skola

Naše čtenářka Gaaba vyhrála své velké vánoční přání, a tím je naučit se anglicky. Ne, že bychom přišli na to, jak to zařídit bez učení, ale domluvili jsme Gábině tříměsíční intenzívní kurz vedený převratnou výukovou metodou, která studenty nejen naučí mluvit, ale hned od počátku odbourá strach z mluvení. Metoda se jmenuje Direct method for English a jediná škola, která ji vyučuje, je Jazyková škola Empire v Praze.

Důvodem vánočního přání Gaaby je láska. Před pár měsíci se totiž seznámila se šarmantním Angličanem dlouhodobě žijícím v Čechách, ale ne příliš velkým znalcem češtiny. A tak se rozhodla, že místo toho, aby ho nutila do češtiny, začne se sama učit jeho mateřštinu. „Je to pro mě velká motivace, navíc mi doma pomáhá s přípravou, učí mě správnou výslovnost,“ pochvaluje si naše čtenářka. Má v plánu naučit se ve škole základy a zbytek už dotáhnout spolu se svým trpělivým přítelem. „Se systémem lekcí jsem moc spokojená, cítím, že je efektivní. Někdy sice trochu nestíhám tempo, ale až se trochu rozmluvím, doufám, že to půjde líp,“ hodnotí Gaaba své dojmy.

Jdu na hodinu s Gaabou

Abych zjistila, co taková metoda obnáší v praxi, vypravila jsem se s Gaabou na jednu z prvních hodin pro začátečníky. Sedělo nás zde deset v půlkruhu, uprostřed stál učitel, mladý Slovák Braňo, který podle vynikajícího přízvuku a výslovnosti strávil v anglicky mluvící zemi mnoho let. Složení žáků bylo různorodé, věkem mezi 30 a 50 lety. Sama jsem se divila, kolik takových lidí touží začít s cizím jazykem od začátku. A že to je od opravdového začátku, jsem poznala podle jejich odpovědí, když nás Braňo zkoušel ze slovíček. Pen, pencil, window, door, yes, no... I am, you are... a někteří nevěděli.

Jak probíhala výuka

Braňo ale pokračoval neochvějně, vesele a nabit temperamentem a v rychlém sledu se vyptával... Am I a woman? A žák odpovídal: No, you are not a woman, but you are a man. A tak to šlo celou hodinu v rychlosti a bez přestávky. Trénujeme předložky, barvy, hláskování, čísla do dvaceti. Gaaba sedí vedle mě a je napjatá jako struna. Celé vyučování totiž musí být ve střehu, stále sledovat, o čem se mluví a co kdo odpovídá. Co když příští dotaz padne na ni? Za hodinu, co jsem seděla ve třídě, každý odpovídal nejméně desetkrát. Žádné ulívání, zašívání a dělání mrtvého brouka.

Rychle a bez stresu

Braňo byl ale velice příjemný, své žáky v nejmenším nestresoval, tomu, kdo nevěděl, s úsměvem a pochopením pomohl. Mluvil rychle, ale věty stále opakoval, takže všichni neustále slyšeli akcent i slovosled. Těžší výslovnost jsme trénovali hromadně. Braňo používal názorné obrázky, hodina odsýpala rychle a bez přestávky. Za sebe mohu říci, že mě velice bavila a udělala na mě skvělý dojem. Věřím, že po třech měsících bude Gaaba schopná si v angličtině vykomunikovat základní potřeby. Škola slibuje naučit zhruba 100 slov za měsíc, a jak už jste určitě slyšeli, americký farmář jich pro svou konverzaci nepotřebuje víc než 500.

Intenzita

Aby však byla výuka efektivní, je potřeba se opravdu doma učit. Do školy studenti docházejí dvakrát týdně po dvou hodinách a jen za hodinu mé přítomnosti jsme probrali tři lekce. Kdo se do příště nenaučí slovíčka, těžko se pak může aktivně účastnit výuky.

Shrnutí:

Moc fajn zábava, příjemní lidé i bezva učitel. Metoda velice efektivní, mluvíte hned od první lekce. Do hodiny jste zapojeni opravdu intenzivně. Jediné, co příjemné být nemusí, je nutnost pravidelné domácí přípravy. Ale bez toho se ještě nikdo žádný jazyk nenaučil, že?

skolaJazyková škola Empire se specializuje na efektivní vzdělávání angličtiny. Používá k tomu jedinečnou metodu, kdy žák v hodině konverzuje šestkrát častěji než v jiných školách. Tím ztratí ostych a naučí se rychle reagovat na změnu situace. Po roce studia se je schopen se anglicky plynně domluvit.

Více najdete na www.empire-skola.cz

Jaké pokroky udělá naše čtenářka Gaaba, vás budeme průběžně informovat...

Reklama