Pokud se chystáte na krásný ostrov Madeiru, nesmíte opomenout navštívit hlavní město Funchal. Toto starobylé město plné vůní a tajemství si vás určitě získá.

 

Historie Funchalu

Hluboká přírodní zátoka Funchalu sem přilákala první osadníky již v 15. století. Historické jádro města nad zálivem se pyšní krásnými vládními budovami a nádhernými soukromými domy. Ne náhodou ho návštěvníci pojmenovali Malý Lisabon.


Funchal můžeme rozdělit do tří hlavních částí:

Západní část
- tzv. turistická zóna - zde se nacházejí všechny větší hotely.

 

Východní část
- Zona Velha (Staré město) - malé rybářské domky, z nichž některé byly upraveny na rušné restaurace.

Centrum
Centrum se vyznačuje historickými budovami a luxusními obchody. Nachází se zde katedrála Sé z 15. století, Museu de Arte Sacra, palác z 19. století Quinta das Cruzes, kde je muzeum užitého umění.

Dále zde můžete navštívit kostel Convento de Santa Clara, kde se nachází hrobka Martina Zarca, botanickou zahradu a vinařský sklípek sv. Františka (Adegas de Sao Francisco), kde můžete ochutnat výborné víno.

Naše doporučení: Samozřejmě tu nechybí ani tržnice (mercado dos Lavradores), která má tři poschodí a naleznete zde nepřeberné množství tropického ovoce, květin, ryb a proutěného zboží. Má své kouzlo a je nádherná.

 

Všechny tři oblasti jsou propojeny přímořskou promenádou Avenidou do Mar. U promenády se nachází přístav jachet s rybími restauracemi, který je ideální k večerním procházkám.


Jaká místa stojí za to navštívit?

KATEDRÁLA SÉ
Otevřeno denně do 12:00 hod a od 15:00 -18:00 hod

Tato katedrála je jednou z mála staveb, které zůstaly od prvních dnů kolonizace ostrova téměř nedotčeny. V 90. letech 15. století poslal král MANUEL I. na Madeiru z pevniny architekta Pera Anese, který měl pracovat na návrhu katedrály. Sé byla dokončena v roce 1514. Uvnitř Vás zaujme především strop a chórové lavice. Strop vykládaný dřevem nejlépe spatříte z jižní příčné lodi.


MUSEU DE ARTE SACRA
Otevřeno Út-Ne - do 12:00 hod

Medeirští kupci, kteří bohatli z výnosného obchodu s cukrem, se snažili dosáhnou spasení tím, že pro místní kostely nechávali malovat obrazy, zhotovovat sochy, vyšívaná roucha a iluminovat zpěvníky. Stovky takových exponátů si můžete prohlédnou v muzeu, jež dnes sídlí v bývalém biskupském paláci z roku 1600. Sbírka obsahuje několik mistrovskýchj děl, včetně pozdně gotického procesního kříže, darovaného králem Manuelem I., a náboženských obrazů předních vlámských malířů 15. a 16. století. Mezi pracemi spatříte i několik portrétů hodnostářů, kteří tato díla zadávali.


FORTALEZA DE SAO TIAGO

Na nábřeží stojí zrestaurovaná Fortaleza (pevnost) de sao Tiago z roku 1614 s přístavbami z roku 1767. Z této pevnosti, bludiště průchodů a schodišť, se vám naskytne panoramatický výhled na Funchal. Dnes tu sídlí Muzeum současného umění.


QUINTA DAS CRUZES
Otevřeno Út-Ne

Říká se, že Zarco, který prohlásil Madeiru za portugalské území, si postavil dům na místě, kde se dnes nachází Quinta das Cruzes. V tomto přepychovém paláci z 19. století dnes sídlí Muzeum užitého umění. Mezi exponáty tudíž nechybí indické hedvábné tapety, příborníky z počátku 19. století a orientální koberce. V suterénu si všimněte nábytku z mahagonových krabic používaných v 17. století pro přepravu cukru. Poté, co obchod s cukrem zanikl, z nich byly vytvořeny truhly a kredence. Na zahradě spatříte starobylé náhrobky a architektonické fragmenty, mezi nimi i dva vyřezávané okenní rámy z r. 1570 s motivy lan, postav akrobatů a lidožravých lvů v madeirském manuelském slohu.


CONVENTO DE SANTA CLARA

Naproti Quinta das Cruzes stojí Convento de Santa Clara, který v r. 1496 založil Joao Goncalves de Camara, jeden ze Zarkových vnuků. Před hlavním oltářem je pohřben sám Martim Zarco a hrobka Martima Mendese Vesconcelose, jeho zetě, se nachází v zadní části kostela. Stěny zdobí vzácné azulejos ze 17. století.


ADEGAS DE SAO FRANCISCO

Na kočičími hlavami dlážděném nádvoří vinného sklípku sv. Františka vítá návštěvníky vůně starého dřeva a madeiry. Některé budovy tohoto labyrintu dvorů, sklepů a degustačních místností pocházejí ze 17. století, kdy byly pro prostory součástí funchalského františkánského kláštera. Můžete tu ochutnat víno vyrobené právě zde před více než 150 lety, ale samozřejmě i mladší a levnější ročníky. V prohlídce je zahrnuta i návštěva místností, kde se madeira vaří v horkých trubkách.


TRŽNICE MERCADO DOS LAVRADORES

Tržnice Dos Lavradores se nachází ve staré části města Funchal. Jedná se o dvoupodlažní budovu, kde se každý den konají trhy s ovocem, zeleninou, květinami a rybami. V pátek je trh největší, jelikož farmáři z celého ostrova se sem sjíždějí již ve čtvrtek večer, aby své zboží měli na pátek připravené. Můžete zde vidět typickou rybu espadu, naporcovaného tuňáka. Dále si můžete zakoupit různé druhy subtropického ovoce, které vám dají prodavači ještě před vaším zakoupením samozřejmě ochutnat.

 

Madeira skutečně stojí za to, abyste ji navštívili. Pokud jste se rozhodli proniknout do krásy tohoto ostrova, kontaktujte CK Snailtravel. Její pracovníci vám rádi a ochotně poradí s výběrem dovolené, která bude právě pro vás a vaši rodinu šitá jako na míru.

www.snailtravel.cz