Věděli jste, že jen 36 procent žen ve věku od 20 do 45 let sportuje? Až 29 procent z nich přitom v průzkumu MML-TGI 2018 uvádí, že během posledního roku cvičily ve fitness centrech, a více než polovina z nich sportuje pravidelně aspoň jednou týdně.
 
Fyzická aktivita přitom nejenže podporuje metabolizmus, pomáhá udržovat štíhlou linii, ale díky ní se v těle uvolňují endorfiny a my se cítíme šťastnější. Sport napomáhá naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje spánek. „Fyzická aktivita může být jakýkoli pohyb. Pro mě znamená, že si dám pořádně do těla a druhý den na svém těle cítím, že pracovalo,“ říká modelka a moderátorka Hana Mašlíková. Fyzická a duševní pohoda kromě toho spolu souvisí víc, než byste si mysleli.
5b449ee0616a6obrazek.jpg
 
Nevymlouvejte se na čas

Většina žen se vymlouvá na nedostatek času. Ve skutečnosti je však čas jediné, co zaručeně máme. „Můj oblíbený citát: ,Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.‘ Věřte mi, že od té doby, co máme syna, je hledání času ještě náročnější a o chybějící energii ani nemluvím. Přesto v sobě vždy najdu vůli si zacvičit buď ve fitnessu, když hlídá manžel, nebo doma, když malý usne,“ vysvětluje Hana Mašlíková. Pomoci najít si čas na fyzickou aktivitu i v průběhu dne nám může usnadnit několik triků a tipů.
 
V práci: Když sedíte za pracovním stolem, neposílejte e-maily kolegovi, který sedí pár metrů od vás. Stačí, když se postavíte a projdete se k němu. Dalším tipem může být záměna desetiminutové přestávky na kávu za procházku na čerstvém vzduchu. Už 10 minut fyzické aktivity vám přitom pomůže zlepšit zdraví. Vhodným způsobem, jak ušetřit čas, může být, když si najdete vhodné fitness centrum nebo skupinové tréningy v blízkosti vaší práce. Po cestě domů tak můžete načerpat novou energii díky endorfinům vyplaveným při sportování.
5b449eefdebbaobrazek.jpg
 
Doma: Asi každý z nás si chce během dne vydechnout u televize. Vysedávání před televizorem ale rozhodně nepřispívá ke zlepšení vaší fyzické kondice. Když se ale nechcete vzdát svých oblíbených pořadů, snažte se před televizorem cvičit. Vyzkoušejte například během sledování televize jednoduchá posilovací cvičení. Stačí, když během reklam provedete pár jednoduchých cviků – zkuste si dát výzvu, kolik skoků přes švihadlo stihnete během reklamy, vyběhněte po schodech nebo si vezměte dvě plné lahve s vodou a použijte je jako činky. Skvělým tipem, jak si zlepšit kondici a načerpat i vitamín D, je například také práce na zahrádce nebo zvelebování balkonu. Věděli jste například, že kosením trávy spálíte přibližně stejné množství energie jako na jízdním kole?

Spolu s děťátkem: Mnohé z nás to znají. Sladit práci, rodinu a volný čas je velmi náročné. Často se cítíme unavené a namísto pohybové aktivity si radši se radši uvelebíme před televizí nebo sníme něco sladkého. Skvělým kompromisem, jak si najít čas a energii na cvičení, je zacvičit si i s děťátkem. Zabavíte tak nejen svou ratolest, ale i sebe. Kromě toho děťátku krásně ukazujete už od raného dětství, jak důležité je být aktivní v každodenním životě. „Buď můžeme cvičit s kočárkem, nebo využít naše dítě jako zátěž. V obou případech je dítě spokojené, protože tráví čas s maminkou, a může to být pro dítě i forma hry,“ radí Hana Mašlíková.

Zaveďte si každodenní pohybovou aktivitu

Už 30minutová procházka na čerstvém vzduchu denně vám pomůže předcházet vzniku křečových žil. Vyzkoušejte proto například na cestě do práce nebo z práce vystoupit o jednu zastávku dříve a zbytek cesty se projděte Další možností omezit ježdění výtahem a začít více chodit po schodech. Chozením po schodech si pomůžete hned v několika oblastech: zpevníte si hýždě, stehna a lýtka, zhubnete, protože tento typ aerobní aktivity účinně spaluje tuky a prospívá kardiovaskulárnímu systému, snížíte si riziko vzniku křečových žil a uvolníte si psychické napětí.
5b449effbe5aaobrazek.jpg
 
Dostatečný příjem živin je základ

„Nikdy, ale opravdu nikdy jsem nedržela žádnou dietu a bohužel, jak říká můj manžel, v jídelníčku mám velké rezervy, prý jsem malé prasátko. Teorii správného stravování znám na jedničku, ale v praxi je to horší. Snažím se, aby v mém jídelníčku byly obsažené všechny pro tělo potřebné živiny, ale vůbec si nehlídám kalorie. Můj muž ve vtipu říká, že sportujeme proto, abychom mohli jíst cokoli,“ s úsměvem dodává Hana Mašlíková. Právě dostatečný příjem živin, vitamínů či minerálů při tréningu je pro lepší regeneraci těla důležitý. Při cvičení se organismus zatěžuje v mnohem větší míře než v klidovém stavu, a tím se zvyšuje i počet biochemických procesů, při kterých hrají velmi důležitou roli právě vitamíny a minerály. Ty zajišťují opravu a syntézu svalové tkáně při zotavování po cvičení. „Pravidelně s partnerem jíme pro lepší regeneraci kombinaci Vápník, Hořčík, Zinek a Omega 3,“ doplňuje Hana Mašlíková. Právě hořčík, zinek a chrom podporují klouby, svaly, kosti a přispívají k udržování normální hladiny glukózy v krvi. Pro posílení kloubní chrupavky, šlach a vaziva je zase vhodné doplňovat kolagen – nejvíce zastoupenou bílkovinu v lidském těle, která je také hlavní součástí pojivové tkáně. Pokud si ale nejste jistí, zda ve svém jídelníčku máte dostatečný příjem těchto vitamínů a minerálů, může vám pomoci i bezplatný interaktivní nástroj Index zdraví. Ten zohledňuje pět oblastí životního stylu: vyváženou stravu, celkovou zdravotní kondici, tělesnou aktivitu, psychickou rovnováhu a schopnost zvládat zlozvyky.
5b449f6a4243eobrazek.jpg

Věděli jste, že...

  • Už 30minutová procházka na čerstvém vzduchu denně vám pomůže předcházet vzniku křečových žil.
  • 2 dny týdně Nordic walkingu snižují rychlost přirozené ztráty kostní hmoty.
  • 4 hodiny sportu týdně snižují až o 40 procent riziko zlomeniny krčku stehenní kosti.
  • Už 10 minut fyzické aktivity vám pomůže zlepšit zdraví.

- e –

Index zdraví je interaktivní nástroj vytvořený ve spolupráci se specialistkou na klinickou výživu MUDr. Zuzanou Kala Grofovou. Jedná se o detailně propracovaný nástroj, který zohledňuje pět oblastí životního stylu: vyváženou stravu, celkovou zdravotní kondici, tělesnou aktivitu, psychickou rovnováhu a schopnost zvládat zlozvyky. Na těchto pěti pilířích je postavený online test indexu zdraví, jeho vyhodnocení, osobní měsíční plán a další doporučení, která jsou bezplatná. Pomůže vám zjistit, jak málo stačí, abyste udělali první krok ke zdravému životnímu stylu.


Uložit