AKTUALIZOVÁNO Rakušan Josef Fritzl, muž, jenž ve sklepě svého domu 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, v pondělí předstoupil před soud. Jak uvedla agentura Reuters, obviněný se ve své výpovědi přiznal ke znásilňování, vinu za smrt jednoho z dětí, jež porodila jeho dcera, ale popřel.

Rakouský tisk včetně serveru DerStandard.at událost popisuje jako "proces století". Fritzl se při příchodu do soudní síně očividně třásl a poté, co soudkyně Andrea Humerová zahájila přelíčení, usedl na lavici obžalovaných. Zhruba dvě hodiny po začátku procesu, který začal v půl desáté ráno, byla veřejnost včetně žurnalistů vykázána ze síně.

Fritzlův právník avizoval již dříve, že se obžalovaný přizná k vině za trestné činy omezování svobody, znásilňování a krvesmilství. Stejně tak proklamoval Fritzlovu nevinu v případě obvinění za vraždu dítěte, které jeho dcera porodila.

Obžalovaný si při příchodu do sálu kryl obličej kancelářskými deskami a na otázky kolem stojících žurnalistů nijak nereagoval. Soudkyně ihned na začátku přelíčení zdůraznila, že soud je veden s jedním jediným obžalovaným. "Není to řízení proti nějaké obci či celému národu," upozornila soudkyně především média.

Humerová zároveň předeslala, že líčení "proběhne za nejpřísnější objektivity". Zároveň upozornila, že mají soudci kdykoli právo veřejnost z přelíčení vykázat. Podle předpokladů tak většina procesu proběhne bez přítomnosti médií.

Soudci totiž musí brát ohled na ochranu soukromí obětí. Poté Humerová předala slovo státní zástupkyni Christiane Burkheiserové, která příběh, jímž si Fritzlova dcera prošla, popsala jako "nepředstavitelné martyrium".

"Nikdo si neumí představit, co se tam dole odehrávalo," nechala se slyšet Burkheiserová. Poté se jala přímo v soudní síni demonstrovat podmínky, v nichž musela Elisabeth, jak se Fritzlova dcera jmenuje, 24 let žít a vychovávat několik dětí, které zde porodila.

Na vchodových dveřích do soudní síně proto nechala vyznačit ve výšce 1,74 metru linii, kterou chtěla porotcům v praxi ukázat, jak vysoký byl strop sklepního vězení. Kromě toho jim také přinesla ukázat krabici s věcmi z inkriminovaného sklepa. "Přičichněte si k těm věcem," chtěla přiblížit atmosféru prostředí, v němž Elisabeth žila po větší část svého života.

Poté soudci vykázali veřejnost ze síně, protože se soud začal zabývat intimními tématy a musel vzít v potaz ochranu soukromí Fritzlovy dcery a jejích dětí. Ta se soudu nebude účastnit osobně, její svědectví bude odvysíláno pomocí videozáznamu.

Definitivní rozsudek, který se bude zabývat zejména obviněním z vraždy, protože ostatní Fritzl přiznal, by měl soud vynést ve čtvrtek nebo v pátek.

Čtěte také:
Dcera mě prosila, abych uvěznil její kamarádku, tvrdí únosce
Fritzlova dcera si tajně psala deník