Fuj! Je to hnus!
Jsem strašně chápavý, tolerantní člověk. Jo, každý máme nějakou tu svoji slabůstku. Já například neodolám čokoládě. Ale když téhle své slabosti podléhám, tak s tím nikoho neotravuji! Nikdo to nemusí čichat a brečet kvůli tomu. O tom to je. Když si dám svoji horkou čokoládu v kavárně, nemusí se každý kuřák otočit ve dveřích a jít jinam. A moje kamarádky u stolu se z mé čokolády nerozkašlou a nechce se jim zvracet a nemusí si doma vyprat všechno oblečení a vydrhnout hlavu. Když si čokoládu rozbalím v horkém podvečeru na svém balkóně, nemusí kvůli tomu celý zbytek paneláku zavírat okna. A v zimě se vůně mojí čokolády při vaření může linout společným bytovým jádrem z mého sporáku do všech kuchyní nad i pod námi, ale sousedi kvůli tomu nemusí v mrazu vyvětrat celý byt.
Odnaučit se závislosti na čokoládě by bylo těžké, musela bych vyvinout maximum vůle ke kontrole svojí chuti. Ale když by to bylo opravdu nutné (napadá mě jen nějaká těžká nemoc, třeba cukrovka), dokázala bych to určitě, to vím. I kuřák má tuhle možnost, ať se vymlouvá na cokoliv.
Moje bývalá spolužačka si každý rok na srazu zapalovala u stolu jednu za druhou a nepomohly ani prosby, aby s tím šla ven. Ale minulý rok ani jednu. Zeptala jsem se jí, jestli není nemocná. Odpověděla: Já ne, ale můj nejlepší kamarád umřel na rakovinu plic. Když jsem se to dověděla, ten večer mi už cigareta nechutnala. Už nikdy si ji nezapálím...
Ne, tohle odvykání opravdu nikomu nepřeji. Nejlepší je totiž nikdy nezačít. Mě to taky spolužáci na výletě v sedmičce chtěli naučit a já jsem se opravdu snažila, abych „zapadla“. Ale vlhký papír ve mně vyvolal asociaci záchodu a pozvracela jsem se už při vložení cigarety do pusy a dovedete si představit, jak se mi všichni vysmáli. Tak dnes utrácím místo za cigarety za čokoládu.

Bonda


Milá Bondo,
máte pravdu v tom, že kouření není zdaleka jen věcí samotného kuřáka, ale i jeho okolí.
Mimochodem, to není špatný nápad, rozjet kampaň: ,,Místo cigarety čokoláda!"

Reklama