Jestli si budete chtít užít kilometry bílého písku, klid, vodní sporty spojené s větrem a kochat se vlnami Atlantiku, není lepší místo než kanárský ostrov Fuerteventura. Není zde nikdy úmorné vedro a vždy pofukuje mořská bríza. Skoro to samé počasí zde naleznete jak v létě, tak v zimě, takže si v teple můžete užívat jak prázdniny, tak například vánoční dovolenou.

Tento ostrov má nejkrásnější pláže z celého souostroví a je plný velkých i menších turistických letovisek. Mezi nejvyhlášenější patří Corralejo, Costa Calma, Morro Jable a Calete de Fuste, kde si s mořem můžete dělat co chcete. Potápět se v něm, lyžovat, surfovat i mu šlapat po vlnách při nekonečných procházkách. Zvlášť pláž Playa de Jandia je vhodná, patří totiž k nejdelším na světa a navíc je obklopena nedotčenou přírodou. To sice na Kanárech, které jsou sopečného původu, neznamená ráj botaniků ani zoologů, ale subtropické pásmo má pro středoevropana rozhodně své exotické kouzlo.

Playa Barca

playa barca Fuerteventura

Další pláží, kterou byste měli navštívit je Playa Barca. Měří skoro pět kilometrů a široká je přes dvě stě metrů, takže hlava na hlavě tu rozhodně neleží! Hodí se hlavně pro malé děti, které neumějí plavat. Za přílivu tu vzniká mělká laguna, ve které se můžou děti bez nebezpečí utonutí čvachtat jak se jim zlíbí. Odliv sice vodu zažene trochu dál, ovšem toho můžete využít k radovánkám s pískem, hrám a procházkám. A čím je ještě tato pláž známá? Jako ráj pro windsurfing. Dokonce se zde každoročně pořádá mistrovství světa v tomto vodním sportu. Pláž také díky své čistotě a kvalitě získala ocenění Modrou vlajkou.

Kozí přístav nebo Přístav růženců?

Dnes je Puerto del Rosario, v překladu Přístav růženců hlavním městem ostrova. Původně se ale jmenovalo Puerto de Cabras, což znamená onu kozí variaci, která je shodná s názvem údolí, kde se město nachází. Zřejmě tu kdysi žilo množství koz. Když je snědli, přejmenovali město podle místního kostela. Zde dnes žije celá třetina všech obyvatel, je tu uřední administrativa a pár koloniálních památek. Ovšem až z 18. století, protože dříve u lidé ze strachu před piráty nežili. Město vzkvétalo na obchodu s hašeným vápnem, ovšem pouze do 30. let minulého století. V té době se také celá Fuerteventura stala místem vyhnanství zločinců. No, nebylo by to krásné, se sem nechat na pár měsíců nebo let vyhnat? Například španělský básník Miguel de Unamuno zde pobyl ve vyhnanství dva roky, ale po dvou letech utekl do Francie. A přitom bydlel v jednom z nejkrásnějších domů hlavního města, ve kterém je dnes jeho muzeum.

Co ještě stojí za vidění

 Fuerteventura

Určitě rybářská osada Antigua, která je obydlená Andalusany a Normany od roku 1485. Vzniklo zde velké město, ze kterého je dnes opět osada o třech tisících obyvatelích. Obdivovat ale můžete staré dochované větrné i vodní mlýny a panské domy. Nejlepší je se sem vypravit v květnu na takzvanou Feria Insular de Artesania, což je řemeslný jarmark z celách Kanárských ostrovů spojený s hudbou, tancem a zábavou všeho druhu.

Známé místo s dunami, národní park Natural de las Dunas de Corralejo, se rozkládá na severovýchdě ostrova. Uvidíte z něj až na sousední ostrov Los Lobos a Lanzarote.

Bývalé hlavní město ostrova Betancuria se nachází zhruba uprostřed ostrova ve vnitrozemí. I když ho neomývají vody oceánu, rozhodně stojí za návštěvu. Je to jedno z bývalých hlavních, ale především nejstarší město na ostrově a kolem něj se tyčí hory ve výšce 700 metrů nad mořem. Ty představovaly ochranu před piráty, kterým se ale jednou (1593) stejně podařilo město zničit. Dnes je ale perlou ostrova.

Dobrou chuť

Nezabývat se požitkem z jídla by byl hřích. Na Kanárech najdete typickou španělskou kuchyni. Základními potravinami jsou ryby a plody moře, hovězí, skopové a vepřové maso. Hodně sejí i drůbež. Ze zeleniny se připravte na rajčata, papriky, lilek a brambory ochucené česnekem a olivovým olejem. Po ostrovech se můžete setkat s kotlíky (puchero) - vše vařeno v jednom hrnci. Nezapomeňte ochutnat drobné jednohubky tapas a paellu.

Jak se sem dostanete

Na Kanáry létají letadla přímo z Prahy a pobyt zprostředkovává mnoho cestovních kanceláří. Jedna z nejoblíbenějších je Canaria Travel, se kterou jsme se na cestu vydali i my. V příštím článku se dozvíte, co jsme na ostrově zažili.

Costa Calma je jedno z nepopulárnějších letovisek s plážemi, kde se kombinuje písek s lávovým kamením. Je dobré si proto pořídit boty do vody, kamínky dost tlačí.

Kozy
Jak bylo zmíněno v textu, kozy jsou zde nejhojnější domácí zvíře a je jich plný ostrov. Chovají se na velkých farmách i po pár kusech, jak kdo chce.

Barca

barca

Fantastická pláž Playa Barca, která se podobá karibské nádheře. Zde se pořádají mistrovství světa ve windsurfingu.

Corralejo

corralejo

Ani tato oblast na severu ostrova nemá nouzi o nádherné pláže. Výhodou je, že ať jste ubytovaní kdekoli, snadno se sem za chvilku dostanete autobusem, protože ostrov měří pouhých několik kilometrů.

Duny

duny

Na severu, pod oblastí Corralejo se nachází Národní park tvořený pouštními dunami. A takhle to tam vypadá.
Naše doporučení: Pro organizaci dovolené využijte služeb cestovní kanceláře Canaria Travel www.canariatravel.cz


Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast - cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 7, případně na telefonu: +420/221969224 nebo mobilní operátor 602313049, fax 224946391 nebo 224 948025

Reklama