Okouzlující zvonečky různobarevných fuchsií zdobí naše balkony a zahrady od poloviny května až do podzimu. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let, ale jejich pěstování v našich podmínkách je poměrně náročné.

Fuchsie

Pravlastí těchto květin jsou jihoamerické Andy. Při průzkumu starodávného města Inků Machu Picchu byly objeveny ve velkém množství, protože tuto rostlinu s velkými chomáči jedlých bobulí pěstovali indiáni nejenom pro chutné plody, ale i jako druh krytiny domů, farmářských stavení a velmi pravděpodobně již tehdy také pro okrasu. Praktické využití mají fuchsie ve své domovině dodnes, bobule se nakládají a listy bývají využívány v lidovém léčitelství. Evropským objevitelem těchto rostlinek se stal františkánský mnich a botanik Charles Plumier, kterého v 17. století vyslal francouzský král Ludvík XIV. na vědeckou expedici do Jižní Ameriky. Jméno získala květina podle německého humanistického botanika a profesora lékařství na univerzitě v Tübingen Leonarda Fuchse, k jehož vědeckému odkazu se Plumier hlásil. V Evropě se záhy rozšířila v aristokratických zahradách.

Fuchsie

Kterou si vybrat?

Fuchsie (Fuchsia), je rod patřící do čeledi pupalkovitých. Existuje na dvanáct tisíc známých kultivarů, každý si může vybrat přesně podle svého vkusu: k dostání jsou odrůdy s květy jednoduchými, poloplnokvětými či plnými, jednobarevnými nebo dvoubarevnými, či dokonce odrůdy s pestrými listy. K mání jsou vzpřímeně rostoucí fuchsie, převislé i hroznokvěté fuchsie (Triphylla-hybridy). Nejoblíbenější jsou Fuchsie miniflora původem z Mexika s květy jen 4 mm dlouhými, pak Fuchsia magelancia pro venkovní stanoviště, Fuchsia Royal Velvet, která má kmínek s korunkou, a proto potřebuje oporu, a také nenáročné keřové odrůdy Fuchsia Beacon a Fuchsia Hanna (Ballerina). Módní jsou především dvoubarevné odrůdy, jako je například Mrs. Lovell Swisher nebo Royal Velvet s červeno-nachovomodrými květy. Velmi žádané jsou také fuchsie se sytě fialovými květy, jako Genii, Tom Thumb nebo plnokvětá Purple Splendour.

Fuchsie

Jsou vybíravé na umístění

Pro fuchsie je nutné vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim proto nejlépe vyhovuje východ, západ a sever. Jižní orientaci stanoviště snese jen málo kultivarů, o nich se musíte poradit se zkušeným zahradníkem. V zásadě platí, že fuchsie s tmavými květy mají raději světlé stanoviště, druhy s většími světlými květy upřednostní místo bez přímého dopadu slunečních paprsků. Přesto u některých extrémně tmavých a velkokvětých je přímé oslunění také nežádoucí, neboť dochází k popálení květů. Ani horký vzduch stoupající v létě ve městech z rozpálených ulic fuchsiím nesvědčí.

Říkají si o rozmazlování

Fuchsie vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu s pH kolem 6. Velmi důležitá je kvalita substrátu a poměr jeho jednotlivých složek, odvislý od konkrétních podmínek, ve kterých budou rostliny pěstovány. Velmi se osvědčuje směs v třetinovém poměru kompostní zeminy či ornice, zahradnického substrátu na pelargónie, perlitu a písku s přídavkem kostní moučky. V období vegetace vyžadují fuchsie vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Dojde-li k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání, shazují listy i květy. Rostliny ovšem nepřelévejte, čím je teplota nižší, tím déle vydrží substrát vlhký. Velkým nebezpečím je zálivka při vysokých teplotách. Rostliny jsou zavadlé vlivem horkého vzduchu, i když substrát je stále vlhký. Zalití v této situaci může způsobit „uvaření“ kořenového balu a velice rychlé uhynutí fuchsie.

Bez hnojení se neobejdou

Zdravý vzhled a bohatost květů zajistí fuchsiím jedině pravidelný přísun živin v podobě hnojiv. Nutno říct, že fuchsie jsou i v tomto ohledu značně náročné, potřebují hnojit minimálně dvakrát týdně. Začněte zhruba od počátku dubna, kdy se rostliny probouzejí ze zimního odpočinku, a skončete v srpnu, kdy rostlinám pomalu končí vegetační období. Z hnojiv vybírejte vícesložkové (obsahující dusík, fosfor, draslík a hořčík) s vyšším obsahem dusíku.

Fuchsie

Dají se tvarovat do krásy

Fuchsiím můžete na počátku vegetačního období zkrátit výhony a tím zajistit pěkný kompaktní vzhled rostlin. Odstraňte neduživé zimní výhony. Na počátku rašení (nejlépe v březnu) zkraťte nové výhony. Poslední řez je vhodné provádět do poloviny dubna, jinak se kvetení oddálí. Jakmile se objeví známky poupat, už rostliny neseřezávejte. Pro lepší větvení můžete ještě zaštípnout nové výhony, vyrůstající z úžlabí loňských listů.

Zimní stěhování

Pokoušet se o venkovní přezimování fuchsií nemá v našich klimatických podmínkách smysl. Rostliny proto přeneste z venku již před příchodem prvních mrazíků. K zimování potřebují fuchsie bezmrazé stanoviště se stabilní teplotou mezi pěti až deseti stupni Celsia. Čím je teplota nižší, tím lépe, protože nedovolí rostlinám předčasný růst. Ideální je skleník nebo chladná zimní zahrada s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a rozptýleným světlem. Zazimovat můžete fuchsie i v tmavé místnosti, kde teplota nevystoupí nad pět stupňů. Musí však být předem ostříhané. Zálivka je v tomto případě minimální. Počítáte-li na jaře s řízkováním rostlin, měly by přezimovat ve vyšší teplotě zhruba kolem patnácti stupňů. Při ukládání rostlin na zimu je nutné ostříhat veškeré výhony narostlé během vegetace. Na každé větvi se ponechá jeden pár oček s listy.

Fuchsie

TIP: Výlet za fuchsiemi

Toužíte-li po něčem zvláštním, nebo se prostě chcete jen pokochat pestrostí barev a tvarů motýlích květů fuchsií, vypravte se v létě na výlet do Buchlovic. V zámecké zahradě se zde nachází naše nejznámější šlechtitelská stanice těchto rostlin a výpěstky zdejších odborníků můžete zakoupit pro vlastní zahrádku.

Text: Gabriela Koulová

Další články na téma zahrada: