Život tohohle malého chameleóna je tak krátký, že chudák nikdy nestihne vidět výsledek své lásky.
Vždy začátkem listopadu tento malý druh chameleóna přepadne touha zanechat po sobě několik potomků. Vyhlédnutá partnerka je také jejich první a poslední láskou v životě. Jejich potomci se rodí rovnou jako sirotci.

Furcifer to ovšem nemá jednoduché. Vybraná samička je totiž předmětem zájmu i jiných na smrt umilováním připravených „pánů“, a tak chce-li náš rytíř uspět, musí ještě podstoupit velmi zdlouhavý boj o svou milovanou. 

SM zvířecí říše
Samotný sexuální akt obou partnerů je velice agresivní. Z našeho pohledu hotové sado-maso. Pár je pak tímto laškováním natolik vyčerpaný, že sameček prakticky velmi záhy po radovánkách zeslábne tak, že během krátké doby odejde na pravdu boží.

Nakladu vajíčka a před suchem raději umřu
Samička ještě stihne naklást bezpečně do země zhruba tucet vajíček asi tak o velikosti 12 mm, pečlivě je schová, před případnými predátory na osm měsíců a odejde spokojeně za „manželem“ do věčných lovišť. Vyhne se tak období sucha, které brzy potom nastane, zatímco jiní chameleoní kolegové na Madagaskaru před obdobím sucha pouze hibernují.

Rodiče neznám, dospěji, pomiluji se a umřu taky
Koloběh života chameleónů rodu Furcifer labordi je tak rychlý, že spíše než o koloběhu lze hovořit o kolotoči.  Chuděrky mláďata se v listopadu vylíhnou jako sirotci, dospějí během sedmi týdnů, vyhledají sobě milý protějšek, zplodí potomky a v dubnu to mají spočítané.

My jsme jim to takém spočítali
Za skořápkou vajíčka stráví malý Furcifer víc času než pod širým nebem. No, možná je pozemský život opravdu za trest.

Reklama