Městská knihovna Stuttgart

Tato knihovna pochází z návrhu studia Yi Architects, jejímž vlastníkem je jihokorejský univerzitní profesor Eun Young Yi a pro veřejnost byla poprvé otevřena v roce 2011. Někoho by mohla na první pohled zaujmout již svým minimalistickým exteriérem. Symetrická betonová krychle, která okolní (maximálně sedmipatrové) budovy záměrně převyšuje svými devíti patry. Nápis „knihovna“ pak budovu zdobí z každé ze čtyř stran, a to ve čtyřech jazycích – německy, anglicky, korejsky a arabsky.

Jak už jste nejspíše pochopili, městská knihovna ve Stuttgartu nebude jednou z těch bohatě zdobných knihoven. O to více ale budete uchvácení její jednoduchostí. V interiéru budovy výrazně převažuje bílá, ostatní barvy jsou v podstatě přítomny pouze díky přebalům knih. Světlíkový strop dodává prostoru vzdušnost, i tak ale na někoho může knihovna působit až sterilním dojmem.
Jednotlivá patra jsou rozdělena tematicky, knihovna v sobě skrývá několik soukromých čítáren, kabinetů, studoven, dětských koutků, ale naleznete tu také kavárnu. Milovníci dobré kávy a knih by tedy mohli být spokojeni.

knihovna-1.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Knihovna Strahovského kláštera

Pokud se zrovna nezajímáte o historické rukopisy a svazky, ve Strahovské knihovně si moc nepočtete. Nic vám ovšem nebrání v tom, abyste si jednu z nejcennějších a nejlépe dochovaných historických knihoven prohlédli. Tím spíš, když se nachází právě u nás v Čechách.

Knihovna zahrnuje dva sály – barokní Teologický sál je nejstarší částí knihovny, vznikl v letech 1671–1674 a mezi roky 1993–94 byl jeho interiér restaurován. Nachází se v něm přibližně 18 000 knih s teologickým zaměřením a k vidění jsou zde mimo jiné nástropní fresky, citáty z bible či zemské a astronomické globusy. Zajímavostí tohoto sálu je tzv. kompilační kolo, pult k sestavování textů.

Ani druhý – klasicistní Filozofický sál z r. 1794 – není ochuzen o mnohé zajímavosti. Pozoruhodný je také Kabinet kuriozit u Filozofického sálu. Obsahuje přírodovědné sbírky, různé živočichy, minerály, makety plodů ovoce. Ve spojovací chodbě jsou lékařské, právnické nebo alchymistické knihy. Na konci chodby je pak dendrologická knihovna tzv. xylotéka, kde jsou desky knih z příslušného dřeva.

knihovna-2.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Knihovna kláštera Admont

U dechberoucích barokních knihoven ještě na chvíli zůstaneme, jen se přesuneme do sousedního Rakouska. Knihovna zdejšího kláštera je největší klášterní knihovnou na světě. Sedm kopulí knihovny je vyzdobeno freskami, které v kombinaci se zlatou a bílou a složitými sloupy působí monumentálně. V knihovně je uloženo přibližně 70 000 svazků, ovšem celé opatství jich čítá asi 200 000 (stejně jako Strahovská knihovna).

V roce 1865 zachvátil téměř celý klášter požár, knihovně a jejím knihám se naštěstí vyhnul.

Knihovna je přístupná veřejnosti, můžete ji tedy navštívit a cestou zavítat také do některých muzeí, jejichž návštěvu opatství Admont umožňuje.

knihovna-3.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Knihovna Tianjin Binhai

Tato futuristická a okouzlující knihovna se nachází v Číně a má příhodnou přezdívku „Oko“. Při její návštěvě se možná budete cítit jako ve sci-fi filmu. Na první pohled se vyznačuje dvěma hlavními rysy. Prvním rysem jsou terasovité regály, které sahají až ke stropu a druhým je velká koule uprostřed knihovny, které slouží jako posluchárna pro 110 lidí. Kouli, která vypadá jako duhovka, lze vidět z venkovního parku otvorem ve tvaru oka (právě proto ta přezdívka).

První a druhé patro knihovny obsahuje především společenské prostory a čítárny, ve vyšších patrech potom nalezneme počítačové místnosti, zasedací místnosti a kanceláře. Knihovna není ochuzena ani o střešní terasy.

knihovna-4.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Knihovna technické univerzity v Delftu

Tato knihovna se nachází v Nizozemsku, byla navržena nizozemskou architektonickou firmou, jejíž zakládající členové byli sami studenti TU v Delftu, a postavena v roce 1997. Jedná se o největší vědeckou technickou knihovnu v Nizozemsku. Na rozdíl od ostatních knihoven v tomto seznamu je tato knihovna zajímavá především zvenku. Jako příklad budovy, která působí jako krajina, je totiž částečně pod zemí a její střechu pokrývá tráva. Z umělého kopce vyčnívá čtyřicetimetrový ocelový kužel, který slouží jako zdroj denního světla a zároveň symbolizuje technické inženýrství.
Studenti se mohou po střeše knihovny procházet, využívat ji k posezení a v zimě jako sáňkařský kopec.

Knihovna je centrální univerzitní knihovnou a zahrnuje také výukové centrum, studentské workshopové místnosti, knihkupectví a kavárnu.

V roce 2017 obsahovala více než 862 000 knih.

knihovna-5.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: autorka článku, culturematadornetworkpopularmechanicspraguemvrdv, wikipedia 

Čtěte také: