Je krásná, chytrá a úspěšná. Že to nejde dohromady? Zatím ještě úřadující Česká Miss 2014 Gabriela Franková (21) je toho důkazem. Má vlastní firmu, organizuje soutěž pro střední školy, studuje VŠE a věnuje se modelingu i charitě. A k tomu všemu je neuvěřitelně milá.

Gabriela Franková

Studujete, pracujete, věnujete se modelingu. Jak to všechno stíháte?
Jsem aktivní člověk a jiná už asi nebudu. Neumím relaxovat, odpočívám jen spánkem. Už od dětství jsem měla plno koníčků. Ale moje tělo to nevydrželo. Přemnožil se v něm streptokok a poškodil mou imunitu. Dva měsíce jsem pak proležela a musela skončit se všemi aktivitami, sportem. Jenže mě nebavilo sedět doma a koukat na televizi, hrozně jsem potřebovala něco dělat. Proto jsem se začala věnovat modelingu. Bavilo mě na něm hlavně to cestování. Poznávat jazyky, svět… Hodně mi to dalo. Ve čtrnácti jsem odlétala do Milána. Aniž bych uměla anglicky nebo italsky. Při návratu domů už jsem se ale oběma jazyky domluvila. Dělala jsem si rozpočet na kapesné, hlídala si výdaje.

To jste byla hodně zodpovědná…
Učil mě to taťka, který je ekonom. Jako malé mi vyprávěl pohádky, do nichž ekonomii zapojoval. A já to milovala. Nejraději jsem měla prince Bajaju, do kterého dokázal přidat právnické a ekonomické základy. To mě nastartovalo do života. A hodně pomohlo, když jsem pak odjela do světa. Hodně lidí si myslí, že modelky jsou jen věšáky na šaty, ale není to tak.

Gabriela Franková

S takovým názorem se asi setkáváte často.
Ano. Když jsem vyhrála Českou Miss, hrozně mi to ubližovalo. Byla jsem holka, která studovala, měla mimoškolní vzdělávací aktivity zaměřené na politiku a Evropskou unii, cestovala... Jenže většina lidí si o mně stejně myslela, že jsem jen blbá blondýna, která vyhrála Miss. Je to těžké to někomu vymluvit. Pak jsem nad tím jen mávla rukou, protože s tím asi nic moc nenadělám. Rodiče a kamarádi vědí, jaká jsem. Ti jsou pro mě nejdůležitější.

Ale nelitujete, že jste se přihlásila?
Určitě ne, Česká Miss mě v mnoha věcech posunula. Dělala jsem na začátku plno chyb. Ale já se do soutěže nepřihlásila. S modelingem jsem chtěla už dávno skončit. Vím, že se nedá dělat celý život. Proto jsem si založila agenturu. To mamka mě přemluvila, ať tam jdu. A ono se to povedlo. Ale moje práce v agentuře, organizování akcí, mě baví mnohem více.

Gabriela Franková

Teď vás zrovna jedna čeká, že?
Ano, v sobotu budeme mít Miss středních škol Olomouckého kraje, kterou spoluorganizuji. Pomáhám dívkám s tréninkem chůze, vystupování, dělám choreografii na módní přehlídku modelů návrhářů. Tahle soutěž není jen o kráse, ale především o tom, aby soutěžící měly něco v hlavě. Jsem hrozně ráda, že jim můžeme pomáhat a zdokonalovat je. Například loňská vítězka předváděla pro Beatu Rajskou.

Nebojí se je jejich rodiče poslat do světa modelingu?
Občas mají obavy, ale když jim povím svůj příběh, jak mě to posunulo, osamostatnilo a naučilo zodpovědnosti, věří mi. Zakládáme si na tom, abychom měli pro holky jen slušné práce. Neposlala bych je někam, do čeho bych sama nešla.

Gabriela Franková

Kolik času věnujete práci ve vaší agentuře?
Od října opět studuji VŠE, kterou jsem kvůli České Miss na jeden semestr přerušila. Takže v pondělí a v úterý jsem ve škole v Praze, ve středu v Olomouci v agentuře, čtvrtek zase škola a v pátek opět agentura. Snažím se pracovat i o víkendu. Přiznávám, že je to trochu náročné. A do toho povinnosti spojené s korunkou Miss. Třeba leden jsem strávila na Miss Universe. Takže jsem musela dělat zkoušky v předtermínech. Učila jsem se třeba do čtyř do rána a měla v jeden den třeba tři zkoušky. Ale zvládla jsem to.

V kolik vstáváte do práce?
Potřebuji se vyspat, protože se ze školy vracím pozdě večer, nebo v noci. Takže většinou ne dříve než v půl osmé. Během 20 minut jsem pak vypravená a v osm už vyřizuji v kanceláři e-maily a chodím na schůzky. A pracuji, do kdy je potřeba. Před důležitými akcemi třeba i do dvou do rána. Ale když je volněji, skončím v práci třeba už ve tři a jdu se učit.

Stíháte vůbec jíst?
Pro mě je základ snídaně, z té pak žiju celý den. Hlavně ve škole, kde nestíhám jít na oběd, protože mám jen patnáctiminutové přestávky. To ve škole pak obědvám i večeřím. Vezmu si jen v rychlosti sušenku nebo ovoce. Když není čas, nestravuji se úplně zdravě. Ale diety nedržím. Nesním tedy 12 knedlíků, ale dva si bez problémů dám. Jím všechno. Až na vnitřnosti, ty bych nepozřela.

Gabriela Franková

A na sport si čas najdete?
Snažím se chodit do fitka. Ale jsem stále někde na cestách a nosím s sebou tašku, která mi už vyrýsovala pěkné svaly na rukách. A taky všude chodím pěšky, často i běhám. Ze školy na schůzku, pak zase do školy. Když se pak snažím třeba stihnout vlak, tak musím vystartovat a dvě zastávky utíkám. Občas mi totiž připadá, že si autobusy jezdí, jak chtějí. Tak na ně nečekám.

Blíží se konec března a s ním i nové finále České Miss. Těšíte se, až svou vládu předáte vítězce?
Skončí mi tím řada povinností, takže se budu moci věnovat naplno své práci. Na to se těším. Zůstanu v Olomouci. To město jsem si zamilovala. Je to taková malá Praha, všude se dá dojít pěšky. Modeling budu dělat jen příležitostně, když přijde nějaká dobrá nabídka. A taky už jsem si podala přihlášku na práva. Chci je mít vystudovaná, protože je dobré se v těchto věcech vyznat. Mám v plánu se i nadále věnovat charitě. Jen tak, sama za sebe. Chodím za dětmi do brněnské nemocnice, kde jsem sama několikrát ležela. Navštívila jsem i dětskou onkologii, donesla dětem dárečky, ukázala korunku. Byly nadšené a já také. Tohle všechno mě naplňuje.

 

Její krásy si módní průmysl všiml už v první třídě základní školy, ale aktivně se začala modelingu věnovat až ve 14 letech. Z českých veletrhů módy Styl a Kabo a přehlídek známých českých návrhářů se dostala až na přehlídková mola v Milánu či Istanbulu. Je spoluzakladatelkou soutěže krásy Miss středních škol Olomouckého kraje. V roce 2013 založila vlastní modelingovou a hostesingovou agenturu Frankly models. Ovládá angličtinu a němčinu, má základy italštiny a turečtiny. Na gymnáziu se učila 3 roky francouzštinu a na vysoké škole se učila i krátce ruštinu a španělštinu.
Reklama