Pro nadšené vyznavače zimních sportů je Zillertal špičková destinace. Od lyžování ve všech variantách, přes sáňkování, běh na lyžích a bruslení – každý si tu najde to své. Pohled na 55 třítisícovek, které se nad zillertálským údolím tyčí, je nezapomenutelný. Skvělé je, že si každý přijde na své. Sjezdovky jsou perfektně upravené a služby v podobě ubytování jsou nádherné!

obrazek.jpg

Fügen-Kaltenbach

Kdo hledá v Zillertálském údolí opravdu nejbližší nástup na lyže, využije dvě střediska Hochzillertal-Hochfügen a Fügen-Spieljoch v lyžařském regionu Fügen-Kaltenbach, která leží necelých 20 km od dálničního sjezdu. Mezi oběma středisky jezdí pravidelně skibus Fügen – Uderns – Kaltenbach. Celkem tu využijete 110 km sjezdovek.
 
Fügen-Spieljoch

První středisko Fügen-Spieljoch se nachází hned na začátku údolí, jeho hlavním centrem je Fügen. Zahrnuje lyžařský areál Spieljoch (1920 m) a také o 100 metrů výše položený Onkeljoch. Odtud vede nejdelší zasněžovaná sjezdovka do údolí. Celkem je tu kolem dvaceti kilometrů sjezdovek, které jsou většinou červené. Na Spieljoch vede hypermoderní, desetimístní kabinová lanovka Spieljochbahn. Na její horní stanici je moderní restaurace Bergloft s velkou terasou. Podávají se tu nejen tyrolské, ale i mezinárodní speciality,  panorama inklusive.

63c53f3b11bf6obrazek.jpg
 
Chcete vyzkoušet sáňky?

Z horní stanice lanovky Spieljochbahn vede sáňkařská dráha, která končí u střední stanice a je dlouhá 5,5 kilometrů. Je tu rovněž snowpark Funny-Slope.
 
Hochzillertal Hochfügen

Nejprve, ani ne dvacet kilometrů od sjezdu z dálnice Kufstein–Innsbruck, vás omráčí rozlehlý prostor nástupních stanic v Kaltenbachu s krytým parkovištěm (v ceně skipasů). Odtud vás vyvezou dvě paralelní kabinové lanovky více než kilometr nad údolí. Na severovýchodním svahu nad Kaltenbachem najdete největší síť přehledných sjezdovek všech obtížností, které začínají ve výškách přes 2 000 m.
 
Svahy nad Kaltenbachem jsou vesměs příjemně červené, na druhou stranu do Hochfügenu spadají i tmavočervené až černé tratě, nehledě na ohromné freeridové terény. Celý areál je doslova zastavěn moderními a výkonnými lanovkami. Sezóna je překvapivě dlouhá, obvykle totiž až do konce dubna.

63c66c03e9a8aobrazek.jpg
 
Po výjezdu z údolí kabinkami a krátkém přejezdu od horní stanice lanovek se objeví šestimístná sedačka Sonnenjet, obtékaná širokými dálnicemi lehkého červeného sklonu – eldorádo rekreačních lyžařů. Na svazích vlevo od Sonnenjetu se řadí nenáročné i sportovnější červené tratě, obsloužené čtyřmi expresními sedačkami, z nichž tři jsou dokonce vyhřívané.
 
Náročnější tratě stékají podél osmimístné sedačky Schnee Express a naopak lehčí a více než 100 m široké carvingové hřiště se táhnou  podél nově vybudované osmimimístné sedačky pod chatou Kristallhütte (2 160 m). Desetimístná kabinová lanovka Wimbacherexpress vás vyveze do nadmořské výšky 2.400 metrů. Na její horní stanici se nachází nová stylová panoramatická restaurace Albergo, kde se podávají především italské speciality. K dispozici jsou tu i luxusní suity a wellness areálek.
 
Betterpark

Pod výstupní stanicí lanovky Schnee Express najdou freestylisté snowpark Betterpark, kde si mohou vyzkoušet své dovednosti. Snowpark s vlastním vlekem a přírodní rampou je určen pro všechny freestylisty, od začátečníků až po profesionály. S celkovou délkou 320 metrů zde najdete začátečnický line, medium line, pro line, jib line a XL-kicker line s různými překážkami.
 
Od horní stanice přibližovacích kabinek z Kaltenbachu se lesem a loukami vrací do údolí černě, později červeně značená trať Goldpiste, pokřtěná po lyžařské legendě Stephanu Eberharterovi. Ve spodní, mírnější a subtilnější polovině je osvětlena pro večerní lyžování.
 
