vlohy a schopnosti rozvíjet.

dog

Vím, že tvá portugalská ohařka má spoustu ocenění, a dokonce má titul Český šampion. Jak jste přišly ke všem těm cenám?
Tak trochu, jak se říká, jsem k nim přišla „jako slepá k houslím“. Nejsou to moje ceny, ale ceny mé fenky. :) Co se mých loveckých a výcvikových zkušeností týká, jsem naprostý amatér začátečník. K nápadu začít se věnovat loveckému výcviku mě přivedla paní Helena Dvořáková, která viděla Fanynku běhat v poli… teda já tomu říkala běhat, kdežto ona svým zkušeným okem viděla její dobrý nos, vytrvalé tempo a výborný styl… či jak se to vše v loveckém sportu odborně nazývá. A já najednou začala vnímat nejen její radost z pohybu, ale hlavně její přirozenost, která ji dělá šťastnou, a to rozhodlo! Tak jsem se na doporučení vydala na lovecký výcvik na Moravu za Mírou Horáčkem. Výcvik trval čtyři dny, Fanynka si to užívala a já nejistě vstupovala do tajů loveckého sportu a poznávala úžasné lidi, kteří těmto vášním skrze své psí společníky totálně propadli. Moje portugalka předvedla, že má na rozdíl ode mne lov v krvi, takže ten, koho náš lovecký výcvikář tahal za ucho, nebyl můj pes, ale já. Když jsme se loučili, dal mi Míra dobrou radu: „Až půjdeš na zkoušky, tak jenom stůj v poli a nech to na ní, ať jí to nepokazíš...“ A nepokazila! Vyhrály jsme první cenu a mně při předávání poháru velmi dojala slova předsedkyně klubu bretaňských ohařů paní Dvořákové: „Bezkonkurenčně nejlepší výkon při skládání zkoušky T.A.N. předvedl portugalský ohař BeFunny. Tato fena předvedla výbornou práci v poli a v nejkratším čase a jako jediná vystavila všechny tři kusy zvěře, které byly do pole vysazeny...“

Po tomto našem společném úspěchu jsem se 3 dny vznášela na vlnách úspěchu a rozhodla se, že s mou Fanynkou půjdeme i k podzimním zkouškám. Při těch už ale nestačí pouze běhat s křepelkami po poli, ale chce to přece jenom mít nějakou mysliveckou zkušenost, průpravu a materiál …. A to já jsem neměla a popravdě uběhl rok, kdy jsem o tom jen mluvila a ležela při tom na tom gauči a Fanynku drbala za uchem. V tomto období se mi ozval pan Marian Roden, který na internetu pátral po plemenu portugalskího ohaře a narazil na mou BeFunny. Po pár telefonních rozhovorech se pan Roden rozhodl navštívit nás v Řevnicích. Fanynka se mu moc líbila, a tak došlo k dalším společným setkáním, při kterých chtěl Marian vidět fenu při práci v poli. A tak jsem měla příležitost vidět pana Rodena při komunikaci s jeho zvířaty a hned bylo zřetelné, že jeho způsob komunikace, vnímání zvířat a soužití s nimi je velmi podobné tomu mému, a tak jsme se spolu domluvili, že Marian připraví mou fenu k podzimním zkouškám.

BeFunny složila podzimní zkoušky pod Marianovým vedením v první ceně a získala pohár za 2. místo. Mé feně to pomohlo získat titul Českého šampiona a panu Rodenovi upevnilo rozhodnutí do budoucnosti rozšířit svou smečku i o plemeno portugalského ohaře.

dog

Nedá mi to se nezeptat. Marian Roden? Ten známý herec?
Ano, i já jsem byla překvapena, když přijel. Věděla jsem, že přijede Roden, ale rozhodně po telefonu jsem nečekala, že to bude pan Roden z té známé herecké rodiny. Ale teď už vím, že je i veřejnosti známo, že život bratrů Rodenů je spojen se zvířaty a přírodou. A já teď vím, že jejich soužití a hlavně Marianova komunikace se zvířaty probíhá takovým tím nejhezčím a nejpřirozenějším způsobem, který se může mezi člověkem a zvířetem odehrávat.

Proč Ty si se rozhodla si pořídit portugalského ohaře?
Já na rozdíl od pana Rodena, který chce PP především pro jeho lovecké schopnosti, jsem si portugalce původně pořídila proto, že se mi líbil jeho vzhled a vyhovovala mi jeho velikost. Zaujal mě jeho krabatý výraz ve tváři a pak že vypadá jako velkej pes, co je tak malej, že se vejde všude a že ho unesu - nesměj se, protože to je dost důležitý. :)Já jsem dost aktivní, chodím na túry, jezdím na kole, běhám na běžkách, a to vše se mnou ten můj gaučák s radostí zvládne, a když potřebuju, je tak malý, že se v pohodě vejde ve vlaku pod sedačku. Navíc je v rodinném soužití neuvěřitelně „souzněnej“ a opatrnej. Miluje děti. U mé feny BeFunny jsem věděla, že na její trpělivou povahu má vliv výchova a soužití s rodinou, zato u Eliáše jsem si nebyla jista, jelikož strávil první dva roky svého života v kotci. Má šestiletá dcera se do Eliáše zamilovala na první pohled a momentálně jsou nerozlučnou dvojicí a Eliáš si trpělivě nechává na uši připínat sponky a každý večer poslouchá čtení na dobrou noc. Je přátelský i ke všem našimi zvířatům. Když přiletěl El Nino, bála jsem se, že budu muset hlídat nejen svou malou dceru, ale i všechna svá zvířata, aby jim neublížil, ale stačilo mu pár týdnů, aby pochopil a mohl s námi každý den obcházet naše zvířectvo, a tak společně krmíme králíky, kočky, rybičky, ptáky a přepočítáváme želvy

Kolik máš doma vlastně zvířat?  
Dost na to, abych byla šťastná a spokojená já i zvířata. Zvířata jsou můj svět, kolem kterého se všechno točí… tedy nejen chod mé rodiny, ale i má práce. Už několik let se věnuju chovu zakrslý šlechtěných králíčků, želv a ptáků a kromě toho všeho máme ještě dvě kočky a dva další psy. Ale teď právě čekám pro mne tu nejdůležitější chovatelskou událost, narození prvních štěňátek. Pokud vše dobře dopadne, budou to první odchovaní portugalští ohaři v Čechách. A mně se snad do budoucna podaří splnit svůj malý sen, tedy představit toto plemeno našim milovníkům psů a budoucím chovatelům.

Vím o Tobě, že jsi plánovala otevření „mini ZOO“, je tato myšlenka stále živá?
No ani ne tak mini ZOO jako spíš udělat takový ZOO koutek, ve kterém budu moci ukázat zvířata běžně chovaná v našich domácnostech v ideálních podmínkách pro domácí chov. Zvířata držená v našich domácnostech jsou na nás totálně závislá a mají se jen tak, jak mi jim to umožníme. A já z vlastní zkušenosti vím, že je možné odstoupit od původních zastaralých chovatelských manýrů a i z mála se dá pro zvíře udělat v našich rodinných podmínkách takové prostředí pro jeho život, které se bude líbit jejich majiteli, a zvířeti bude dobře vyhovovat a bude mu alespoň v malé míře nahrazovat jeho přirozené prostředí. Já sama se k takovým odchovům svých domácích zvířat vracím.

Děkuji za rozhovor! Pokud vás zajímá více, přikládám kontakty:

Kontakt:
Gabriela Železná 
tel: 777288923

Reklama