Relativní novinkou na našem trhu je fyziologická regulační medicína. Co tělu přináší a na jakých principech funguje? Jde o medicínu, která nastartuje imunitu organismu, a pracují s ní homeopaté i lékaři.

Setkala jste se už s pojmem fyziologická regulační medicína (dále FRM)? U nás jde celkem o novinku, která je v nabídce některých lékáren od roku 2010. Nabízejí ji homeopaté, ale i klasičtí lékaři, dokonce se najdou přípravky, které jsou pouze na předpis.

žena

Podle dostupných informací pochází léčba z Itálie, kde se praktikuje již přes dvacet let. Maličko podezřelé je, že jde pouze o přípravky nadnárodní firmy GUNA, která ale spolupracuje s Českou lékařskou komorou, provádí školení pro lékaře.

Například pediatr Jindřich Slanina v rozhovoru o probioticích pro naše stránky uvádí, že má s FRM dobré zkušenosti (viz: Co říká pediatr na probiotika).

Jak FRM funguje?

Princip FRM nejlépe vysvětluje profesor Ivo Bianchim z Interní kliniky Univerzity v Miláně: „Je schopná svými přípravky obnovit fyziologickou rovnováhu organismu pomocí látek tělu vlastních. Tyto látky nazýváme komunikační molekuly a řadíme mezi ně cytokiny (komunikační molekuly imunitního systému), hormony (komunikační molekuly endokrinního systému), neuropeptidy (komunikační molekuly nervového systému) a růstové faktory.“ FRM se snaží působit nejen na úrovni potlačování symptomů, ale funguje zároveň i jako detoxikace organismu a je schopná potlačit příčinu onemocnění. Jak? „ Působením na imunitní, nervový či endokrinní systém,“ dodává profesor Bianchim. V praxi to znamená, že například při léčbě chronické kandidózy (vaginální mykózy způsobená kvasinkou Candida albicans) pomocí FRM „je hlavním léčebným prostředkem transfer faktor Candida, který je schopný posílit imunitu lidského organismu specificky namířenou proti těmto kvasinkám. Velmi důležitou součástí terapie je ale i detoxikace extracelulárního prostoru, který může sloužit jako depozitum těchto mikroorganismů – což vysvětluje i opakované a stále se vracející kandidózy. Podáváním detoxikační terapie dochází k vypuzení kandidy z těchto prostor kolem buněk a k jejímu vyloučení z organismu. Samozřejmě celá terapie je podpořena podáváním probiotik, jež prokazatelně působí proti samotné kandidě. Dobré je také působit ve směru obnovy acidobazické rovnováhy, protože víme, že Candida albicans jako kvasinka zvyšuje chuť na sladké…

Zkušenost pacientky

Jak jsme zjistili, FRM je účinná například při léčbě bolestí, lupénky, ale například také při Crohnově chorobě. My jsme si o ní povídali s Katkou (26), která má dlouhodobé problémy se štítnou žlázou.

Jak se vaše problémy projevují?
Dva roky jsem se strašně trápila závratěmi, únavou, malátností. Poté mi byla diagnostikována snížená funkce štítné žlázy, ale hormonální léčba mi absolutně nesedla. Měla jsem těžké problémy s vedlejšími účinky, které mi vadily víc než samotné projevy nemoci.

Vedlejší účinky?
Obrovské, ale opravdu obrovské nadýmání. Byl jsem neustále nafouknutá a měla strašné křeče v břiše. Trpěla jsem neustálým hladem. Naobědvala jsem se a už hodinu po té mi bylo špatně z hladu, takže jsem začala pochopitelně přibírat na váze. Zadržovala jsem vodu a byla strašně oteklá. Často mě bolela hlava, na což jsem dřív vůbec netrpěla.

Jak dlouho užíváte FRM?
Už to bude skoro rok.

Jakou jste měla medikaci před tím?
Brala jsem Letrox.

A výsledek, pociťujete změnu?
Nejpozitivnější je, že jsem se zbavila těch strašlivých vedlejších účinků hormonální léčby. Přesto mi nové léky pomohly se závratěmi a dalšími potížemi, aniž by s tím byly spojené ty nepříjemné vedlejší účinky. Nemůžu říct, že je to stoprocentně vyléčeno. Se změnami atmosferického tlaku mívám pořád veliké problémy, ale celkově se cítím mnohem líp.

Našla byste nějakou nevýhodu?
Cena. Kapiček se bere docela hodně a nepřispívá na ně pojišťovna, takže třeba v mém případě je to asi 500 korun na měsíc, což není úplně pro každého. Také není jednoduché najít doktora, který vám přípravky předepíše, a lékárnu, kde si je můžete objednat, zatím se s tím u nás moc nepracuje.

A jak jste se o FRM vůbec dozvěděla?
Navrhla mi ji moje praktická lékařka, které jsem se svěřila s problémy s hormonální léčbou. Pak jsem se ale přestěhovala a nového doktora jsem zatím nenašla.

A co vy, milé čtenářky, setkaly jste se s FRM? A jaké s ní máte zkušenosti?

Přečtěte si také

Reklama