Hochzillertal, stejně jako všechna rakouská střediska vlivné rodiny Schultzových, dává rád na odiv své prémiové horské restaurace – luxusní chaty Kristallhütte a Wedelhütte, které ční na nejvýše položených, vyhlídkových bodech areálu. Zvenku vypadají jako tradiční dřevěné chaty, ale uvnitř jsou moderně zařízené s pohodlnými sedačkami a krbem uprostřed místnosti a místo tyrolských jódlovaček zní třeba příjemný jazz.

63c66cdd89f40blobid0.jpg
 
Hochfügen

Od vrcholové stanice Sonnenjetu se můžete pustit po mírné přejezdové cestě do horské kotlinky pod Marchkopfem (2 377 m), odkud se vytáhnete expresní čtyřmístnou sedačkou pod samotný vrchol a můžete se pustit do sousedního střediska – Hochfügenu. Hned „přejezdová“ trať je dlouhá, velkoryse široká a členitá červená sjezdovka, ve spodní části vedená lesním průsekem, z níž se oddělují ještě varianty k šestimítné sedačce Holzalm.
Zde se rovněž nachází z nejkrásnějších a nejvzrušujících sjezdovek „Obitraudi“, černá sjezdovka, která vede do střediska Hochfügen. Öbitraudi – spisovně “Trau Dich hinunter” – znamená: Seber odvahu a sjeď. Sjezdovka se vyznačuje velkým sklonem a fantastickým výhledem přes Hochfügen na Zillertalské Alpy.
 
Hochfügen je vlastně malá hotelová stanice ve výšce 1 500 m n. m., do níž vede klikatá silnice z údolí a také zde končí parkovištěm u vleků. Na protější svah pod vrchol Pfaffenbühel (2 431 m) se šplhá kabinová lanovka, ve vyšších partiích navazuje ještě  čtyřmístná sedačka s příjemnými modrými tratěmi nad hranicí lesa. Zpět do Hochfügenu vedou sjezdy z obtížnější poloviny spektra – strmější a strmé červené a černé. Přímo u parkoviště je několik kratších cvičných vleků.
 
Cesta z Hochfügenu zpět do Kaltenbachu obnáší výjezd kabinkou na Marchkopf, odkud po červené trati a následně sedačkou k vrcholové stanici centrálního Sonnenjetu.

Ze zdejšího prašanu se mohou těšit méně zdatní i expertní freerideři: z téměř dvouapůltisícového vrcholu Marchkopf spadá na obě strany několik značených lyžařských tratí, nehledě na volné svahy mimo ně, a malým rájem freeriderů je i celý Hochfügen.
Cvičné louky se nacházejí na úpatí svahů v Hochfügenu a v Hochzillertalu pak v okolí horní stanice kabinek – tudy však zároveň prochází hlavní lyžařská tepna do celého areálu.

63c66c80c7fb8obrazek.jpg
 
Děti vítány!

Pro děti slouží kromě cvičných vleků rozsáhlý prostor v okolí horní stanice kabinek z Kaltenbachu. Nechtějí-li nejmenší lyžovat, mohou je rodiče svěřit dětskému klubu Zwegerl, kde se o ně postarají - děti si mohou hrát nebo sledovat filmy, samozřejmostí je oběd i odpolední spánek. Letošní novinkou je na horní stanici lanovek Hochzillertal v restauraci Mountain View speciální servis pro stresované rodiče: šest “spacích boxů” pro ty nejmenší hosty.
Do šesti let jezdí děti na lanovkách zdarma a do 15 let mají padesátiprocentní slevu (do 18 let mají dvacetiprocentní slevu).

63c66ce599840obrazek.jpg
 
Early Morning Skiing – panenský sjezd za rozbřesku   

Vyrazit první lanovkou pod sluncem ozářené vrcholy hor a pak si vychutnat sjezdy na čerstvě upravených sjezdovkách? V lyžařském areálu Hochzillertal-Hochfügen se totiž lanovky rozjíždějí už o půl osmé ráno. Co je krásnější, než čerstvě upravené a  prázdné sjezdovky, bez čekání na vlecích a vyhýbání se nezkušeným lyžařům. A pak posnídat v některé z chat, které jsou na ranní ptáčata skvěle připraveny.     
 
Stylová gastronomie

Gastronomická nabídka v první prázdninové oblasti je přímo neuvěřitelná. Ať jsou to stylové chaty pro gurmety nebo prastaré chaty, všude si pochutnáte. Hochzillertal, stejně jako všechna rakouská střediska rodiny Schultzových, která je největším provozovatelem lyžařských oblastí v Rakousku, dává rád na odiv své prvotřídní horské restaurace v luxusních horských chatách Kristallhütte a Wedelhütte, které ční na nejvýše položených, vyhlídkových bodech areálu. Zvenku vypadají jako tradiční dřevěné horské boudy, ale uvnitř jsou moderně zařízené s pohodlnými sedačkami a krbem uprostřed místnosti a místo tyrolských jódlovaček tu můžete zažít naživo smyčcový kvartet nebo moderní jazz.
V horské restauraci Bergloft na horní stanici lanovky Spieljochbahn se podávají zillertálské i mezinárodní speciality. 

blobid0.png
 
Die Kashütte: Další raritou je zrekonstruovaná prastará, takřka tři sta let stará horská chata nad Kaltenbachem Die Kashütte. Stala se vyhledávanou originální útulnou hospůdkou, kde se pokrmy připravují jen z čerstvých bio-surovin, dodaných pokud možno z blízkého okolí. Autorem projektu byl opět Heinz Schultz, který pečlivě dbal na to, aby byla chata na Mizunalm pečlivě rozebrána, jednotlivé trámy vzorně očíslovány a nedaleko stanice lanovky Hirschbichlift opět poskládána. Rovněž celý interieur byl ponechán v původním stavu. 

Šampioni zítřka

Schultzovi myslí i na mladé závodníky a umožňují lyžařských klubům postavit slalomové tratě na svazích nad Kaltenbachem a dokonce zdarma, což rádi využívají nejen rakouské, ale mezinárodní lyžařské týmy.
 
Večerní lyžování

Každý pátek lze vyrazit na osvětlenou, po rakouském sjezdaři pojmenovanou sjezdovku „Stephan Eberharter Piste“ – v provozu je od 19.00 do 21.30 hod. až do poloviny března.
 
Zillertaler Superskipass

All-in-one-Ticket – platí na všech sjezdovkách v celém údolí (544 km) včetně ledovce Hintertux.
 
Ceny skipasů :

  • 1 den:  dospělí 65,50 €
  • 6denní permanentka: dospělí 315,- €
  • Děti do šesti let tu lyžují zdarma. Mládež do 15 let má poloviční slevu a teenageři do 18 let s 20procentní slevou. Rodiny si tak mohou užívat pestrou nabídku přesně podle svých představ.

www.best-of-zillertal.at                                 www.hochzillertal.com
www.hochfuegenski.com                               www.spieljochbahn.at  

 
TIP NA UBYTOVÁNÍ

My jsme vyzkoušeli nádherný hotel Natur Resort Rissbacher, který uspokojí všechny vaše vaše představy. Máme s ním jen tu nejlepší zkušenost. Více najdete na  www.rissbacherhof.at    

Jeden rodinný podnik. Jeden rodinný příběh.

Clipboard01.jpg

sourozenci Martha a Heinz Schultz

Odvaha k podnikání a nadšení pro realizaci těch nejrůznějších nápadů jsou pro Marthu a Heinze  vždy rozhodující. Fascinace horami je přitom klíčovým okamžikem všech projektů. Horská lanovka byla tedy naprosto jasným prvním krokem a následovaly brzy další lanovky, další lyžařské oblasti a další projekty.

Osobní nasazení a perfektconismus rodiny Schultz lze vnímat ve všech uskutečněných projektech. Jejich lyžařské oblasti bodují moderní infrastrukturou, nejvyšší technickou kvalitou, krásnou architekturou, vkusným a elegantním designem a samozřejmě skvělou gastronomickou nabídkou.

Hlavní firemní sídlo je v tyrolském údolí Zillertal, kde Schultz-Gruppe provozuje lanovky, luxusní horské chaty a restaurace, golfový resort s moderním hotelem.
Ve Východním Tyrolsku patří k Schultz-Gruppe několik lyžařských areálu a především dva hotely Gradonna Mountain Resort a Sporthotel Sillian. Pověstný se stal rodinný podnik také díky svých luxusním chatám se skvělou kuchyní i ubytováním: Kristallhütte, Wedelhütte a Albergo v Zillertale a Adler Lounge ve Východním Tyrolsku na střediskem Kals.

www.schultz.at

63c53ed3aa0a5obrazek.jpg