5e84557ec597eobrazek.png
Imunita je pomyslný ochranný štít našeho těla. Rozpoznává vlastní buňky od cizích a ty cizí, nežádoucí, likviduje. Brání tak v rozšíření patogenů a vzniku infekce v těle. V případě, kdy k infekci dojde, pracuje imunita na tom, aby co nejrychleji odezněla. Má tedy vliv i na průběh nemoci.

Imunitní systém má dvě složky – imunitu vrozenou a získanou. Vrozenou imunitou se rozumí základní obranné mechanismy, které jsou vepsány do naší DNA. Na ohrožení patogeny reaguje vždy stejným způsobem. Naproti tomu imunita získaná, jak název napovídá, se vyvíjí v průběhu života, a na rozdíl od imunity vrozené má schopnost učení. Při setkání s určitým patogenem se naučí na něj reagovat a tuto znalost si uchová – při opětovném setkání s tímto virem či bakterií pak přesně ví, jak zasáhnout, aby nedošlo k infekci. Na tomto principu funguje očkování – učí imunitní systém reagovat na konkrétní typ patogenu.

Téměř to zní, jako že jsme před nebezpečím chránění a imunita všechny problémy vyřeší. Správné fungování imunitního systému ale není samozřejmostí. Stav imunitního systému souvisí s naším stravováním, množstvím spánku, nebo dlouhodobým stresem. To jsou přitom faktory, které negativně ovlivňují velkou část populace – málokdo se může pochlubit vzorovou životosprávou.
5e8455974a9bcobrazek.png
Otázka tedy zní – co s tím? „Začnu-li lépe jíst, zlepší se moje imunita“, zní častá otázka. Z dlouhodobého hlediska asi ano – zlepší se váš celkový stav, budete se lépe cítit, zlepšíte stav své střevní mikroflóry a ovlivníte pozitivně i svou imunitu. Jako řešení s rychlejším efektem se často doporučuje jednoduše zvýšit příjem vitaminů. Odborníci přitom varují, že vitaminy jsou předpokladem fungování imunitního systému, tedy jakýmsi nutným základem, nikoliv něčím navíc, co si dopřejete jen ve chvíli, kdy je to třeba – například v období chřipkových epidemií.

5e8455d4e161fobrazek.pngPo čem tedy sáhnout, abyste svou imunitu skutečně nastartovali? „Zvolte doplňky stravy, které kromě vitaminů obsahují další látky podporující imunitu“, radí farmaceutka Barbora Grymová. Například české doplňky stravy Preventan® obsahují navíc patentovanou směs biologicky aktivních látek ProteQuine®, které podporují vznik nejdůležitějších protilátek na sliznicích. Právě sliznice v dutině ústní totiž přícházejí do styku s viry obvykle jako první a rychlý nástup protilátek je tak pro ochranu organismu naprosto zásadní. „V současné době, kdy je riziko nákazou virovými infekcemi obzvlášť vysoké, bychom pro svou imunitu měli něco navíc udělat všichni“, uzavírá Barbora Grymová.

Více na PREVENTAN.CZ
5e84560518958obrazek.png

Reklama