fb.jpg
Foto: se souhlasem Gabriely Teissing

Někdo mi řekl, že nejcennější jsou zkušenosti. Můžu to podepsat. Mám skvělé zážitky i ty smutné. Oboje mi pomohlo. Dokážu být víc sama sebou. Nechci se někomu vyrovnat nebo se někam zařadit. Vím, kam patřím, co umím, kde a v čem se cítím dobře. To je děsně osvobozující,“ řekne vám Gabriela Teissing, když se jí zeptáte, co nejzásadnějšího se v posledních letech naučila, aby se cítila svobodnější. „Snažím se vyhýbat předsudkům a tvrzení, že něco nejde. Myslím, že to vždycky jde, jenom chtít, rozhodnout se a jít to udělat,“ dodává.

Právě odhodlání je podle ní vůbec nejzásadnější ingrediencí v receptu na úspěch: „Věřím, že když se pro něco nadchnu, tak dokážu cokoliv. Nadšení pro věc a sebedůvěra jsou naprosto nezbytné.“ Vyplatí se podle ní i riskovat. „Užívám si dobrodružství a jsem ráda, když se věci hýbou. Každý risk, který jsem podstoupila, mě posunul dál, otevřel mi nové možnosti. Ne vždycky to dopadlo dobře. Jednou jsem kvůli nedostatečné zkušenosti v podnikání přišla o dost peněz a bylo to opravdu těžké, ale zpětně mi připadá, že to byla mnohem hodnotnější zkušenost, než o kolik peněz jsem přišla. Díky tomu jsem musela zabrat, začala jsem dělat nové věci, dostala jsem se mezi nové lidi, naučila se mnoho nových věcí. Takže riskovat se mi pokaždé vyplatilo,“ vypráví Gabriela Teissing, finanční a provozní ředitelka produktově technologické firmy Creative Dock a zakladatelka studia vizuálních efektů Dazzle Pictures.

Technologie? Pro ženy skvělá příležitost

Přestože se může zdát, že uspět jako žena v oboru technologií může být náročné, podle Gabriely je to vlastně téměř naopak. „Rozhodně na to jako ženy máme. Jde o to se odhodlat, překonat obavy a zkusit to. Všem ženám slibuji, že to stojí za námahu. Obecně i v zahraničí je v technologických firmách málo žen, je to globální problém. Navíc je škoda, aby většinu produktů a služeb, které fungují na internetu, dělali hlavně muži, potřebujeme přece také věci jen pro holky, a to s hlavně mužskými týmy nelze. Navíc muži jsou za holky v týmech rádi. Všichni si uvědomujeme, že přílišná dominance jednoho pohlaví není prospěšná,“ říká Gabriela.

Jaké vlastně byly její začátky v technologiích? „S mým podnikáním jsem měla štěstí na velmi šikovný tým. Ale začínali jsme tak, že jsme sháněli známé a posílali nabídky na všechny strany. Jezdili jsme do Londýna a do Německa, kde jsme dělali až deset schůzek za den, byli jsme úplně vyřízení. Pak se na nás usmálo štěstí a v Německu jsem získali projekt pro Mercedes-Benz a v Londýně jsme dostali narychlo příležitost podílet se na filmu Assasin’s Creed, protože jejich tým nestíhal. Pracovali jsme po nocích, ale povedlo se to. Měli jsme první dobré reference jako firma a pak už to začalo jít lépe,“ vzpomíná na začátky podnikání s vizuálními efekty.

Sport jako perfektní průprava

Moje první práce byla na golfu při studiu univerzity. Vydělávala jsem peníze hraním a později výukou. Bylo to skvělé. Profesionální golf mě naučil zvládnout prohry i umět vyhrát. Učením golfu jsem se naučila pozorovat lidi, sledovat jejich vlohy a schopnosti a na jejich základě uzpůsobovat výuku. Prostě dívat se na každého individuálně, ne mít na všechny stejný metr,“ popisuje Gabriela.

Pravidelně sportuje dodnes. Nejen proto, že ji to baví, ale protože je sport i skvělým způsobem, jak si vyčistit hlavu a zbavit se stresu. Když se tedy cítíte pod tlakem, vyrazte do hor a jděte na výšlap. To je způsob, jakým Gábina získává zpět svůj nadhled. Ke sportu proto vede i své děti: „Učím je nelhat, nebát se, učit se novým věcem, pomáhat a podporovat ostatní, sportovat a být otevřený. Zatím máme částečné výsledky, ale nevzdáváme to,“ směje se.

Jak všechno zvládat

Kromě svých pracovních aktivit a vizí do budoucna je Gabriela také dvojnásobnou mámou. Protože i její partner je úspěšným byznysmenem, musela se naučit vše zvládat, ale nemuset se ničeho vzdát. „Věřím, že můžu mít všechno. Je jen potřeba vědět, co od života chci a udržet směr. To může být někdy obtížné. Snažím se být kreativní a věnovat se tomu, co přinese skvělý výsledek nebo mě to dělá šťastnou. Důležité je nepodléhat obecným zvyklostem, jako je třeba rozvržení dne na pracovní dobu a čas s rodinou. Dělám věci tak, aby vyhovovaly mně a lidem kolem mě včetně kolegů, to je důležitější než obecné předpoklady, jak se to má “správně” dělat,“ upozorňuje.

Zároveň je důležité netrvat na dokonalosti a umět si říct o pomoc. „Nemusíme dělat všechno na jedničku. Některé věci jsou více důležité a některé zase méně, u těch klidně můžeme slevit. A nechat si pomoct. Já často chci všechno zvládnout sama a je to hloupost. Je mi mnohem líp, když je nás na zdolání problémů víc,“ uzavírá Gabriela Teissing.

Zdroje informací: Tereza Lavičková, Gabriela Teissing

Reklama